Zahrada

31. května 2023 07:00

Simona Sedláčková

Pestřenky, lidově nazývané vosičky, nekoušou a nemají žihadlo. Neublíží vám a hubí mšice!

Většinou vypadají jako malé, hubené vosy, proto se jim říká vosičky nebo vosíci. S vosami však nemají kromě vzdálené podoby nic společného. Lidem nijak neubližují, naopak, jejich larvy zlikvidují na zahradách víc mšic než slunéčka sedmitečná.

Na první pohled pestřenky vypadají nejčastěji jako vosy, ale maskují se i za sršně (pestřenka sršňová – Volucella zonaria) nebo čmeláky (pestřenka čmeláková – Volucella bombylans), ale i včely (pestřenka trubcová – Eristalis tenax). Jejich vzhled je velmi variabilní, pro člověka jsou však naprosto neškodné. Nemají kusadla ani žihadlo, pouze lízavě-sací ústní ústrojí, podobně jako mouchy.

Blanokřídlý hmyz napodobují proto, aby je jejich vzhled chránil před ptáky. Pestřenky jsou zástupci dvoukřídlého hmyzu stejně jako zmíněné mouchy. Pestřenky, tedy čeleď pestřenkovití (Syrphidae), obývají všechny kontinenty kromě Antarktidy.

Jak poznáte pestřenky a čím se živí

Charakteristický je především jejich způsob letu, který je trhavý a velmi rychlý. Vznášejí se na jednom místě a pak se rychle vrhnou na květ. Dospělí jedinci se totiž živí nektarem a pylem kvetoucích rostlin a fungují zároveň jako významní opylovači.

Jejich larvy jsou dravé a živí se například mšicemi nebo třásněnkami, které patří mezi obávané škůdce našich zahrad. Dokonce bylo zjištěno, že larvy pestřenek dokážou spořádat za období svého vývoje mnohem více mšic než slunéčka sedmitečná. Jedna larva zničí dokonce až 800 kusů mšic, zatímco larva berušky jen 600.

Zdroj: https://www.nkz.cz/praxe/ekologie-priroda/proc-jak-prilakat-do-zahrady-pestrenky; https://www.zelenadomacnost.com/blog/index.php/2021/04/29/kdo-jsou-pestrenky-a-cim-je-muzete-na-zahrade-pohostit/


Přečtěte si také