Ploštičník hroznatý je dekorativní trvalka a přírodní lék pro ženy v přechodu
Na zahradě nás upoutá ploštičník hroznatý především svým atraktivním hroznovitým květenstvím složeným z někdy až více než sta ochmýřených bělavých kvítků, které příjemně voní. Kromě toho, že je krásnou a odolnou trvalkou, má taky zajímavé léčivé účinky, které ocení zejména ženy na zmírnění nežádoucích příznaků v menopauze, kdy se často používá v kombinaci s třezalkou tečkovanou.
Ploštičník hroznatý (Cimicifuga racemosa nebo Actaea racemosa) je odolná dlouhověká trvalka s krásnými aromatickými bělavými květy, které rozkvétají v srpnu azáří. Tvoří trsy trojčetně složených tmavě zelených listů, dorůstá do výšky 40 až 180 cm i více. Pod zemí rostliny se ukrývají tmavě zbarvené oddenky a hadovitě zakroucené kořeny, které se proléčebné účely sbírají po odkvětu a suší se na slunci nebo při umělé teplotě do 40 °C.
Ploštičník hroznatýpochází ze severní Ameriky, konkrétně z východního pobřeží. Do Evropy a také na české území se tahle krásná léčivá bylina dostala někdy v19. století.
Účinky ploštičníku hroznatého
Léčivé účinky ploštičníku hroznatého (anglicky black cohosh) znali a taky využívali už severoameričtí indiáni. Podzemní části – oddenek (rhizoma) a kořen (radix) – ploštičníku obsahují především glykosidy a terpeny, které jsou svými účinky podobné ženskému hormonu estrogenu, jehož během menopauzy ubývá. Díky tomu se používá jako přírodní lék pro potlačení nepříjemných obtíží v klimakteriu.
Pomáhá také lépe zvládnout premenstruační syndrom (PMS), příznivě ovlivňuje vápník v těle a tím zpomaluje rozvoj osteoporózy, stará se o zdraví kloubů (ve formě obkladů z odvaru) a vneposlední řadě chrání před stresem. V lidovém léčitelství se rovněž využívá jeho protizánětlivého působení, dále se používá na snižování krevního tlaku atišení kašle.
Vše o léčivých rostlinách najdete v našem speciálu:
Ženy, přechod a byliny
Zhruba tři čtvrtiny žen procházející obdobím klimakteria na sobě pociťují různé negativní projevy, které má na svědomí náhlý pokles hladiny estrogenů. „Zpomaluje se metabolismus, objevují se návaly horka vprůběhu dne i noci, úzkosti, deprese, změny nálad, ztráta libida, přibývání na váze,“ vypočítává gynekoložka MUDr. Zoja Čurilová Roháčová a pokračuje. „Asi 35 % žen trpí mírnými potížemi, 40 % středně závažnými a25 % závažnými. Eliminovat je lze užíváním hormonů – mnohé ženy ale nemohou nebo nechtějí sahat po hormonálních tabletkách, a tak hledají pomoc vpřírodě. Mezi bylinky, které se tradičně považují za účinné spojence vboji proti nežádoucím projevům menopauzy, patří kromě ploštičníku hroznatého také jetel luční, řebříček obecný nebo šalvěj lékařská a třezalka tečkovaná.“
Čaj z ploštičníku hroznatéhopro ženy v přechodu
Ingredience
- 1 lžička drceného sušeného ploštičníku hroznatého (kořen a oddenek)
- 1 l vody
Příprava
Bylinu zalijeme studenou vodou, zakryjeme a pomalu přivedeme k varu. Povaříme asi 5 minut, sejmeme a necháme 15 minut vyluhovat. Scedíme.
Užívání
Teplý nebo vlažný odvarpopíjíme po doušcích, účinky by se měly projevit po třech až čtyřech týdnech.
Nežádoucí účinky ploštičníku hroznatého
Ploštičníkby se měl užívat pouze vpřípadě přetrvávajících problémů, ne však déle než půl roku a v dávce max. 20 mg denně. Vysoké dávky mohou vyvolat nevolnost a zvracení nebo zrakové poruchy, silné pocení a bolesti hlavy. Je naprosto nevhodný pro děti, těhotné a kojící ženy. Nesmí se užívat s hormonálními léky. Vždy je třeba se poradit s ošetřujícím lékařem.
Ploštičník s třezalkou
Pro zmínění příznaků menopauzy se často ploštičník užívá s třezalkou, která vyniká zklidňujícími účinky. Třezalka tečkovaná (Hypercum perforatum) měla vlidovém léčitelství vždy veledůležitou roli, však také patří mezi tradiční svatojánské byliny. Díky svým uklidňujícím schopnostem je třezalka používána jako přírodní antidepresivum a pomáhá i při výkyvech nálad, proto ulevuje také ženám, pro které menopauza představuje psychicky náročné období.
Jak ploštičník, tak i třezalka jsou pověstné svými pozitivními účinky na zdraví, ovšem ještě vyšší účinnost přináší jejich vzájemná kombinace. „Výsledky studie německých lékařů prokázaly význam kombinace ploštičníku hroznatého s třezalkou tečkovanou, a to především na potlačení psychických symptomů klimaktéria,“ odkazuje MUDr. Karel Metyš, MBA, na rok trvající výzkum, kterého se zúčastnilo 6 141 žen. Kombinace ploštičníku a třezalky se podle této studie ukázala jako optimální, přírodní a bezpečná alternativa hormonální substituce, pomáhající proti návalům horka a pocení, depresivním náladám a poruchám spánku.
Jak pěstovat ploštičník hroznatý
- Sazenice ploštičníku hroznatého vysazujeme nejlépe na jaře jako solitérní rostlinu.
- Nejlépe téhle mrazuvzdorné trvalce svědčí polostín, ideálně světlý stín pod korunami stromů.
- Ploštičník potřebuje kypré humózní půdy s dostatkem živin a vláhy, přemokření ale nesnáší.
- Na jaře a na podzim ploštičník přihnojujeme rozleženým kompostem.
- Po odkvětu se doporučuje sestříhat odkvetlé části rostlin.