reklama

Řebříček pomáhá ženám i odpuzuje komáry. Natrhejte si a nasušte starou léčivou bylinu

Lenka Valjentová
6. června 2021
Řebříček je prastará léčivá bylina, která se těší dobré pověsti dodnes a není snad nikdo, kdo by ji na louce nepoznal a nevěděl, že pomáhá ženám s jejich potížemi. Ovšem řebříček taky podporuje trávení, poradí si s nachlazením, křečovými žilami, namoženými svaly nebo fyzickou únavou. A v Americe se používá proti komárům. Byla by věčná škoda nevyužít jeho blahodárných účinků na naše zdraví.
reklama

Řebříček obecný (Achillea millefolium) je rozšířená vytrvalá bylina, která roste na sušších a slunných místech, najdeme ji na loukách, pastvinách u cest, na okraji lesa i v zahradních trávnících. Stonky dorůstají do 80 cm, na ně přisedají podlouhlé zpeřené lístky připomínající žebřík (odtud český název). Výrazná květenství tvoří množství bílých a narůžovělých aromatických kvítků. Řebříček obvykle kvete od června do září, patří mezi čarovné svatojánské byliny.Pěstované zahradní řebříčky různých barev jsou krásné, ale jako léčivky se nepoužívají.

Sběr a sušení řebříčku

 • Rozkvetlá řebříčková nať se sbírá od června do srpna za slunečného dne, nejlépe kolem poledne, kdy je obsah silic a dalších cenných látek nejvyšší.
 • Aby se při sušení květenství nerozpadala, stříháme řebříček ideálně těsně před rozvinutím nebo hned po něm.
 • Sušíme buď v tenkém vrstvě na vzdušném a světlém místě, nebo zavěšené ve svazcích.
 • Teplota při sušení nesmí překročit 40 °C.
 • Správně usušený řebříček je slabě aromatický a má nahořklou, mírně slanou chuť.
 • Řebříček skladujeme na tmavém místě v dobře uzavřené nádobě.

Léčivý řebříček

Řebříček obecný obsahuje především azuleny, alkaloidy, flavonoidy, glykosidní hořčiny a třísloviny. Především má účinky antimykotické, antibakteriální, protizánětlivé, dezinfekční, uklidňující a hojivé.

Řebříček patří k nejstarším rostlinám využívaným v lidového léčitelství. Pomáhá při zažívacích problémech i při nachlazení, při namožených svalech a celkové fyzické únavě, podporuje hojení ran, zdravý stav žil, zastavuje krvácení.

„Řebříček ale hlavně patří mezi základní ženské bylinky. Uplatní se při menstruačních problémech, mírní silné menstruační krvácenía křečové bolesti, pomáhá ženám před a během menopauzy. Jeho síla spočívá v rychlém uvolňujícím účinku, kterého můžeme využít také při namožených svalech a fyzické únavě. Hrst čerstvé nebo sušené řebříčkové natě spaříme horkou vodu a přelijeme do koupele. Koupel by měla být vlažná a úplně postačí pobýt v ní 20 minut,“ radí bylinkář Martin Kolár a dodává: „Řebříček roste i v Americe, kde ho Indiáni po staletí používají k odpuzování komárů. Stačí prý poházet pár květů na noc kolem postele a je klid.“ Zevně slouží jako přísada do koupelí a obkladů při hnisavých ranách, kožních vyrážkách a hemoroidech i jako kloktadlo při zánětech dásní.

Řebříčkový čaj pro dobré trávení

Ingredience

 • 2 lžičky čerstvého nebo 1 lžička sušeného řebříčku
 • 250 ml horké vody

Příprava

Řebříček zalijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme asi 10 minut vyluhovat. Scedíme.

Užívání

O ne právě nejlahodnějším nálevu z řebříčku platí známé pořekadlo, že co je zdravé, nebývá moc dobré. Avšak svíravě hořkou chuť předčí jeho blahodárné účinky. Působí proti nechutenství, nadýmání, pálení žáhy, křečím, zácpě, celkově zlepšuje trávení. Připravuje se vždy čerstvý, pijeme ho třikrát denně po doušcích.

Čaj pro dámy

Ingredience

Příprava

Bylinky smícháme, 2 lžičky dáme do hrnku, zalijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme 10 až 12 minut vyluhovat. Scedíme.

Užívání

Tenhle čaj ženám pomáhá při bolestivé a silné menstruaci. Pije se 2 až 3 dny před očekávanou menstruací. Připravujeme ho vždy čerstvý. Toto množství popíjíme po doušcích během dne.

Řebříčkový čaj s černým bezem při nachlazení

Ingredience

Příprava

Byliny smícháme, 1 lžíci směsi zalijeme vroucí vodou a necháme asi 8 minut vyluhovat. Scedíme. Můžeme osladit lžičkou medu.

Užívání

Teplý čaj pijeme dvakrát až třikrát denně při chorobách z nachlazení. Podporuje pocení a snižuje horečku, uvolňuje dýchací cesty. Můžeme ho také inhalovat.

Domácí tinktura zřebříčku

Ingredience

 • 1 díl čerstvě utržené rozkvetlé řebříčkové nati
 • 5 dílů vodky nebo domácí pálenky

Příprava

Do sklenice napěchujeme na kousky natrhanou nebo keramickým nožem nakrájenou řebříčkovou nať azalijeme ji alkoholem. Necháme stát čtrnáct dní až měsíc na světlém a teplém místě. Každý druhý den protřeme. Pak přefiltrujemepřes kávový filtr a přelijme do lahviček s kapátkem.

Užívání

Domácí řebříčkovu tinkturu užíváme pokapkách, doporučuje se 15 až 20 kapek dvakrát denně přimenstruačních problémech, křečových žilách, únavě a vyčerpání. Skvělá je i jako mazání na namožené svaly.

Řebříčková mast s heřmánkem

Ingredience

 • 200 g čistého vepřového sádla
 • 30 g řebříčku
 • 10 g heřmánku

Příprava

Sádlo mírně rozehřejeme, přidáme do něj keramickým nožem nadrobno nasekané byliny, promícháme a necháme vzkypět. Sejmeme. Po 24 až 30 hodinách v chladu lehce zahřejeme, scedíme přes pláténko a dáme do malých nádobek. Skladujeme v chladničce.

Použití

Řebříčková mast pomáhá při bolesti křečových žil, na ekzémy a kožní vyrážky, hemoroidy, špatně se hojící rány.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama