Řebříček patří mezi základní ženské bylinky. Natrhejte si starou léčivku a připravte si čaj i mast

Řebříček je prastará léčivá bylina, která se těší dobré pověsti dodnes a není snad nikdo, kdo by ji na louce nepoznal a nevěděl, že pomáhá hlavně s ženskými potížemi. Ovšem řebříček taky podporuje trávení, poradí si s nachlazením, křečovými žilami, namoženými svaly nebo fyzickou únavou. A v Americe se používá proti komárům.

Řebříček obecný (Achillea millefolium) je rozšířená vytrvalá bylina, která roste na sušších a slunných místech, najdeme ji na loukách, pastvinách, u cest, na okraji lesa i v zahradních trávnících. Stonky dorůstají do 80 cm, na ně přisedají podlouhlé zpeřené lístky připomínající žebřík (odtud český název). Výrazná květenství tvoří množství bílých a narůžovělých aromatických kvítků. Řebříček obvykle kvete od června do září, patří mezi magické svatojánské byliny.

Pěstované zahradní řebříčky různých barev jsou krásné, ale jako léčivky se nepoužívají.

Kdy se sbírá z řebříček

  • Rozkvetlá řebříčková nať se sbírá od června do srpna za slunečného dne, nejlépe kolem poledne, kdy je obsah silic a dalších cenných látek nejvyšší.
  • Aby se při sušení květenství nerozpadala, stříháme řebříček ideálně těsně před rozvinutím nebo hned po něm.
  • Bylinku sušíme buď v tenkém vrstvě na vzdušném a světlém místě, nebo zavěšenou ve svazcích. Teplota při sušení nesmí překročit 40 °C.
  • Správně usušený řebříček je slabě aromatický a má nahořklou, mírně slanou chuť.
  • Řebříček skladujeme na tmavém místě v dobře uzavřené nádobě.

Co léčí řebříček

Řebříček patří k nejstarším rostlinám využívaným v lidovém léčitelství. Především má účinky antimykotické, antibakteriální, protizánětlivé, dezinfekční, uklidňující a hojivé.

Pomáhá při zažívacích problémech i při nachlazení, při namožených svalech a celkové fyzické únavě, podporuje hojení ran, zdravý stav žil, zastavuje krvácení. Především má účinky antimykotické, antibakteriální, protizánětlivé, dezinfekční, uklidňující a hojivé.

„Řebříček ale hlavně patří mezi základní ženské bylinky. Uplatní se při menstruačních problémech, mírní silné menstruační krvácení a křečové bolesti, pomáhá ženám před a během menopauzy. Jeho síla spočívá v rychlém uvolňujícím účinku, kterého můžeme využít také při namožených svalech a fyzické únavě. Hrst čerstvé nebo sušené řebříčkové natě spaříme horkou vodu a přelijeme do koupele. Koupel by měla být vlažná a úplně postačí pobýt v ní 20 minut,“ radí bylinkář Martin Kolár.

Zevně řebříček slouží jako přísada do koupelí a obkladů při hnisavých ranách, kožních vyrážkách a hemoroidech i jako kloktadlo při zánětech dásní.

Řebříček odpuzuje komáry

„Řebříček roste i v Americe, kde ho indiáni po staletí používají k odpuzování komárů. Stačí údajně poházet několik čerstvě utržených květů na noc kolem postele – a je od nich klid,“ doporučuje bylinkář.

Na co je dobrý čaj z řebříčku

„O ne právě nejlahodnějším nálevu z řebříčku platí známé pořekadlo, že co je zdravé, nebývá moc dobré. Avšak svíravě hořkou chuť předčí jeho blahodárné účinky. Působí proti nechutenství, nadýmání, pálení žáhy, křečím, zácpě, celkově zlepšuje trávení,“ vysvětluje M. Kolár. Čaj připravujeme vždy čerstvý a pijeme třikrát denně po doušcích.

Ingredience

  • 2 lžičky čerstvého nebo 1 lžička sušeného řebříčku
  • 250 ml horké vody

Příprava

Řebříček zalijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme asi 10 minut vyluhovat. Scedíme.

Ženský čaj

Takhle směs bylinek ženám pomáhá při bolestivé a silné menstruaci. Teplý až vlažný čaj se pije 2 až 3 dny před očekávanou menstruací. Připravujeme ho vždy čerstvý. Toto množství popíjíme po doušcích během dne.

Ingredience

Příprava

Bylinky smícháme, 2 lžičky dáme do hrnku, zalijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme 10 až 12 minut vyluhovat. Scedíme.

Řebříčkový čaj s černým bezem

Teplý bylinkový čaj čaj pijeme dvakrát až třikrát denně při chorobách z nachlazení. Podporuje pocení a snižuje horečku, uvolňuje dýchací cesty. Můžeme ho také inhalovat.

Ingredience

Příprava

Byliny smícháme, 1 lžíci směsi zalijeme vroucí vodou a necháme asi 8 minut vyluhovat. Scedíme. Můžeme osladit lžičkou medu.

Tinktura z řebříčku

Domácí řebříčkovou tinkturu užíváme po kapkách, doporučuje se 15 až 20 kapek dvakrát denně při menstruačních problémech, křečových žilách, únavě a vyčerpání. Skvělá je i jako mazání na namožené svaly.

Ingredience

  • 1 díl čerstvě utržené rozkvetlé řebříčkové nati
  • 5 dílů vodky nebo domácí pálenky

Příprava

Do sklenice napěchujeme na kousky natrhanou nebo keramickým nožem nakrájenou řebříčkovou nať a zalijeme ji alkoholem. Necháme stát čtrnáct dní až měsíc na světlém a teplém místě. Každý druhý den protřepeme. Pak přefiltrujeme přes kávový filtr a přelijme do lahviček s kapátkem.

Řebříčková mast s heřmánkem

Řebříčková mast pomáhá při bolesti křečových žil, podporuje léčbu ekzémů a kožních vyrážek, hemoroidů a špatně se hojících ran.

Ingredience

  • 200 g čistého vepřového sádla
  • 30 g řebříčku
  • 10 g heřmánku

Příprava

Sádlo mírně rozehřejeme, přidáme do něj keramickým nožem nadrobno nasekané byliny, promícháme a necháme vzkypět. Sejmeme. Po 24 až 30 hodinách v chladu lehce zahřejeme, scedíme přes pláténko a dáme do malých nádobek. Skladujeme v chladničce.

Zdroje: bylinkář Martin Kolár, bylinkyprovsechny.czcs.wikipedia.org


Přečtěte si také