Zahrada

21. května 2022 07:00

Lenka Valjentová

Červený jetel luční je zázračná léčivá bylinka. Zejména ženy ji ocení

Červený jetel luční je docela obyčejná medonosná rostlina, kterou bychom ale neměli přehlížet, protože v sobě skrývá takřka zázračné léčivé účinky. Květy jetele mají detoxikační schopnosti a pozitivní vliv na dýchací cesty, trávení i kosti a klouby, podporují imunitu, pomáhají s detoxikací a zdravou pokožkou, ale především jsou úžasným přírodním lékem pro ženy, zejména v období klimakteria.

Jetel luční(Trifolium pratense), známý spíše jako červený jetel, patří mezi nejvýznamnější medonosné rostliny a pícniny, ovšem taky je zajímavou léčivou bylinou, která má důležité místo v přírodní medicíně. Pro včely, čmeláky a motýly je chutnou potravou, pro nás je účinným lékem na řadu zdravotních obtíží.

Jak červený jetel vypadá a kde roste

Vytrvalý jetel luční patří do čeledi bobovitých (Fabaceae), stonky má rozvětvené a listy zelené většinou v trojlístku, ale najít můžete i čtyřlístek (když ho najdeme, určitě si něco přejme, protože přináší štěstí), často jsou vroubkované s charakteristickým znakem světlejší barvy na horní straně. Má fialově růžové nebo růžové trubkovité květy, kvete od května až do října. Červený jetel roste na loukách, pastvinách, polích i zahradách.

Sběr a sušení sušení jetele lučního

  • Pro léčebné účely se sbírají rozkvetlé zdravé květy, které mají příjemně sladkou chuť. Pokud začnou květy jetele zasychat a hnědnout, už nejsou vhodné ke sběru.
  • Květy z rostliny uštipujeme spolu s několika přilehlými lístky.
  • Sušíme je v tenké vrstvě bez obracení ve stínu a na vzdušném místě. Při umělém sušení nesmí teplota přesáhnout 40 °C.
  • Květy jetele si musí zachovat původní barvu, při sušení na slunci barvu ztrácejí. Zhnědlé hlávky po usušení odstraníme.
  • Při skladování chráníme sušenou bylinu před sluncem a vlhkem, jinak bledne a podléhá rychle zkáze. Uložíme ji do tmavé, dobře uzavíratelné nádobě

Červený jetel léčivé účinky

Jetel luční obsahuje mj. flavonoidy, fenoly, isoflavony, silice, vitaminy C a E, vápník, chrom, niacin, fosfor, draslík, thiamin a hořčík a především fytoestrogeny, pro které je v lidové medicíně červený jetel nejvíce ceněný. Jetel luční se využívá v tradičním lidovém bylinářství odnepaměti. Jeho účinky jsou například protizánětlivé, antiseptické, antibiotické, detoxikační, žlučopudné, podporuje obranyschopnost, dobrý stav kostí a významně pomáhá ženám, zejména v období menopauzy.

„Květy jetele lučního obsahují fytohormony, pro které je v lidové medicíně jetel nejvíce ceněný. Využívají se především u žen v klimakteriu – a mají dobré výsledky. Pravidelné užívání tinktury nebo čaje z červeného jetele chrání před osteoporózou a zmírňuje všechny nepříjemné projevy menopauzy, jako jsou střídání nálad, návaly horka, problémy se spánkem, přibývání na váze či ztráta libida,“ uvádí bylinkář Martin Kolár. „Výtažky z červeného jetele podporují přirozeně harmonizovat hormonální cyklus žen.

Červený jetel také pomáhá detoxikovat organismus, urychluje metabolismus a má močopudné účinky, pomůže zbavit se nadváhy i otoků z nadměrného zadržování vody. Má vynikající účinky při dýchacích potížích, usnadňuje odkašlávání. Osvědčené jsou jeho blahodárné účinky na pokožku. Léčí kožní problémy, jako je ekzém, akné či drobná poranění kůže díky dezinfekčním účinkům, které urychlují hojení kůže. Čerstvé květy se přikládají na hmyzí bodnutí.

Univerzální jetelový čaj

Ingredience

  • 8–9 čerstvých květů jetele lučního nebo 1 lžíce sušených
  • 250 ml vroucí vody,

Příprava

Jetelové květy zalijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme 5 minut vyluhovat. Scedíme. ¨

Použití

Čaj z květů jetele je léčivý, ale i lahodný. Můžeme ho užívat dlouhodobě. Tento čaj popíjíme třikrát denně při průjmech, nespavosti, nepravidelné menstruaci, při anémii, žaludečních vředech nebo při kašli a rýmě, pomáhá tělu zbavovat se toxinů, je vhodný při otocích i onemocnění kloubů.

Které bylinky ladí s červeným jetelem

Pro příjemnou chuť se jetel užívá také k dochucení nejrůznějších čajových směsí:

Jetelový sirup proti kašli

Ingredience

  • 1 kg čerstvě utržených květů jetele lučního
  • 1 l vody
  • 1 kg cukru
  • 2 menší bio citrony

Příprava

Květy zalijeme vodou, zakryjeme pokličkou necháme 24 hodin macerovat. Pak scedíme, květy důkladně vymačkáme. Potom jetelový nálev přivedeme k varu, přidáme cukr a citrony nakrájené na tenké plátky i s kůrou. Zahříváme (nevaříme), dokud se cukr nerozpustí (asi 10 minut). Scedíme a nalijeme do lahví. Jetelový med skladujeme v lednici. Místo cukru můžeme použít včelí med.

Užívání

Při chorobách z nachlazení, zejména při kašli užíváme jetelový sirup třikrát denně po lžičce, nejlépe v čaji.

Jetelové kapky pro ženy v menopauze

Ingredience

  • 100 g čerstvý květů jetele lučního
  • 500 ml vodky nebo pálenky

Příprava

Květy pokrájíme, vložíme do sklenice, ideálně z tmavého skla se zabroušeným hrdlem, zalijeme alkoholem a uzavřeme. Dáme na tmavé a teplé místo a necháme tři týdny macerovat. Sklenici každý den důkladně protřepeme. Pak obsah scedíme přes sítko, kávový filtr. Tinkturu přelijeme do tmavých lahviček, uzavřeme a skladujeme ve tmě a chladu.

Užívání

Jetelové kapky užíváme třikrát denně 20 kapek ve vodě nebo v čaji. Pomáhá srovnat hormonální hladinu v klimakteriu, mírní návaly horka, silné pocení, nespavost, zvýšenou únavu, bolení hlavy, rozladěnost i zpomalující se metabolismus.

Zdroje: cs.wikipedia.org, bylinkář Martin Kolár, bylinkyprovsechny.cz


Přečtěte si také