návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Vybudujte si přírodní zahradu bez chemie a vysaďte do ní původní rostliny

Simona Sedláčková , Vydáno: 09.10.2020
Vybudujte si přírodní zahradu
Autor: istockphoto.com Vybudujte si přírodní zahradu
Během října máte ještě čas vysadit do své nově založené zahrady stromy i keře, ale také trvalky, bez kterých se žádná zahrada neobejde. Zvolte nepřešlechtěné původní druhy, které porostou i bez velkých zásahů a vydrží svém místě na dlouhou dobu.

reklama

Chystáte se na založení čistě přírodní zahrady, kde nehodláte využívat chemická hnojiva ani pesticidy na zdolávání plevelů? Zahrady, kde budou růst krásné květiny společně se zdravou zeleninou i chutným ovocem a kde se bude líbit ptákům i užitečnému hmyzu? Tak se do toho dejte, čeká vás hodně práce, ale také radosti.

Rozhlédněte se po okolí

Rostliny na vaší zahradě by měly odpovídat podmínkám zahrady. Nesnažte se vysazovat stromy a květiny, které jste obdivovali na dovolené v jižních zemích, ale zvolte ty, které v divoké formě rostou v okolní přírodě. Správně zvolené rostliny u vás spokojeně porostou a budou vyžadovat mnohem méně péče než ty, které vyžadují například více či méně vláhy a slunce, než kolik jim můžete dopřát.

Vybudujte si přírodní zahradu
Autor: istockphoto.com Vybudujte si přírodní zahradu

V říjnu můžete vysazovat stromy, keře i trvalky a nejlepší odrůdy získáte nákupem v místních zahradnictvích. Vždy se bude u vás lépe dařit stromu, který od maličké sazenice vyrostl v místních podmínkách než stromu, který do hobbymarketu přicestoval z dalekých pěstíren s jiným klimatem. Při výběru trvalek myslete na včely a další užitečný hmyz. Volte květiny s jednoduchými květními úbory. Šlechtěné, plnokvěté odrůdy hmyz příliš nepotěší.

Přímo mezi květinami pro okrasu pak klidně pěstujte rostliny, které využijete v kuchyni, tedy zeleninu a bylinky. Není nic krásnějšího než záhony, kde se propojuje krása s užitkem. Rostliny se také dokážou vzájemně chránit před škůdci i podporovat v růstu. Takový afrikán umí odehnat hlístice, mšice i molice a pročistí půdu, cibule bude chránit růže proti černé skvrnitosti. A měsíček zahradní, ten by nikdy ve správné přírodní zahradě neměl chybět. Působí proti mšicím i proti padlí, jeho kořeny vylepšují půdu a může dobře posloužit i jako zelené hnojivo. A podobných vzájemných působení rostlin najdete v přírodní zahradě nespočet.

Afrikány by na zahradě neměly chybět

Afrikány by na zahradě neměly chybět: Dokážou odehnat komáry i ochránit zeleninu

Vysaďte zeleninu a květiny na jeden záhon

Vysaďte zeleninu a květiny na jeden záhon: Vaše zahrada bude krásnější a zelenina chráněná před škůdci

Dejte přednost ruční práci před chemikáliemi

Chcete přece vybudovat čistou zahradu bez zbytečně nadužívané chemie, nebo ne? Místo likvidace plevelů jedovatým postřikem, zvolte důkladné rytí, okopávání a ruční vybírání i těch nejmenších kousků plevele. Je to sice pracné, ale zachováte tak čisté prostředí, kde se bude líbit užitečnému hmyzu i ptákům a tím pádem i vám samotným.

Vybudujte si přírodní zahradu
Autor: istockphoto.com Vybudujte si přírodní zahradu

Vytvořte neuklizené kouty

Každá zahrada by měla mít i svá nepříliš udržovaná zákoutí, kde se bude moct zabydlet ježek nebo se v klidu vyvíjet hmyz. Potřebujete teď na podzim vyhrabat listí z trávníku? Můžete ho tam i nechat, ale klidně ho i shrabejte na hromadu a odneste do kouta zahrady. Na listí naházejte i ořezané větve stromů a keřů, aby hromadu nerozfoukal vítr, a hlavně pak místo ponechte celou zimu v klidu. Jistě se stane oblíbeným zimním útočištěm ježka.

Domek pro hmyz

Postavte si do zahrady domek pro hmyz. Zajistí dostatek opylovačů pro rostliny

Jak ježka nalákat na zahradu a pomoci mu, aby přežil zimu ve zdraví

Jak ježka nalákat na zahradu a pomoci mu, aby přežil zimu ve zdraví

Vybudujte jezírko

Správná přírodní zahrada se neobejde bez vody. Rybníček nebo jezírko by bylo ideální, ale postačí i šikovně umístěné pítko, a to nejen v létě, ale i během podzimu a nadcházející zimy mohou drobní savci, hmyz i ptáci trpět žízní. U jezírek vybudujte pozvolné břehy. Napajedlo nechte přímo na zemi pro drobné savce a druhé vybudujte vyvýšené, pro ptáky.

Poskytněte útočiště ptákům

Čím dál, tím víc lidí dává přednost celoročnímu přikrmování ptáků. Zdroje ptačí potravy z přírody mizí, a tak je celoroční přikrmování správnou cestou, jak ptactvu pomoci. Vybudujte závěsná krmítka nebo krmítka na vysokém bidýlku, ale nezapomínejte ani na ptáky, kteří se živí potravou přímo ze země.

Okrasné keře s plody, které ptactvo miluje

Okrasné keře s plody, které ptactvo miluje: Na podzim vysazujte ptačí zob, dřín, hloh, kalinu a další

Jak na birdscaping?

Jak přilákat ptactvo na zahradu? Dodržujte těchto 5 kroků

Většinu ptáků potěší i plody bobulovitých keřů a stromů, jako je jeřáb, mahonie, dřín, skalník nebo ptačí zob.

Založte květnaté louky místo anglického trávníku

V první řadě jsou květnaté louky krásné, plné květů po celou sezonu a sekají se pouze 2x ročně. Tím pádem vám zůstane mnohem více času na další nezbytné zahradní práce, ale poskytnete na své louce také útočiště a potravu užitečnému hmyzu, což obyčejný, krátce střižený trávník nedokáže.

Květnatá louka: Pozvěte včelky, čmeláky i motýly

Jak založit květnatou louku? Zastavte vymírání hmyzu a vytvořte bzučící okrasu zahrady plnou květů

Jak vznikalo políčko, plné lučních květin

Jak proměnit trávník se starým bazénem v zahradu plnou lučních květin?

Založte kompost

Vzhledem k tomu, že jste se rozhodli k založení přírodní zahrady bez chemie, potřebujete pořádný kompost. Vybudujte jednoduchou dřevěnou ohradu, do které budete po celý rok uklízet posečenou trávu, listí i plevel, ovšem pouze bez dozrálých semen. Můžete sem odhazovat nadrobno nastříhané větve i některé zbytky z kuchyně. Odkrojky od ovoce a zeleniny, stejně jako skořápky od vajec sem patří, ale zbytky masa ne.

Vybudujte si přírodní zahradu
Autor: istockphoto.com Vybudujte si přírodní zahradu

A jak kompostovat doma? Pomohou vám tyto články:

vyrobte si vlastní vermikompostér

Kompostujte doma: Takhle se vyrábí vermikompostér, který schováte pod dřez

Žížaly se mohou zabydlet i u vás doma

Žížaly jsou nejlepší domácí zvířata. Jak si je správně nasadit do bytu?

reklama

Článek je zařazen v: přírodní zahrada , bez chemie , pro zvířata , pro ptáky , přátelská

reklama

Přečtěte si také