reklama

Gotu kola neboli pupečník je přírodní lék proti demenci a stresu. Můžete ho pěstovat v květináči

Lenka Valjentová
19. ledna 2021
Pupečník asijský, u nás známý spíše jako gotu kola, je léčivá rostlina, kterou můžeme pěstovat v květináči. Mnozí o pupečníku tvrdí, že jeho účinky na lidské zdraví překonají i slavný žen-šen. Něco na tom bude, protože gotu kola posiluje imunitní systém a odolnost proti stresu a únavě, pomáhá při stavech úzkosti a psychických problémech, zvyšuje inteligenci a schopnost učit se, ale především je účinnou prevencí demence a Alzheimerovy choroby.
reklama

Gotu kola neboli pupečník asijský (Centella asiatica) je jednou z nejvýznamnějších léčivek, která příznivě působí na lidské zdraví. Gotu kola obsahuje velké množství minerálních látek, stopových prvků a vitaminů, včetně zinku, vápníku, draslíku, hořčíku také chrom, mangan, sodík a selen, vitaminy A, B, C, D, dále flavonoidy a aminokyseliny. Nejčastěji se používají listy a velmi účinné jsou i mladé výhonky.

Jak gotu kola pomáhá zdraví

„V poslední době bylo prokázáno také vědecky, že je účinnou přírodní prevencí demence, zapomínání, nesoustředění, roztržitosti či dezorientace. Pomáhá tak bojovat se stařeckou demencí a Alzheimerovou chorobou. Gotu kola celkově posiluje nervový systém, pomáhá s vyvážením pravé a levé mozkové hemisféry, prokrvuje mozek, zlepšuje paměť a schopnost učit se, zvyšuje inteligenci. Pupečník asijský také zlepšuje funkce imunitního systému, posiluje odolnost proti stresu a únavě,“ vysvětluje bylinkář Martin Kolár.

Pupečnk asijský působí antibakteriálně, hojí popáleniny a příznivě ovlivňuje hojení jizev, zlepšuje chronické stavy ekzému i lupénky, zvyšuje pružnost kůže. Obsahuje účinné látky podporující tvorbu kolagenu v kloubech a ulevuje od revmatických bolestí, zlepšuje špatné zažívání, léčí jaterní problémy, pomáhá při chronickém oslabení žil, předchází ischemické chorobě srdeční, infarktu myokardu a mozkové mrtvici. Gotu kola působí jako mírné sedativum, zmírňuje bolesti hlavy, pomáhá při zvýšené tělesné teplotě a poruchách spánku.

Pupečníkový čaj proti stresu a únavě

Ingredience

  • 1 lžička podrcených sušených listů nebo 1 vrchovatá lžíce čerstvých pupečníku asijského
  • 200 ml vody

Příprava

Bylinu zalijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme zhruba 10 minut vyluhovat. Scedíme.

Užití

Vlažný nálev pijeme jednou až třikrát denně, v psychicky náročném období můžeme pupečníkový čaj pít jako třítýdenní kúru, pak si dáme jeden až dva týdny pauzu. Ještě jednou zopakujeme.

Gotu kola proti demenci

Nejúčinnější formou je extrakt z pupečníku, který funguje jako účinná prevence při prvních příznacích zhoršování mozkových funkcí – zapomínání, nesoustředění, roztržitosti, dezorientaci, nevybavování si jmen, letopočtů, čísel či slov.

„Gotu kola se zařazuje do kategorie tzv. mozkových nutrientů, protože významně přispívá k posílení paměti a zlepšení koncentrace.Alkoholový extrakt z pupečníku dokáže snížit usazování amyloidních plaků, které jsou přítomny v mozku při Alzheimerově chorobě a podle nejnovějšího pohledu jsou příčinou stařecké demence. Nemoc postihuje zejména osoby starší 65 let. Duševní stav nemocných se postupně zhoršuje a nakonec je často nutná 24hodinová denní péče,“ uvádí Martin Kolár a pokračuje: „Tinktura z pupečníku rovněž zlepšuje činnost mozku a nervové soustavy, pomáhá při stavech úzkosti a psychických problémech. Celkově posiluje a harmonizuje, používá se také při roztroušené skleróze, revmatismu nebo lupénce. Vnitřně by ji neměly používat těhotné a kojící ženy. “

Domácí gotu kola tinktura

Ingredience

  • 300 g čerstvých listů pupečníku asijskéko
  • 1 l čistého alkoholu (min. 42 %)

Příprava

Do alkoholu vložíme čerstvé listy pupečníku a necháme nejméně čtyři týdny macerovat. Občas opatrně protřepeme. Pak přefiltrujeme přes kávový filtr nebo pláténko. Skladujeme v chladu a temnu.

Užití

Tinkturu užíváme třikrát denně 1 lžičku, zapijeme vodou. Tinkturou můžeme také potírat špatně se hojící rány.

Gotu kola v kuchyni

Čerstvé listy pupečníku můžeme přidávat do zeleninových salátů nebo i dalších jídel podobně jako špenát. Dávají se také do smoothie a čerstvě lisovaných zeleninových i ovocných šťáv.

Jak pupečník asijský pěstovat

  • Pupečník asijský (Centella asiatica) nemá žádné specifické nároky na domácí pěstování. Semínka nebo sazenice se dají koupit ve specializovaných zahradnictvích. Semena poměrně dlouho klíčí, můžeme je vysévat celoročně.
  • Pupečník pochází z tropických oblastí Asie, a tak se u nás se musí pěstovat v květináči na okenním parapetu nebo na balkoně v truhlíku. Venku na zahradě by pupečník nepřečkal zimu, není totiž mrazuvzdorný.
  • Gotu kola je dekorativní plazivá rostlina, která vynikne v závěsném truhlíku nebo košíku, ze kterého volně splývají její výhony.
  • Vyhovuje jí tepléstanoviště na plném slunci, ale zvládne i polostín.
  • Dobře roste v humózním substrátu s příměsí písku, který udržujeme přiměřeně vlhký, rozhodně nesmíme přelévat!

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama