Levandulový čaj pomáhá proti stresu, přináší úlevu i při letních virózách. Naučte se ho připravit
Levandule oslňuje svou vůni a krásou, ale je také osvědčenou bylinkou. Populární esenciální oleje, sirupy nebo krémy doplňuje, a v léčivých schopnostech mnohdy předčí, zdánlivě obyčejný levandulový čaj, přesněji nálev z květů levandule, medově zlatavý nápoj s podmanivou vůní. Jaké jsou hlavní důvody, proč pít levandulový čaj?
Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) obsahuje mj. silice, kumariny, flavonoidy a kyselinu rozmarýnovou, třísloviny a terpeny. „Levandule má protizánětlivé, protivirové a antiseptické a antibakteriální a sedativní účinky, které se od nepaměti využívají v lidové medicíně. I když z levandule jsou známější esenciální oleje, tinktury, sirupy či mastičky a krémy, neměli bychom zapomínat ani na čaj z levandule, konkrétně levandulový nálev, nahořklý, medově zlatý nápoj s intenzivní vůní," uvádí bylinkář Martin Kolár. Levanduli můžeme pít samostatně nebo přidat k jiné bylině, používá se zejména s mátou nebo meduňkou.
Levandule má protizánětlivé, protivirové a antiseptické a antibakteriální a sedativní účinky, které se od nepaměti využívají v lidové medicíně. Zdroj: iStock
Levandule potlačuje stres
Nejznámějším efektem levandule pro naše zdraví jsou její sedativní účinky. „Levandulový čaj uklidňuje nervy, potlačuje negativní účinky stresu a pomáhá při splínu, podrážděnosti a nervozitě, snižuje pocity psychické vyčerpanosti. Vůně a chuť levandule působí jako příjemný balzám na duši," uvádí bylinkář.
- Doporučuje se pít jeden šálek denně po dobu dvou týdnů, pak dva týdny vynechat. Při velkém psychickém napětí můžeme vypít nárazově až tři šálky vlažného levandulového čaje za den.
Levandule zlepšuje spánek
Relaxační účinky levandulového čaje působí proti krátkodobé nespavosti a špatnému usínání, zlepšují kvalitu spánku a pomáhají zmírnit bolesti hlavy z nespavosti a nadměrné únavy.
- Jeden šálek vlažného levandulového nálevu (můžeme kombinovat s meduňkou v poměru 1 : 1) vypitý jednu hodinu před spaním přivolá spánek a prospěje jeho kvalitě.
Levandule podporuje zdravé trávení
Levandulový nálev pomáhá zmírnit problémy se zažíváním, podporuje trávení, prospívá při průjmu, nadýmání a plynatosti, mírní nevolnost, tlumí bolesti a křeče trávicího traktu, příznivě působí na podrážděný žaludek, tlumí bolesti břicha, upravuje enzymatickou činnost slinivky břišní, upravuje činnost střev a zvyšuje tvorbu žluče
- Vlažný levandulový čaj popíjíme po doušcích po jídle, když nás trápí plynatost a nadýmání nebo při žaludeční nevolnosti.
- Levandulový nálev (můžeme kombinovat s mátou v poměru 1 : 1) Před jídlem povzbuzuje chuť k jídlu, po jídle podporuje trávení a snižuje nadýmání. Po nevolnosti a zvracení pomáhá zklidnit trávení a provoní dech.
Levandule pomáhá při nachlazení
„Čaj z květů levandule má mírné antibakteriální, antivirotické a antimykotické účinky a obsahuje i velké množství antioxidantů, a tak funguje jako voňavá podpora při prevenci a léčbě chorob z nachlazení, odstraňuje problémy s dýcháním, navíc podporuje správné fungování imunitního systému a urychluje rekonvalescenci," vysvětluje M. Kolár.
- Hrnek teplého levandulového čaje s medem zmírňuje kašel a rýmu a ulevuje dýchacím cestám, mírní bolesti hlavy, které kašel a spol. často doprovázejí. Pomáhá i vdechovat vůni teplého čaje z levadule.
I když z levandule jsou známější esenciální oleje, tinktury, sirupy či mastičky a krémy, neměli bychom zapomínat ani na čaj z levandule, konkrétně levandulový nálev, nahořklý, medově zlatý nápoj s intenzivní vůní. Zdroj: iStock
Léčivý levandulový nálev
Ingredience
- 1 lžička sušených nebo 1,5 lžičky čerstvýchkvětů levandule
- 250 ml vody
Příprava
Levanduli zalijeme šálkem vroucí vody, zakryjeme a necháme zhruba 7 minut vyluhovat. Scedíme.
Zdroje: cs.wikipedia.org, rehabilitace.info