reklama

Modrý čaj z krásných květů klitorie pomáhá zvládnout stres i zpomalit stárnutí

Lenka Valjentová
29. ledna 2021
Klitorie je nádherná tropická popínavá rostlina, které se také říká motýlí hrášek. U nás se o ní začíná více mluvit až v několika  posledních letech, kdy se stal hitem vzácný modrý čaj, zářivě tyrkysový nápoj z květů klitorie. Když vás omrzí modrá barva, můžete ji změnit několika kapkami citronové šťávy na fialovou. Zajímavý je nejen svou na čaj nevšední barvou, ale hlavně léčivými účinky.
reklama

Klitorie ternatská (Clitoria ternatea) je tropická liána z čeledi bobovitých (jako třeba hrách setý a fazol obecný), dnes je rozšířená v Asii, Austrálii, Africe a Americe. Anglicky se jí říká butterfly pea flower – motýlí hrášek, setkat se můžeme s názvy motýlí hrachový květ, křídla holubice nebo zvonkové víno.

V některých oblastech se klitorie ternatská pěstuje jako okrasná květina, hojně se využívají její schopnosti zlepšovat kvalitu půdy a obohacovat ji o dusík. Nejčastěji se používá jako užitková rostlina, sklízejí se květy, listy i kořeny. Klitorie má až 6m liány s eliptickými listy a sytě modrofialovými květy (existují i bílé, světle fialové či žluté) velkými asi 3 cm, které nápadně připomínají ženské přirození. Po odkvětu se tvoří 5–12 cm dlouhé ploché lusky s6–10 semeny.

Klitorie ternatská v našich podmínkách vymrzá, takže ji můžeme pěstovat jako pokojovou nebo přenosnou balkonovou či zahradní rostlinu. Klíčivost semen, které se u nás dají koupit, ale ne zcela běžně, je až několik měsíců. Semena jen zlehka přikryjeme kvalitním substrátem. Dospělou rostlinu dáme na slunné stanoviště, udržujeme teplotnírozmezí od 16 do 25 °C.

Léčivé účinky klitorie

Květy klitorie jsou bohaté zvláště na antioxidanty, hlavně flavonoidy a modré barvivo – antokyan (obsahují ho mnohem víc než borůvky). Modrý čaj nebo extrakt z květů se doporučuje na všechny oční choroby včetně šedého a zeleného zákalu (glaukomu).

„Výtažky zkořene, listů a plodů vykazují silné mikrobiální působení, likvidují např. bakterie Enterococcus faecalis, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Micrococcus luteus, Pseudomonas aeruginosa nebo Staphylococcus aureus. Byl potvrzen také fungicidní účinek proti plísním a kvasinkám (včetně rodu Aspergillus a Candida) a antiparazitální účinek na hlísty. Extrakt zklitorie má rovněž účinky močopudné, čistí krev, pomáhá při žaludečních vředech, zácpě a hemoroidech,“ uvádí bylinkář Martin Kolár. Tinktura se užívá třikrát denně 20 kapek do vody či čaje. Nedoporučuje se dětem, těhotným a kojícím matkám.

Extrakt z květů klitorie ternatské snižuje množství histaminu v krvi, a tím pomáhá při alergiích. Je výborný při amnézii, zhoršené paměti, depresích a zvýšeném stresu, posiluje nervový systém, tlumí úzkosti, zpomaluje stárnutí. „Samostatnou kapitolou je její až magický účinek na ženy. Vzhled květů klitorie naprosto jasně napovídá, k jakému účelu jsou určeny její krásné modré květy. Čaj nebo výtažek pomůže všem ženám, které prožily nějaké sexuální trauma, utiší bolestivé emocionální zážitky, pomůže při poruchách menstruačního cyklu a ztrátě libida,“ doplňuje bylinkář.

Modrý čaj proti stresu a únavě

Modrý čaj má sedativní účinky, dokáže uklidnit, zlepšuje náladu, odstraňuje únavu a napětí, pomáhá s nespavostí i bolestí hlavy. Čaj ze sušených květů klitorie ternatské se dá koupit ve specializovaných prodejnách s čajem, kde pořídíte samotné květy či již hotovou směs, nejčastěji s citronovou trávou. Je poměrně drahý.

Ingredience

  • 3–5 sušených kvítků klitorie ternatské
  • 250 ml vody

Příprava

Klitorii (kdo si bylinu pěstuje, může použít čerstvé květy) zalijeme horkou, nikoliv vařící vodou, zakryjeme a necháme 5 až 7 minut vyluhovat. Scedíme. Čaj dostane svou typickou barvu, kterou dokonce můžete i změnit narušením pH tekutiny. Pokud dáte do čaje několik kapek citronu, změní se barva na fialovou.

Užití

Optimální je vypít dva až tři hrnky modrého čaje za den, ne víc.

Květy klitorie v kuchyni

Květy poskytují ceněné modré barvivo, které je jedním z mála přírodních zdrojů jedlé modré barvy. V Asii se používá pro barvení cukrářských výrobků a rýže, v Barmě se obalují v těstíčku a smaží, v Thajsku z nich dělají sirupy. Čerstvé květy klitorie se hodí na ozdobení dezertů a nápojů.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama