Zahrada

25. ledna 2022 14:00

Lenka Valjentová

Zlatý kořen zažene stres a nastartuje organismus. Pijte čaj nebo užívejte kapky z rozchodnice růžové

Rozchodnice růžová, kterou možná znáte spíše pod názvem zlatý kořen, je zajímavá sukulentní, ale především léčivá rostlina. Patří do rodiny významných adaptogenů, které přirozeně zlepšují celkovou kondici a zvyšují odolnost proti stresovým situacím. A protože stres zkracuje život, pijte zlatý čaj nebo užívejte tinkturu z rozchodnice růžové a můžete se ve zdraví dožít stovky!

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) neboli zlatý kořen je tučnolistá sukulentní trvalka s mnoha drobnými žlutými kvítky. Ve volné přírodě u nás roste ve vyšších nadmořských výškách. V dužnatém oddenku, kořenech i nati jsou ukryté léčivé látky s ceněnými účinky, kvůli nimž byla prakticky zničená.

Pokud si rozchodnici růžovou chcete pěstovat na zahrádce nebo v květináči a pak si kořen sami nasušit, jde to docela snadno.

Rozchodnice růžová adaptogen

„Rozchodnice růžová patří do rodiny významných adaptogenů spolu např. s pravým ženšenem, schizandrou čínskou, šišákem bajkalským, bazalkou posvátnou Tulsi. Jsou to léčivky, které přirozeně zlepšující celkovou fyzickou i psychickou kondici organismu a zvyšují odolnost proti stresovým situacím,“ vysvětluje bylinkář Martin Kolár a dodává: „Výzkum a zkušenosti ukázaly ale i další uplatnění rozchodnice. Obsahové látky zlepšují paměť a kognitivní funkce a mají výrazné neuroprotektivní účinky, tedy chrání buňky před patologickým poškozením.“

Zlatý kořen podporuje mozek

„Rozchodnice má také velmi silný stimulační účinek, dokonce silnější než kofein, a to bez nežádoucích projevů,“ uvádí M. Kolár a pokračuje: „Tuhle zajímavou bylinu proto doporučuji nejen starším lidem k posílení a ochraně mozkových funkcí, ale i mladým lidem pro zlepšení psychické odolnosti a duševní výkonnosti. Za zmínku stojí také efektivní účinek rozchodnice při odvykání závislosti na kokainu, morfiu či nikotinu.“

Rozchodnice účinky

Když to shrneme, rozchodnice růžová stimuluje imunitní systém, zvyšuje odolnost organismu proti stresu, má pozitivní vliv na nervový systém, odstraňuje únavu, působí proti depresi, zlepšuje paměť, odstraňuje předrážděnost a tlumí bolesti hlavy. Zvyšuje fyzickou zdatnost těla, zlepšuje sportovní výkon, působí afrodiziakálně, říká se, že je to rostlina dlouhověkosti.

Rozchodnice by se měla užívat maximálně šest týdnů a pak si dát čtyři až šest týdnů pauzu. Zlatý kořen silně stimuluje organismus a kvůli falešné nespavosti ho neužívejte na noc.

Domácí kapky proti stresu

Ingredience

  • 50 g drceného kořene rozchodnice růžové
  • 1 l vodky

Příprava

Kořen zalijeme alkoholem, uzavřeme a na světlém místě necháme tři, minimálně dva týdny macerovat. Každý den protřepeme. Pak přefiltrujeme přes kávový filtr. Tinkturu přelijeme do lahviček s kapátkem a uchováme v chladu a temnu.

Užívání

Domácí tinkturu užíváme po kapkách – jedna kapka na jeden kilogram hmotnosti v první polovině dne ve vodě nebo v čaji, rozhodně ne večer před spaním, protože zahání únavu a ospalost.

Zlatý čaj z rozchodnice na posílení imunity

Ingredience

  • 1 lžička sušeného kořene rozchodnice růžové
  • 220 ml vody

Příprava

Kořen zalijeme studenou vodou, pomalu přivedeme k varu a povaříme 5 až 10 minut, sejmeme a necháme částečně zchladnout. Pak scedíme.

Užívání

Zlatý čaj pijeme teplý ráno po snídani nebo po snídani a po obědě. Kdo pije pravidelně čaj ze zlatého kořene, ve zdraví fyzickém i psychickém by se měl dožít minimálně stovky!


Přečtěte si také