Kulkas, sleziník, zelenec, špirlice a lopatkovec: Květiny, které si lebedí v koupelně

Pokud máte to štěstí, že váš dům či byt poskytuje luxus koupelny s oknem, máte štěstí hned dvakrát. Za prvé se při večerní koupeli patrně těšíte pohledem na oblohu z rozzářenými hvězdami a za druhé si zde můžete vytvořit zelenou oázu, ve které se vám bude skvěle relaxovat.

Proč pěstovat květiny vkoupelně s oknem

Díky vyšší vzdušné vlhkosti sebude rostlinám v koupelně s oknem velmi dobře dařit. Při větrání však dejte pozor na průvan a následné nachlazení rostlin, které budou přivyklé vyšší teplotě koupelny. Nezapomínejte na pravidelnou zálivku, jenom vzdušná vlhkost rostlinám nestačí.

Koupelna bez okna

Dokonce i vkoupelně bez přístupu denního světla můžete krátkodobě pěstovat živé květiny. Vybírejte stínomilné druhy, jako je filodendron či aspidistra. Čas od času je střídejte se stejnými rostlinami, umístěnými třeba vložnici nebo na světlé chodbě.

Které květiny se do koupelny nehodí

Do koupelny, ani do té soknem, vžádném případě neumisťujte kaktusy, citrusy nebo pelargonie.

Kulkas zamiolistý (Zamioculcas)

Naprosto nenáročná pokojovka, které ale vůbec nesvědčí suché prostředí. Proto vám bude mnohem raději dělat společnost ve vlhké koupelně. Pro toto umístění nahrává i fakt, že nemá ráda přímé sluneční paprsky, ale spíše polostinné stanoviště. Postačí jí tedy i menší koupelnové okno. I když připomíná na první pohled sukulent, kulkas nebo i zamikulkas, jak jí někteří nazývají, má rád běžnou zálivku. Množí se vegetativně, listovými řízky.

Sleziník (Asplenium)

Nenáročná pokojová rostlina, která vyžaduje umístění vpokoji nebo vkoupelně, srozptýleným světlem. Vžádném případě nesnáší sluneční paprsky, které by mohly jeho listy nenávratně spálit. Sleziník vyžaduje teplotu 18–20 °C vzimě a 25–30 °C vlétě. Má rád vydatnou zálivku a mlžení listů. Při vašem sprchování tedy bude blahem bez sebe. Množí se výsevem výtrusů vzahradnictví.

Zelenec (Chlorophytum)

Pochází zjižní Afriky a patří knejskromnějším pokojovým květinám. Původně se pěstovaly pouze rostliny se zelenými listy, nyní jsou více voblibě kultivary slisty zeleno-bílými. Dobře snáší teplo i chlad, zvládne stín i umístění na slunečném okně, snese sucho i krátkodobé přemokření. Zelenec je ideální rostlina do všech prostor pro nepříliš pečlivé pěstitele.

Špirlice (Sarracenia)

Není náročná na teplo, během zimy jí postačí i 10 °C, ale potřebuje vzdušné a světlé stanoviště. Můžete ji tedy pěstovat vkoupelně, ale opravdu jenom vté soknem. Důležitá je pro ni vysoká vzdušná vlhkost a dostatek vody všeobecně. Pěstuje se včisté rašelině, nesnáší vápník.

Lopatkovec (Spathiphyllum)

Dokáže i dlouhodobě snést umístění vtmavých místnostech, stín snáší velmi dobře. Zato na nedostatek vody reaguje okamžitým svěšením listů. Vyžaduje tedy pravidelnou zálivku, jinak snese snad úplně vše a ještě vás dokáže potěšit krásnými bílými květy, které na rostlině vydrží velmi dlouho. Ke konci kvetení se lopatkovec zbarví do zelena.


Přečtěte si také