Pokojové květiny

5. října 2018 06:00

Tereza Javorová

Microgreens: Jak pěstovat zdravé klíčky? Zelené lístky jsou plné vitamínů

Slyšeli jste už o microgreens? Jde o trochu odrostlejší klíčky, které ale ještě nedosáhly stádia mladé rostlinky. I tak je ale můžete sklízet a mít i po sezóně stálý přísun vitamínů všeho druhu! Jak microgreens pěstovat?

Výběr klíčků

Na pěstování microgreens nepotřebujete žádná speciální semínka. Jde odobře známé rostlinky, které sklidíme ještě před tím, než stihnou pořádně vyrůst. Použít proto můžete relativně rychle rostoucí rukolu, hořčici nebo asi nejznámější řeřichu, možnosti jsou ale nedozírné. Oblíbená jsou i semínka červené řepy, hrachu, brokolice, ředkvičky nebo bylinek. Skvěle chutná například bazalka a koriandr. Na výběru semínek přitom skutečně záleží! Drobné výhonky se zásadně odlišují, takže pokud nejste fanoušci řepy, sáhněte raději po hrachu. Microgreens totižchuťově připomínají dospělé rostliny!

Jak pěstovat microgreens

Není to vůbec žádný věda. Potřebovat budete zejména mělký kontejner s odtokovými dírkami. Použít můžete například plastovou krabičku od rajčat nebo hroznového vína. Tu naplníte asi pěti centimetry vlhké půdy, na kterou rozhodítesemínka. V tomto případě můžete vysévat skutečně hustě, jelikož se rostlinky nikdy nedožijí stádia, kdy by potřebovaly více prostoru k růstu. Na závěr je zakryjte lehkou, asi půlcentimetrovou vrstvičkou hlíny, zalijte a přetáhněte potravinářskou fólií. Pod kontejner nezapomeňte položit mističku, která zachytí přebytečnou vodu a postavte semínka na teplý, slunečný parapet.

Udržujte vlhkost

Teď už jen stačí půdu udržovat neustále vlhkou. Pozor ale na převodnění! Ideální je několikrát denně nakouknout pod fólii a pokud se hlína jeví suchá, zaprášit semínka rozprašovačem. Přebytečnou vodu, která se může zachytit v mističce, raději vylévejte. Už po pár dnech pak můžete pozorovat, jak vaše microgreens začínají rašit. V ten moment se můžete zbavit fólie a už jen čekat, až kromě děložních lístků spatříte i první opravdové. Trvá to asi 7-14 dní od výsevu a je to pro vás znamení, že nadešel čas sklizně!

Microgreens do salátu i na chleba

Nemusíte samozřejmě sklidit veškerou vaši úrodu naráz! Vždy, když se vám budou hodit do salátu nebo jen jako ozdoba na pokrmy či namazaný chléb, vezměte nůžky a zastřihněte rostlinky v úrovni půdy. Zbylou hlínu s kořínky pak můžete vyhodit na kompost a začít od začátku, tentokrát třeba s jinou rostlinkou. Malé zelené klíčky totiž rostou opravdu rychle, navíc v této aktivitě můžete pokračovat celou zimu. Postupně tedy určitě nejen odhalíte vaše favority, ale také zjistíte, které rostlinky vám rostou rychle a která semínka je tedy možné kombinovat v jednom kontejneru.

Výhody klíčků

Kromě toho, že pěstování microgreens opravdu nevyžaduje žádné velké zkušenosti a nezabere téměř žádný čas, tou největší výhodou je prospěšnost pro váš organismus. Jsou totiž až pětkrát nutričně výživnější, než jejich odrostlé verze! Navíc obsahují plno vitamínů, antioxidantů a dalšíchprospěšných látek. Draslík, železo, zinek nebo třeba hořčík - to vše vám tyhle nenápadné zelené stonky pomohou doplnit. Když k tomu ještě přidáte fakt, že na talíři vypadají prostě skvěle, je nad slunce jasnější, že microgreens jsou tou správnou volbou pro dlouhé zimní měsíce!

(AZ)


Přečtěte si také