Rdesno vonné neboli vietnamský koriandr ochutí jídlo a pomůže při akné. Pěstujte ho jako pokojovku

Rdesno vonné můžete znát i pod obchodními názvy vietnamský koriandr nebo pálivá máta. Ve skutečnosti nemá tato rostlina s koriandrem ani mátou nic společného. Je to jednoduše rdesno, které však chutí připomíná štiplavý nebo, chcete-li, pikantní koriandr či mátu. Jedná se o koření i léčivku z jihovýchodní Asie a v našich podmínkách ji můžete pěstovat jako pokojovou nebo balkonovou přenosnou rostlinu.

Rdesno vonné (Persicaria odorata nebo Polygonum odoratum)

Jedná se o vytrvalou rostlinu zčeledi rdesnovitých, která pochází zjižní Asie, kde roste nejen planě, ale pěstuje se i vněkolika vyšlechtěných kultivarech. Do Evropy přicestovala až spolu svietnamskými emigranty vpolovině 20. století. VČesku se pro rdesno vonné vžily dva názvy, které však se správným zařazením rostliny nemají nic společného – vietnamský koriandr a pálivá máta.

Jak pěstovat rdesno vonné

Vnašich středoevropských podmínkách se rdesno vonné pěstuje pouze jako pokojová nebo nanejvýš přenosná rostlina. Jeho tropický a subtropický původ mu znemožňuje zvládnutí naší mrazivé zimy, i když lehký mráz mu nevadí. Rdesno vonné si libuje vteple a vlhku, vdobře propustné, humózní půdě a na slunečném stanovišti. Vyžaduje vydatnou zálivku, ale nesmí stát trvale ve vodě. U nás tato rostlina také jen zřídka vykvétá, ale její květy jsou droboučké, světle narůžovělé.

Množí se nejčastěji vegetativním způsobem. Stačí odstřihnout zdravý výhon, a ten ve vodě velmi rychle pustí kořeny. Rdesno vonné rychle roste a řez snáší velmi dobře.

Využití rdesna vonného vkuchyni

Vprvé řadě je důležité vědět, že rdesno pěstované na přímém slunci má tužší listy a mnohem výraznější chuť a pěstované vmírném polostínu zase vyniká měkčími listy a jemnější chutí.

Do jídla se přidává až na poslední chvíli, těsně před dovařením, varem totiž ztrácí svou typickou chuť. Využívá se do polévek, kdušenému masu, luštěninám i rybám, ale i do čerstvých zeleninových salátů.

Použití rdesna vonného vléčitelství

Rdesno vonné pomáhá proti zácpě i nadýmání a podporuje správné trávení. Má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Ale používá se i zevně vpodobě obkladu na otoky, akné a různá onemocnění kůže.

Podle vietnamské tradice rdesno vonné tlumí sexuální touhu. Proto ho prý pěstují buddhističtí mnichové vklášterech, aby jim pomohl žít vcelibátu.


Přečtěte si také