návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Pokojové rostliny s barevnými listy jsou vlastně nemocné

zidkovm , Vydáno: 05.06.2014
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Milujeme je pro jejich krásu a proto je i pěstujeme. Rostliny s barevnými listy však trpí fyziologickou poruchou.

reklama

Určitě znáte fikus benjaminu (na úvodním obrázku) nebo koleus – africkou kopřivu. Tyto i mnohé další rostliny mají nádherně barevné listy, v odborné hantýrce se jim říká panašované. Pěstujeme je pro krásu listu, nikoliv primárně pro jejich květ.

Panašované rostliny jsou ale nemocné tím, že v jejich listech převažují jiné barvy než zelená. Zelená barva je chlorofyl, který se stará o fotosyntézu (proces nezbytný pro život rostliny), zatímco jiné barvy to neumějí, rostlina je tedy ochuzena o určitou míru fotosyntézy. Není to však samozřejmě infekční nemoc, ale fyziologická porucha, která není ani dědičná, proto i jejich množení je složitější. Někdy je potřeba použít různých záludností například u tchýnina jazyku, který má bílý okraj, se zakořeňují jen bílé okraje. Ale asi před sto lety se to zahradníkům i lidem zalíbilo, tak se tyto rostliny pěstují.

Podívejte se na video v úvodu článku, kde vám takové rostliny představíme.

Další podobné užitečné rady najdete v pořadu Receptář prima nápadů vždy v neděli v 11:50 na Primě nebo v archivu na Prima play.

Mohlo by vás zajímat:

Anturie je díky své nenáročnosti oblíbenou rostlinou

Jak správně vybrat substrát pro pokojové rostliny

Anturie si dobře poradí s amoniakem z čistících prostředků

Pokojovky se u vás doma postarají o detox

Azalka/Azalea indica

ZELENÁ ABECEDA. Jak pěstovat pokojové rostliny (1. část A–F)

Květy Gloriózy vznešené připomínají orchidee

Gloriosu superbu můžete zasadit i do záhonu

reklama

reklama

Přečtěte si také