návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Když v srpnu stihneme zasít špenát, kopr či koriandr, můžeme sklízet už za pár týdnů

Lenka Valjentová , Vydáno: 25.08.2021
Když stihneme zasít v srpnu špenát, kopr či koriandr a kerblík, můžeme je sklízet už za několik týdnl
Autor: iStock Když stihneme zasít v srpnu špenát, kopr či koriandr a kerblík, můžeme je sklízet už za několik týdnl
Srpen je sice typickým měsícem sklizně rajčat, paprik, cuket a další zeleniny. Nicméně pozdě není ani na nové výsevy na volné záhony nebo do truhlíků na balkon či okenní parapet. Koncem léta je ideální vysít semínka listové zeleniny, bylin a koření pro podzimní sklizeň mladých svěžích lístků. Máme pro vás tipy na rostliny s kratší vegetační dobou, jako jsou například listový špenát, aromatický kopr, kerblík třebule nebo listové formy koriandru. Poradíme vám, jak je pěstovat, abyste si na lahodných mladých lístcích už za už několik týdnů mohli pochutnat.

reklama

Aromatický kopr 

U nás velice oblíbemý kopr vonný (Anethum graveolens) je na pěstování dost nenáročný. Kdo nemá zahrádku, může ho úspěšně pěstovat nádobách na balkoně, terase nebo doma na okenním parapetu. 

Více informací o kopru (pěstování, využití, recepty, léčivé účinky) najdete zde.

Když stihneme zasít v srpnu špenát, kopr či koriandr a kerblík, můžeme je sklízet už za několik týdnů: s výsevem kopru začínáme v dubnu a pokračujeme pravidelně každé dva až tři týdny až do konce srpna
Autor: iStock Když stihneme zasít v srpnu špenát, kopr či koriandr a kerblík, můžeme je sklízet už za několik týdnů: s výsevem kopru začínáme v dubnu a pokračujeme pravidelně každé dva až tři týdny až do konce srpna

Pěstování kopru

„Kopru vyhovují hlinité, dobře propustné a lehčí půdy s dostatečnou zásobou živin. Nesnáší půdy těžké, zamokřené a kamenité. Je velmi citlivý na hnojiva obsahující chlór, kopr ale není nutné přihnojovat. Kopr si libuje na světlém místě, přílišné sucho, chlad a mokro mu vadí, vysvětluje známý český šlechitel a pěstitel Jan Prášil (Semo) a pokračuje: „S výsevem kopru začínáme v dubnu a pokračujeme pravidelně každé dva až tři týdny až do konce srpna.“ 

Když stihneme zasít v srpnu špenát, kopr či koriandr a kerblík, můžeme je sklízet už za několik týdnů: mladou zelenou koprovou nať 15–20 cm vysokou sklízíme do svazečků (odrůda Hanák)
Autor: SEMO Když stihneme zasít v srpnu špenát, kopr či koriandr a kerblík, můžeme je sklízet už za několik týdnů: mladou zelenou koprovou nať 15–20 cm vysokou sklízíme do svazečků (odrůda Hanák)

Jak kopr vysít a sklízet

 • Semínka kopru vyséváme přímo na záhon do řádků zhruba 20 cm vzdálených, nahusto do hloubky 1,5–2 cm, semínka jen lehce zahrneme a opatrně zavlažíme.
 • Vzejde za zhruba tři týdny. Mladé rostlinky vyjednotíme na vzdálenost 15 cm.
 • Mladou zelenou nať 15–20 cm vysokou sklízíme do svazečků, ke konzervování a sušení můžeme sklízet nať až do doby květu.
Jaké zelené koření podporuje hubnutí? Kopr, saturejka a řeřicha!

Kopr, saturejka a řeřicha podporují hubnutí. Připravte si olej, ocet i bylinkový koktejl

Kopr vonný

Kopr vonný – bylina s tradicí

Listový špenát

Špenát setý (Spinacia oleracea) je chladnomilnou listovou zeleninou. Vysoké letní teploty a dlouhý den způsobují vybíhání rostlin do květu a kvetoucí rostlina je tuhá a ztrácí svou typickou chuť. Proto jsou nejvhodnějšími obdobími pro pěstování špenátu na zahrádce buď jaro, nebo podzim. Jako následnou plodinu ze srpnových výsevů sklízíme špenát v září až v říjnu, první listy zhruba pět týdnů po výsevu. 

Více informací o špenátu (pěstování, využití, recepty, účinky na zdraví) najdete zde.

Když stihneme zasít v srpnu špenát, kopr či koriandr a kerblík, můžeme je sklízet už za několik týdnů: základem pro úspěšné pěstování špenátu je správný výběr odrůdy s vysokou odolností k plísni špenátové (odrůda Trumpet F1)
Autor: Jan Prášil Když stihneme zasít v srpnu špenát, kopr či koriandr a kerblík, můžeme je sklízet už za několik týdnů: základem pro úspěšné pěstování špenátu je správný výběr odrůdy s vysokou odolností k plísni špenátové (odrůda Trumpet F1)

Odrůdy špenátu

Základem pro úspěšné pěstování špenátu je správný výběr odrůdy s vysokou odolností k plísni špenátové,“ zdůrazňuje Jan Prášil a dodává: „Po podzimní pěstování se hodí například Clarinet F1, výnosná pozdní hybridní odrůda se středně zelenými, mírně bublinatými listy je rezistentní k rasám plísni špenátové a výrazně rezistentní k vybíhání do květu. Nejvhodnější pro pěstování špenátu jsou hlinitopísčité, dostatečně vododržné půdy. Špenát nesnáší suché a kyselé půdy a větrné polohy.“

Když stihneme zasít v srpnu špenát, kopr či koriandr a kerblík, můžeme je sklízet už za několik týdnů: jako následnou plodinu ze srpnových výsevů sklízíme špenát v září až v říjnu, první listy zhruba pět týdnů po výsevu (odrůda Clarinet F1)
Autor: SEMO Když stihneme zasít v srpnu špenát, kopr či koriandr a kerblík, můžeme je sklízet už za několik týdnů: jako následnou plodinu ze srpnových výsevů sklízíme špenát v září až v říjnu, první listy zhruba pět týdnů po výsevu (odrůda Clarinet F1)

Pěstování špenátu

 • Semena vyséváme do řádků 15 až 20 cm vzdálených.
 • Vzhledem ke krátkému vegetačnímu období a mělkému kořenovému systému má špenát vysoké nároky na vodu. Na nedostatek vláhy reaguje zpomalením růstu, tvorbou menšího počtu listů a především předčasným vybíháním do květu.
 • Před výsevem do půdy zapracujeme vyzrálý kompost, špenát vyžaduje půdu s vyšším obsahem živin. 
Kyselina listová obsažená ve špenátu se postará o to, aby vám to myslelo

Právě teď ještě můžete vysít podzimní špenát. Které druhy jsou vhodné?

Což takhle dát si špenát?

Což takhle dát si (listový!) špenát?

Koriandr

Pro podzimní sklizeň vyséváme v srpnu taky listovou formu koriandru setého (Coriandrum sativum). Semínka vyséváme hustě do řádků vzdálených 20–30 cm do hloubky 1 až 3 cm, v řádku po 0,5 cm by semena dobře vyklíčila, potřebují dostatek vláhy. „Jakmile rostlinky vyrostou, záhon s koriandrem udržujeme rovnoměrně vlhký. Doporučuji odrůdu typu Long Standing Aroma, která je speciálně vyšlechtěná pro sklizeň mladých listů a je velmi odolná k vykvétání,“ uvádí J. Prášil.

Více informací o koriandru (pěstování léčivé účinky, využití, recepty) najdete zde.

Když stihneme zasít v srpnu špenát, kopr či koriandr a kerblík, můžeme je sklízet už za několik týdnů: jakmile stonky koriandru dosáhnou 10 cm, začněme se sklizní lístků, po dvou až třech měsících se růst zastaví a listy začnou uvadat
Autor: iStock Když stihneme zasít v srpnu špenát, kopr či koriandr a kerblík, můžeme je sklízet už za několik týdnů: jakmile stonky koriandru dosáhnou 10 cm, začněme se sklizní lístků, po dvou až třech měsících se růst zastaví a listy začnou uvadat

Pěstování a sklizeň koriandru v květináči

 • Na pěstovaní koriandru na parapetu nebo na balkoně si připravíme si nádobu alespoň 45 cm širokou a 25 cm hlubokou nebo o průměru nejméně 30 cm.
 • Dno vyplníme keramzitem a na něj nasypeme substrát pro pěstování bylin.
 • Semínka rozsypeme rovnoměrně po povrchu a zakryjeme je půlcentimetrovou vrstvou substrátu.
 • Půdu při klíčení zvlhčujeme rozprašovačem.
 • Během růstu zaléváme odstátou vodou do spodní misky, aby si bylinka čerpala vodu zespodu.
 • Jakmile stonky koriandru dosáhnou 10 cm, začněme se sklizní lístků. Po dvou až třech měsících se růst zastaví a listy začnou uvadat.
Koriandr se kdysi přidával i do nápojů lásky

Koriandr: Chutné koření i lék na mnoho neduhů. Víte, na co je dobrý?

Kerblík třebule je staročeská léčivá bylina a zelené koření

Kerblík třebule je staročeské koření a léčivá bylina. Vypěstujete ho snadno a rychle

Kerblík třebule

Na venkovní stanoviště v srpnu ještě můžeme naposledy zopakovat výsev kerblíku třebule (Anthriscus cerefolium), nenáročné rostliny, které se daří na zahradě, v truhlíku na balkoně i okenním parapetu. Upřednostňuje vlhčí stanoviště a polostín, tam bude mít výraznější vůni a chuť než kerblík pěstovaný na slunci.

Více informací o kerblíku (pěstování, účinky na zdraví, využití, recepty) najdete zde.

Když stihneme zasít v srpnu špenát, kopr či koriandr a kerblík, můžeme je sklízet už za několik týdnů: kerblík upřednostňuje vlhčí stanoviště a polostín, tam bude mít výraznější vůni a chuť než kerblík pěstovaný na slunci
Autor: iStock Když stihneme zasít v srpnu špenát, kopr či koriandr a kerblík, můžeme je sklízet už za několik týdnů: kerblík upřednostňuje vlhčí stanoviště a polostín, tam bude mít výraznější vůni a chuť než kerblík pěstovaný na slunci

Kerblík – pěstování na zahradě

Osivo vyséváme přímo na stanoviště do řádků vzdálených zhruba 25 cm, v řádku 2 cm od sebe. Kerblík, který vysejeme až v září, přezimuje a brzy na jaře vytvoří bohaté listy. 

Kerblík – pěstování v truhlíku

 • Do truhlíku vyséváme jednotlivá semínka do sponu zhruba 1 x 1 cm a zasypeme asi 1,5cm vrstvou zeminy.
 • Nesmíme zapomenout na dostatečnou drenážní vrstvu.
 • Substrát udržujeme stále vlhký. Květináč umístíme do polostínu.
 • Do květináče na vnitřním okenním parapetu kerblík vyséváme během celého roku.

O pěstování zeleniny, bylin a koření by vás ještě mohlo zajímat:

Jak pěstovat ředkvičky pro podzimní sklizeň

Vysejte ředkvičky v srpnu nebo září. Na podzim vás čeká sklizeň křupavé zeleniny

Mangold: zdravé rostliny mají silné řapíky a velké lesklé listy.

MANGOLD: Jak vypěstovat zdravou zeleninu a udělat z ní špenát

Kozlíček polníček: Jak pěstovat křehký salát s oříškovou chutí a posilovat si imunitu

Kozlíček polníček: Jak pěstovat salát s oříškovou chutí, a posilovat si tak imunitu

BAZALKA: Jak vypěstovat kouzelné koření a udělat si klasické pesto

BAZALKA: Jak vypěstovat kouzelné koření a udělat si klasické pesto

reklama

Článek je zařazen v: výsev srpen , špenát pěstování , špenát setý , kopr , Kopr vonný (Anethum graveolens) , Špenát setý (Spinacia oleracea) , Kerblík třebule (Antriscus cerefolium L.) , korinadr setý  (Coriandrum sativum) , kerblík třebule , kerblík pěstování , koriandr pěstování , kopr pěstování

reklama

Přečtěte si také