návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Prosinec v zahradě: Postarejte se o záhony, prořežte větve a přikrmte ptáčky

Simona Sedláčková , Vydáno: 02.12.2019
Prosinec v zahradě
Autor: istockphoto.com Prosinec v zahradě
I v zimě umí být vaše zahrada krásná, ale většinou se na tu krásu všichni dívají jen z okna a přitom plánují, co nového a kam na jaře zase vysadit. Ale i v této době bývají občas dny, kdy počasí dovoluje, pokračovat v zahradní práci. Využijte je k rytí záhonů i k průklestu stromů.

reklama

Odpočiňte si a plánujte

Počasí v prosinci většinou není moc příjemné, o to příjemnější bude posezení v křesle, kde si můžete promýšlet, co a kde budete pěstovat příští rok. Můžete již také pomalu začít nakupovat semínka na jarní výsev. Některé druhy letniček se musí vysít již velmi brzy, například hledíky a afrikány.

Prosinec v zahradě
Autor: istockphoto.com Prosinec v zahradě

Zahradu zakryjte a vyzdobte

I zimní zahrada umí být krásná, i když v posledních letech ji sněhová přikrývka zdobí většinou jen v horských oblastech. Proto myslete na zakrytí choulostivých rostlin chvojím či jinými kryty, holomrazy je ohrožují nejvíce. Zakrytí rostlin pravidelně kontrolujte, aby ho neodfoukl vítr.

Prosinec v zahradě
Autor: istockphoto.com Prosinec v zahradě

Pokud sníh přeci jen napadne, podle potřeby oklepávejte sníh z větví keřů a jehličnanů. Těžká sněhová pokrývka by mohla především mladé rostliny polámat a poničit.

Z chvojí můžete vytvořit nejen praktickou pokrývku zahrady, ale i výzdobu. Snad na žádných vchodových dveřích by neměl chybět vítací věnec.

Prosinec v zahradě
Autor: istockphoto.com Prosinec v zahradě

Přikrmujte ptáčky

Dohlédněte na to, aby měli ptáčci, kteří neodlétli na zimu do teplých krajů, stále plná krmítka. Je důležité, aby přísun potravy byl trvalý a bez výkyvů. Ptáci si rychle na krmítko zvyknou, a především v mrazivých dnech s potravou počítají. Pokud najdou krmítko prázdné, už nemusí mít dostatek času a sil na hledání nového zdroje. Nezapomínejte ani na misku s vodou. I v zimě musí ptáci pít! Pokud nemají v okolí potok nebo řeku a rybníky i kaluže zamrznou, mohou trpět žízní.

Prosinec v zahradě
Autor: istockphoto.com Prosinec v zahradě
Čím krmit labutě, husy i kachny

Čím krmit labutě, husy a kachny: Vodní ptáci ocení kukuřici i hlávkový salát

Slaměný cop s ořechy pro ptáčky

Slaměný cop s ořechy pro ptáčky: Netradiční krmítko ozdobí vaši zahradu

Zimní péče o stromy a záhony

Nyní můžete provádět zimní průklest jabloní a hrušní. Odřezané větve můžete rozdrtit a použít na provzdušnění kompostu. Proveďte také zimní postřiky stromů, které zničí přezimující larvy a vajíčka škůdců.

Pokud není půda promrzlá, můžete do konce měsíce pokračovat s výsadbou opadavých stromů a keřů. Při vhodném počasí můžete také pokračovat v zimním rytí záhonů.

Kontrolujte uložené ovoce a zeleninu

Pravidelně kontrolujte ve sklepě uskladněné ovoce a brambory. Kusy napadené hnilobou ihned likvidujte, nikdy nevykrajujte a nekonzumujte.

Květiny na vánoční stůl

Rychlené cibuloviny přeneste do tepla ve chvíli, kdy začnou nasazovat květy.

Narcisy na vánoce

Návod: Vypěstujte si na Vánoce vlastní narcisky. Je to velmi jednoduché

Hvězdník kvete koncem zimy a na jaře, a tak se rychlený stal jedním z květinových symbolů Vánoc

Jak pěstovat hvězdník, aby svými květy ozdobil letošní Vánoce

reklama

Článek je zařazen v: kalendář , zahradní , zahradnický , v zimě , práce na zahradě , Prosinec , co dělat , sníh , ochrana zahrady

reklama

Přečtěte si také