Prosinec v zahradě: Postarejte se o záhony, prořežte větve a přikrmte ptáčky
I v zimě umí být vaše zahrada krásná, ale většinou se na tu krásu všichni dívají jen z okna a přitom plánují, co nového a kam na jaře zase vysadit. Ale i v této době bývají občas dny, kdy počasí dovoluje pokračovat v zahradní práci. Využijte je k rytí záhonů i k průklestu stromů.
Odpočiňte si a plánujte
Počasí v prosinci většinou není moc příjemné, o to příjemnější bude posezení v křesle, kde si můžete promýšlet, co a kde budete pěstovat příští rok. Můžete už také pomalu začít nakupovat semínka na jarní výsev. Některé druhy letniček se musí vysít velmi brzy, například hledíky a afrikány.
Květiny v truhlíku nahradila vánoční výzdoba Zdroj: iStock
Zahradu zakryjte a vyzdobte
I zimní zahrada umí být krásná, i když v posledních letech ji sněhová přikrývka zdobí většinou jen v horských oblastech. Proto myslete na zakrytí choulostivých rostlin chvojím či jinými kryty, holomrazy je ohrožují nejvíce. Zakrytí rostlin pravidelně kontrolujte, aby ho neodfoukl vítr.
Pokud sníh přece jen napadne, podle potřeby ho oklepávejte z větví keřů a jehličnanů. Těžká sněhová pokrývka by mohla především mladé rostliny polámat a poničit.
Z chvojí můžete vytvořit nejen praktickou pokrývku zahrady, ale i výzdobu. Snad na žádných vchodových dveřích by neměl chybět vítací věnec a ozdobit můžete i vrátka do zahrady.
Už mají vaše keře slušivé čepice? Zdroj: iStock
Přikrmujte ptáčky
Dohlédněte na to, aby měli ptáčci, kteří neodlétli na zimu do teplých krajů, stále plná krmítka. Je důležité, aby přísun potravy byl trvalý a bez výkyvů. Ptáci si rychle na krmítko zvyknou a především v mrazivých dnech s potravou počítají. Pokud najdou krmítko prázdné, už nemusí mít dostatek času a sil na hledání nového zdroje. Nezapomínejte ani na misku s vodou. I v zimě musí ptáci pít! Pokud nemají v okolí potok nebo řeku a rybníky i kaluže zamrznou, mohou trpět žízní.
Není lepší zimní podívaná, než na ptáčky na krmítku Zdroj: iStock
Zimní péče o stromy a záhony
Nyní můžete provádět zimní průklest jabloní a hrušní. Odřezané větve můžete rozdrtit a použít na provzdušnění kompostu. Proveďte také zimní postřiky stromů, které zničí přezimující larvy a vajíčka škůdců.
Pokud jste to ještě nestihli, natřete kmeny stromů bílou barvou nebo hašeným vápnem. Je to prastará a velmi účinná technika, jak ochránit kůru stromů před ostrým zimním sluncem, aby nedocházelo k popraskání kůry.
Pokud není půda promrzlá, můžete do konce měsíce pokračovat s výsadbou opadavých stromů a keřů. Při vhodném počasí můžete také pokračovat v zimním rytí záhonů.
Kontrolujte uložené ovoce a zeleninu
Pravidelně kontrolujte ve sklepě uskladněné ovoce a brambory. Kusy napadené hnilobou ihned likvidujte, nikdy nevykrajujte a nekonzumujte.
Květiny na vánoční stůl
Rychlené cibuloviny přeneste do tepla ve chvíli, kdy začnou nasazovat květy.
Zdroj: Rok v zahradě. Jak se těšit ze zahrady od jara do zimy (Reader's Digest Výběr, 2002)