reklama

Prosinec v zahradě: Postarejte se o záhony, prořežte větve a přikrmte ptáčky

Simona Sedláčková
2. prosince 2019
I v zimě umí být vaše zahrada krásná, ale většinou se na tu krásu všichni dívají jen z okna a přitom plánují, co nového a kam na jaře zase vysadit. Ale i v této době bývají občas dny, kdy počasí dovoluje, pokračovat v zahradní práci. Využijte je k rytí záhonů i k průklestu stromů.
reklama

Odpočiňte si a plánujte

Počasí vprosinci většinou není moc příjemné, o to příjemnější bude posezení vkřesle, kde si můžete promýšlet, co a kde budete pěstovat příští rok. Můžete již také pomalu začít nakupovat semínka na jarní výsev. Některé druhy letniček se musí vysít již velmi brzy, například hledíky a afrikány.

Zahradu zakryjte a vyzdobte

I zimní zahrada umí být krásná, i když vposledních letech ji sněhová přikrývka zdobí většinou jen vhorských oblastech. Proto myslete na zakrytí choulostivých rostlin chvojím či jinými kryty, holomrazy je ohrožují nejvíce. Zakrytí rostlin pravidelně kontrolujte, aby ho neodfoukl vítr.

Pokud sníh přeci jen napadne, podle potřeby oklepávejte sníh zvětví keřů a jehličnanů. Těžká sněhová pokrývka by mohla především mladé rostliny polámat a poničit.

Zchvojí můžete vytvořit nejen praktickou pokrývku zahrady, ale i výzdobu. Snad na žádných vchodových dveřích by neměl chybět vítací věnec.

Přikrmujte ptáčky

Dohlédněte na to, aby měli ptáčci, kteří neodlétli na zimu do teplých krajů, stále plná krmítka. Je důležité, aby přísun potravy byl trvalý a bez výkyvů. Ptáci si rychle na krmítko zvyknou, a především vmrazivých dnech spotravou počítají. Pokud najdou krmítko prázdné, už nemusí mít dostatek času a sil na hledání nového zdroje. Nezapomínejte ani na misku svodou. I vzimě musí ptáci pít! Pokud nemají vokolí potok nebo řeku a rybníky i kaluže zamrznou, mohou trpět žízní.

Zimní péče o stromy a záhony

Nyní můžete provádět zimní průklest jabloní a hrušní. Odřezané větve můžete rozdrtit a použít na provzdušnění kompostu. Proveďte také zimní postřiky stromů, které zničí přezimující larvy a vajíčka škůdců.

Pokud není půda promrzlá, můžete do konce měsíce pokračovat svýsadbou opadavých stromů a keřů. Při vhodném počasí můžete také pokračovat vzimním rytí záhonů.

Kontrolujte uložené ovoce a zeleninu

Pravidelně kontrolujte ve sklepě uskladněné ovoce a brambory. Kusy napadené hnilobou ihned likvidujte, nikdy nevykrajujte a nekonzumujte.

Květiny na vánoční stůl

Rychlené cibuloviny přeneste do tepla ve chvíli, kdy začnou nasazovat květy.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama