návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak a proč dělat test klíčivosti semen před výsevem a jak urychlit klíčení

Lenka Valjentová , Aktualizováno: 14.05.2021
SEMENA: Jak urychlit klíčení, jak udělat test klíčivosti i jaké informace o semínku najdeme na sáčku
Autor: istock.com SEMENA: Jak urychlit klíčení, jak udělat test klíčivosti i jaké informace o semínku najdeme na sáčku
Semeno je živý organismus. Je pouze ve stavu klidu a čeká na příhodné podmínky, aby vyklíčilo, pak zdárně rostlo a přineslo kvetoucí a plodící rostlinky. Jak zeleninová a květinová semínka spolehlivě probudit a přimět je ve vhodné době ke klíčení? Prozradíme vám staré dobré zahrádkářské triky: proč dělat test klíčivosti, jak urychlit klíčení a jak udělat ochrannou lázeň. A aby semínka prospívala, musí být kvalitní. Hodně nám o nich napoví informace na obale, ve kterém se prodávají, kde najdeme všechno důležité, co pro pěstování ze semínek potřebujeme vědět.

reklama

Test klíčivosti semen před výsevem

Test klíčivosti se určitě vyplatí udělat u semen, která jsme si z vlastní úrody sami udělali, neošetřených, bio a také starších, která máme doma z předchozích let. Výsledek se dozvíme za jeden až tři týdny. Z osiva, které chceme otestovat, vezmeme 25, 50 nebo ideálně 100 semen (kvůli snadnějšímu výpočtu). Savý nebo filtrační papír položíme na dno misky, navlhčíme a rozložíme na něj přesný počet semínek. Abychom semenům zajistili stálou teplotu a vlhkost, překryjeme je mikrotenovou fólií nebo sklem.

SEMENA: jak a proč se dělá test klíčivosti
Autor: istock.com SEMENA: jak a proč se dělá test klíčivosti

V domácích podmínkách zkoušíme klíčivost při běžné pokojové teplotě. Většina semen klíčí dobře na světle, pouze cibuli, pór, pažitku, okurky, cukety a dýně raději necháme na tmavším místě. Ředkvička, zelí, saláty, hrách a fazole jsou obvykle za týden naklíčené, teplomilná rajčata a papriky asi za 14 dní a nejdéle z běžných zelenin klíčí mrkev, celer a petržel. Po této době test vyhodnotíme: když z 25 vyklíčí 20, z 50 semen 40 a ze 100 semen 80, můžeme osivo klidně použít. Pokud je klíčivost nižší, můžeme buď koupit semínka nová, nebo ta "stará" zasít hustěji, než se běžně doporučuje.

Domácí zelenina je nejlepší! Návod, jak si vypěstovat vlastní sazenice rajčat a spol.

Domácí zelenina je nejlepší! Návod, jak vypěstovat vlastní sazenice rajčat a spol.

10 zlatých pravidel vlastnoručního výsevu a předpěstování paprik: zdravá semena vyséváme přibližně 10 týdnů před předpokládaným termínem výsadby na záhon nebo do skleníku

10 zlatých pravidel vlastnoručního výsevu a předpěstování paprik

Jak se dá urychlit klíčení semen

  • Zdravá semínka dáme do misky a zalijeme studenou vodou, aby byla všechna ponořená. Při delším máčení je třeba vodu dvakrát až třikrát denně vyměnit. Aby se voda dostatečně okysličila, musíme ji občas promíchat.
  • Saláty stačí před výsevem máčet zhruba 4 hodiny, košťáloviny 12 až 24 hodin, rajčata a papriky až dva dny, cibuli, celer, mrkev a petržel až tři dny.
  • Před výsevem na záhon semínka jen mírně osušíme, aby se s nimi dobře pracovalo, ale nikdy je nesmíme nechat zcela zaschnout. To byla všechna předchozí práce zbytečná.
SEMENA: jak urychlit klíčení
Autor: istock.com SEMENA: jak urychlit klíčení

Jak udělat ochrannou lázeň z bylin

Semínkům a jejich zdraví a kondici ještě více prospějeme, když vodu nahradíme bylinkovou lázní.

  • Nálev z heřmánku pravého ochrání především fazole a hrách proti houbovým chorobám a plísním.
  • Nálev z přesličky rolní díky obsahu křemíku vydatně posílí klíčící rostliny a před výsevem se hodí se pro všechna semena zeleniny i letniček.
  •  Kopřiva dvoudomá, pampeliška lékařská a kozlík lékařský účinně změkčují povrch semen, a usnadňují tak jejich klíčení. Navíc tyhle byliny  účinně podporují obranyschopnost a zdravý růst rostlin. 
  • Nejlepší jsou směsi léčivých bylin, které dokážou semenům poskytnout komplexnější ochranu – například můžeme smíchat 1 díl přesličky rolní a 2 díly kopřivy nebo po jednom dílu heřmánku, přesličky a kozlíku. Na lázeň zalijte 2–3 lžíce bylin 250 ml vroucí vody, necháme vyluhovat 6–8 hodin a pak scedíme. Vždy si připravíme nálev čerstvý.
HEŘMÁNEK PRAVÝ patří mezi nenahraditelné léčivé rostliny pro děti

HEŘMÁNEK: Jak pěstovat léčivou bylinku proti nachlazení, stresu či bolení břicha

KOZLÍK LÉKAŘSKÝ: Jak pěstovat přírodní lék proti stresu a nespavosti

KOZLÍK: Jak pěstovat přírodní lék proti stresu a nespavosti

Informace o semínku na obale

Semínka zelenin, bylin a květin kupujeme v barevných sáčcích, tedy pokud si je nevyrobíme sami. Když je rozstřihneme, najdeme uvnitř menší sáček z třívrstvé fólie papír – hliník – polyetylén. Je neprodyšný a chrání semínka před vlhkostí a zajišťuje jim optimální podmínky. Po jeho roztržení již tato ochrana nefunguje a semena rychle ztrácejí klíčivost.

Pravidla jednocení zeleniny z přímých výsevů

Jak jednotit mrkev, ředkvičky i další zeleninu? Tyhle ověřené tipy vám pomohou

Letničky: Jak si vypěstovat vlastní astry, hledíky, gazánie či nestařec ze semen

Vypěstujte si vlastní astry, hledíky, gazánie či nestařec ze semen

Přední strana barevného sáčku

Na přední straně je kromě fotografie název druhu i odrůdy zeleniny; u květin piktogramy o životním cyklu – letnička, dvouletka, trvalka, o výšce rostliny i doporučení k umístění (přímé slunce – polostín – stín); u bylinek jsou piktogramy charakterizující využití (konvička s hrníčkem – pro přípravu čajů, mlýnek na koření – pro ochucení jídel).

Kytička – ošetřeno proti chorobám označuje, že osivo je mořené. To znamená, že na semínku je vrstvička fungicidu, která ho v kritické době klíčení chrání před patogenními houbami v půdě. Mořené jsou hrách, fazole, většina košťálovin i okurky. Mořené osivo okurek a tykvovitých zelenin obecně nepředkličujeme. Při předkličování totiž může dojít ke zvýšení koncentrace mořidla na mladých koříncích a k popálení citlivé kořenové špičky.

 O semínku se nejvíc dozvíme ze sáčku, ve kterém ho koupíme
Autor: Eva Venclová O semínku se nejvíc dozvíme ze sáčku, ve kterém ho koupíme

Zadní strana barevného sáčku

Zadní strana přináší textový popis pěstování a charakteristiku odrůdy. Obrázkové piktogramy doporučují termín výsevu, způsob výsevu, termín výsadby sazenic, jejich spon, vegetační dobu a předpokládaný termín sklizně nebo kvetení.

Doporučení k termínu výsevu a pěstování je pouze orientační a musíte ho přizpůsobit klimatickým podmínkám a počasí. Nechybí nutné informace o době použitelnosti osiva, název odrůdy, obsah buď v gramech, nebo v počtech kusů semen.

Nalezneme zde i číslo partie osiva – něco jako rodný list. Je důležitý hlavně tehdy, pokud bychom byli s osivem nespokojeni nebo ho museli reklamovat. U mořených osiv je na zadní straně sáčku uvedeno mořidlo i jeho účinná látka.

O pěstování zeleniny, ovoce, bylin, koření a květin ze semínek by vás mohlo taky zajímat:

Po ledových mužích je správný čas na přímý výsev okurek, cuket a dýní

Po ledových mužích je čas na přímý výsev okurek, cuket a dýní

Vypěstujte si zářivé gazánie: brzký výsev semen vyžaduje i celá řada květin jako například kouzelná letnička jménem gazánie zářivá

Vypěstujte si zářivé gazánie. Předjaří je správný čas na výsev krásné letničky

Únorový výsev bylin a koření. Vypěstujte si ze semínek šalvěj, rozmarýn, majoránku a tymián

Únorový výsev bylin a koření. Vypěstujte si šalvěj, rozmarýn, majoránku a tymián

Jak pěstovat papriky na balkoně i za oknem.

Jak pěstovat papriky na balkoně i za oknem. Máme nejvyšší čas začít!

RAJČATA: Jak vypěstovat elixír mládí a udělat domácí kečup

RAJČATA: Jak vypěstovat elixír mládí a udělat domácí kečup nebo džem

Kozlíček polníček: Jak pěstovat křehký salát s oříškovou chutí a posilovat si imunitu

Kozlíček polníček: Jak pěstovat salát s oříškovou chutí, a posilovat si tak imunitu

Samovýsev letniček a dvouletek 8

Samovýsev letniček a dvouletek: Nekupujte nová semena, nechte zahradu, aby vás překvapila

Březnový výsev léčivých bylin: Jak na to, abyste z levandule, echinacei či stévie měli radost a užitek

Březnový výsev léčivých bylin: Jak vypěstovat levanduli, echinaceu či stévii


 


 


 


 

reklama

Článek je zařazen v: semena , zkouška klíčivosti , urychlení klíčení semen , informace na obale o semenu , výsev semen , máčení semen , máčení semen v byliné lázni

reklama

Přečtěte si také