Tulipány, narcisy či hyacinty musí na podzim do země. Jak je správně zasadit
Zima ještě nedorazila, do jara je daleko, ale pokud chceme, aby se nám zahrada hned brzy zjara rozzářila sněženkami, krokusy, modřenci, narcisy, hyacinty, tulipány, okrasnými česneky, ladoňkami, sasankami či řebčíky královskými, je naprosto nezbytné zasadit jejich cibulky na podzim do země. Už při sázení jarních cibulovin můžeme snít a těšit na rozkvetlé jaro na své zahradě, terase nebo balkonu.
Top ten jarních cibulovin
Cibulovin, které vykvétají na jaře a vysazují na podzim, jsou desítky a můžeme je rozdělit zejména podle tvarů, barev a velikostí. Nejznámější jsou:
- tulipány (Tulipa)
- narcisy (Narcissus)
- hyacinty (Hyacinthus)
- krokusy neboli šafrány (Crocus)
- sněženky (Galanthus)
- modřence (Muscari)
- sasanka vábná či rozkošná (Anemne blanda)
- řebčík královský (Fritillaria imperialis)
- okrasné česneky (Allium)
- ladoňka(Scilla)
Kvetoucí jarní cibuloviny dodávají zahradě barevnou krásu a něžný půvab postupně od února až do začátku léta. Zdroj: iBulb
Kam jarní cibuloviny zasadit
Jarní cibuloviny nabízejí spoustu možností, kam je na podzim zasadit. Díky svým rozmanitým barvám, tvarům, velikostem i době kvetení je můžeme téměř libovolně kombinovat. Je jen na nás, zda zvolíme jednotný a klidný vzhled v podobě jedné barvy či druhu nebo kultivaru, anebo se rozhodneme pro originální kombinace.
PŘEČTĚTE SI TAKY: Tulipánům či mečíkům běžně říkáme cibuloviny, ale není to přesné. Návod, jak se v nich vyznat
Květiny na celé jaro
Kvetoucí jarní cibuloviny dodávají zahradě barevnou krásu a něžný půvab postupně od února až do začátku léta. Většina cibulovin kvete několik týdnů. Aby různá období květu pěkně ladila a navazovala, je třeba myslet na jejich správné kombinace.
Například jako první rozkvétají ještě pod sněhem sněženky a bledulky, pak krokusy, ladoňky, následují modřence a narcisy, pak tulipány a nakonec okrasné česneky. Na obalu nově zakoupených cibulovin si ověříme období květu, aby se nám oku lahodící kombinace povedly.
Máme-li balkon nebo terasu, můžeme cibuloviny zasadit do truhlíků moderní metodou lasagne, což znamená, že je budeme dávat do vrstev. Dolů pozdně kvetoucí cibuloviny a nahoru ty brzy kvetoucí.
Jak na výsadbu a pěstování jarních cibulovin
- Nejvhodnější doba pro výsadbu jarní cibuloviny je, když teplota klesne pod 10 °C. Ovšem pozor na to, abychom květinové cibulky zasadili dříve, než půda poprvé zmrzne.
- Většině jarních cibulovin se daří na slunečném místě nebo v mírném polostínu.
- Cibuloviny budou prospívat v téměř jakémkoli typu půdy, ale nesmí být příliš mokrá. Vyhýbejme se proto stanovištím, kde má voda tendenci se hromadit, jako jsou úpatí svahu nebo míst apod okapem.
- Z vybraného místa odstraníme plevel a kamínky a pak do půdy zapracujeme dobře rozležený kompost.
- Vykopeme buď jednu jamku pro skupinu cibulovin, nebo vytvoříme samostatné jamky pro zasazení jednotlivých cibulek.
- Velikost květinové cibulky určuje hloubku vysazení. Velké cibulky (5 cm nebo větší) by se měly sázet do hloubky 15 cm, malé cibulky (2,5–5 cm) pak do hloubky 7 až 10 cm.
- Cibulky vložíme jemně do hlíny špičkou nahoru. Dobrou zprávou je, že i kdybychom omylem cibulku zasadili obráceně, rostlinka si stejně nakonec cestu nahoru ke sluníčku najde.
- Dáváme pozor, abychom na květinovou cibulku nezatlačili příliš silně, protože by mohlo dojít k jejímu poškození.
- Velké květinové cibulky je vhodné sázet 7 až 20 cm od sebe a malé cibulky 3 až 7 cm od sebe.
- Cibulky zakryjeme hlínou vykopanou z jamky. Pokud je zemina příliš suchá, vysazené cibulky zalijeme.
Zdroje: kvetinovecibulky.info