Řetězovka viržinská je trvalka s postupným nakvétáním. Zdobí zahradu až do září
Květy téhle nenáročné a snadno se množící trvalky nakvétají jeden za druhým, až vytvoří pomyslný řetěz. Odtud tedy pochází její jméno. Ona sama k nám přicestovala ze Severní Ameriky.
Nenáročných trvalek, které se smíří téměř s každým typem půdy i množstvím zálivky, není nikdy dost. Proto je přinejmenším nepochopitelné, že řetězovku na své zahradě pěstuje tak málo zahrádkářů. Možná je na čase to změnit!
Řetězovka viržinská (Physostegia virginiana)
Rod těchto zajímavých rostlin pochází ze Severní Ameriky a zahrnuje sedm druhů, ale pouze jeden z nich se pěstuje v zahradách, Physostegia virginiana. Její latinské pojmenování bylo odvozeno z řeckých slov. Physa znamená bublina a stege pokrývka. Jméno tedy patrně odkazuje na zajímavé utváření květů, které mají nadmutý, zelený kalich a barevnou korunu.
Řetězovka viržinská (Physostegia virginiana) Zdroj: iStock
Řetězovka viržinská dorůstá do výšky asi 80–100 cm a vykvétá od července do září růžovými nebo bílými květy. Květy jsou uspořádány v hustých, většinou čtyřřadých klasech. Klasy jsou velmi dlouhé, mají hodně poupat, která nakvétají postupně. Tím zajišťují rostlině skutečně mimořádně dlouhou dobu kvetení. Výhodou je i dekorativnost odkvetlé části klasu, která se dá využít dokonce i do sušených kytic.
Nároky na pěstování
Řetězovka viržinská potřebuje k dobrému růstu kyprou živnou půdu a pravidelnou zálivku. Na takových místech se snadno a mohutně rozrůstá. Spokojí se však i se suchým, a dokonce i se štěrkovým záhonem, ale nebude se tolik šířit do okolí, a výborně se hodí do oblíbených prérijních typů záhonů. Velmi dobře se množí dokonce i samovýsevem. Řetězovka má velmi ráda slunce, ale dobře roste i v polostínu.
Je vhodná do smíšených záhonů, ale skvělá je i jako solitéra a výborně se hodí i k řezu do vázy, kde díky postupnému nakvétání vydrží dlouho krásná.
Zdroj: modernizahrada.com; ceskestavby.cz, wikipwdiw.org