návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Prérijní záhon pro sušší místa na výsluní. Pěstuje šalvěje, mavuně i okrasné česneky

Simona Sedláčková , Aktualizováno: 01.10.2021
Hledáte inspiraci na osazení záhonu na výsluní, který si bude po většinu roku žít vlastním životem a během letní sezony bude zářit pestrými barvami květů? Vytvořte si v posledních letech tolik oblíbený prérijní záhon, plný šalvějí, mavuní, chrastavců, okrasných česneků a ozdobných travin.

reklama

První zahradu v prérijním stylu prý vybudoval známý malíř, impresionista, Claude Monet (1840–1926), který vysazoval květinové záhony přesně tak, jak se mu hodily do jeho obrazů plných barev. Monetova nádherná zahrada se nachází v městečku Giverny, ve francouzské Normandii. Zahrada však byla příliš náročná na údržbu, proto moderní prérijní záhony už vypadají trochu jinak, ale plošná výsadba rostlin, prolínání a opakování jednotlivých druhů stále zůstává jako základ.

Prérijní záhon pro sušší místa na výsluní
Autor: iStock Prérijní záhon pro sušší místa na výsluní

Moderní prérijní záhon má ve výsledku vypadat trochu jako louka, jen složená z kulturních rostlin. Jeden až dva druhy rostlin by měly vždy převažovat a ostatní by je měly vhodně doplnit a podtrhnout jejich krásu. V zahradě, kterou vám dnes představujeme, hrají prim hlavně nádherné šalvěje a okrasné česneky ve všech odstínech fialové barvy a mavuně v kontrastním červeném odstínu. Drobnější květy chrastavců pak tvoří jemný doplněk, který výrazné mavuně, šalvěje a česneky nijak nezastiňuje. V záhonu však najdete i spoustu dalších nádherných květin, kterými se můžete při tvorbě vlastní zahrady inspirovat.

Šalvěj hajní (Salvia nemorosa)

Šalvěj hajní roste i v naší přírodě, především v teplejších oblastech, v sušších, travnatých porostech. Dorůstá do výšky 40–80 cm, vykvétá od června do července a pro zahradní účely byla vyšlechtěna do mnoha kultivarů kvetoucích nejen fialovou, ale i červenou nebo bílou barvou. Výborně snáší sucho i sluneční úpal.

Šalvěj hajní (Salvia nemorosa)
Autor: iStock Šalvěj hajní (Salvia nemorosa)

Mavuň (Centranthus ruber)

Bohatě kvetoucí nenáročná trvalka, která pochází z jižní Evropy, Turecka a západního pobřeží Afriky. Díky tomu, že se velmi snadno množí semeny a zplaňuje, ji teď můžete potkat nejen v zahradách, ale i v naší přírodě. Rostlina dorůstá do výšky asi 50–100 cm, z podzemního oddenku. Mavuň má nahloučené lodyhy a mírně dužnaté listy, díky kterým výborně zvládá v posledních letech panující suchá léta.

Okrasný česnek (Allium)

Okrasný česnek vyrůstá do výšky do 20–120 cm z cibule pod zemí, a vytváří dlouhý, pevný a bezlistý stonek s nejčasněji kulovitým květenstvím složeným z desítek jednotlivých květů. Vykvétá během léta v mnoha odstínech fialové, růžové nebo modré barvy. Mnohé druhy příjemně voní, jiné mají typické česnekové aroma. Nejlépe se česneku daří na slunném místě.

Česnek perský

Různé druhy česneku mají různé vlastnosti. Jsou zdravé, okrasné i jedovaté

Mavuň červená (Centranthus ruber)

Mavuň červená si libuje v horku a suchu. Trvalka se snadno množí a přitahuje motýly

Chrastavec (Knautia macedonica)

Chrastavec makedonský je původem z Balkánského poloostrova, ale i v našich podmínkách se mu daří velmi dobře. Dorůstá do výšky 60–130 cm a vykvétá v plochých až polokulovitých strboulech od července do srpna. Má rád sušší půdu a umístění na plném slunci.

Chrastavec (Knautia macedonica)
Autor: iStock Chrastavec (Knautia macedonica)

Rozrazil klasnatý (Veronica spicata)

Rozrazil klasnatý pochází z teplejších oblastí Evropy a z Asie. Je nenáročný a vykvétá po celé léto nádherným fialovým, ale i bílým květenstvím. Dorůstá do výšky asi 70 cm a vyžaduje plné slunce a sušší půdu.

Rozrazil klasnatý (Veronica spicata)
Autor: iStock Rozrazil klasnatý (Veronica spicata)

Liliochvostec (Eremurus stenophyllusi)

Trvalka vysoká až 200 cm pochází ze stepí střední a jihozápadní Asie. Daří se jí u nás velmi dobře a je naprosto nenáročná. Má ráda slunečná místa a sušší písčité až kamenité půdy. Na zálivku není náročná vůbec.

Liliochvostec (Eremurus stenophyllusi)
Autor: iStock Liliochvostec (Eremurus stenophyllusi)

Jestřábník chlupáček (Hieracium pilosella)

Jestřábník je nenáročná trvalka, která běžně roste i v naší přírodě. Můžete ji znát i pod úsměvným názvem myší ouško. Vykvétá od května do července a uplatní se ve skalce, v prérijních záhonech i na suchých zídkách. Jestřábníku vyhovuje hodně slunce a sušší půda.

Jestřábník chlupáček (Hieracium pilosella)
Autor: iStock Jestřábník chlupáček (Hieracium pilosella)

Agastache

Na slunná stanoviště se hodí i agastache, medonosná trvalka, která pokvete až 5 let a v oblibě ji mají zejména čmeláci.

Prérijní záhony můžete poskládat i z dalších květin:

Hlaváč (Scabiosa)

Prérijní záhon, který kvete od června do podzimu, vytvoří pavinec, chrastavec a hlaváč

Založte si prérijní trvalkový záhon

Založte si prérijní trvalkový záhon a těšte se na květy řebříčku, rozrazilu i šuškardy

reklama

Článek je zařazen v: prérijní , záhon , sucho , slunce , slunečné , Šalvěj hajní (Salvia nemorosa) , Mavuň (Centranthus ruber) , Okrasný česnek (Allium) , Chrastavec (Knautia macedonica) , Rozrazil klasnatý (Veronica spicata) , Liliochvostec (Eremurus stenophyllusi) , Jestřábník chlupáček (Hieracium pilosella)

reklama

Přečtěte si také