Prérijní záhon pro sušší místa na výsluní. Pěstujte šalvěj a okrasný česnek
Hledáte inspiraci na osazení záhonu na výsluní, který si bude po většinu roku žít vlastním životem a během letní sezony bude zářit pestrými barvami květů? Vytvořte si v posledních letech tolik oblíbený prérijní záhon, plný šalvějí, mavuní, chrastavců, okrasných česneků a ozdobných travin.
První zahradu v prérijním stylu prý vybudoval známý malíř, impresionista, Claude Monet (1840–1926), který vysazoval květinové záhony přesně tak, jak se mu hodily do jeho obrazů plných barev. Monetova nádherná zahrada se nachází v městečku Giverny, ve francouzské Normandii.
Zahrada však byla příliš náročná na údržbu, proto moderní prérijní záhony už vypadají trochu jinak, ale plošná výsadba rostlin, prolínání a opakování jednotlivých druhů stále zůstává jako základ.
Moderní prérijní záhon má ve výsledku vypadat trochu jako louka, jen složená z kulturních rostlin. Jeden až dva druhy rostlin by měly vždy převažovat a ostatní by je měly vhodně doplnit a podtrhnout jejich krásu.
V zahradě, kterou vám dnes představujeme, hrají prim hlavně nádherné šalvěje a okrasné česneky ve všech odstínech fialové barvy a mavuně v kontrastním červeném odstínu. Drobnější květy chrastavců pak tvoří jemný doplněk, který výrazné mavuně, šalvěje a česneky nijak nezastiňuje. V záhonu však najdete i spoustu dalších nádherných květin, kterými se můžete při tvorbě vlastní zahrady inspirovat.
Šalvěj hajní (Salvia nemorosa)
Šalvěj hajní roste i v naší přírodě, především v teplejších oblastech, v sušších, travnatých porostech. Dorůstá do výšky 40–80 cm, vykvétá od června do července a pro zahradní účely byla vyšlechtěna do mnoha kultivarů kvetoucích nejen fialovou, ale i červenou nebo bílou barvou. Výborně snáší sucho i sluneční úpal.
Šalvěj (Salvia) Zdroj: iStock
Mavuň (Centranthus ruber)
Bohatě kvetoucí nenáročná trvalka, která pochází z jižní Evropy, Turecka a západního pobřeží Afriky. Díky tomu, že se velmi snadno množí semeny a zplaňuje, ji teď můžete potkat nejen v zahradách, ale i v naší přírodě. Rostlina dorůstá do výšky asi 50–100 cm, z podzemního oddenku. Mavuň má nahloučené lodyhy a mírně dužnaté listy, díky kterým výborně zvládá v posledních letech panující suchá léta.
Okrasný česnek (Allium)
Okrasný česnek vyrůstá do výšky 20–120 cm z cibule pod zemí, a vytváří dlouhý, pevný a bezlistý stonek s nejčasněji kulovitým květenstvím, složeným z desítek jednotlivých květů. Vykvétá během léta v mnoha odstínech fialové, růžové nebo modré barvy. Mnohé druhy příjemně voní, jiné mají typické česnekové aroma. Nejlépe se česneku daří na slunném místě.
Chrastavec (Knautia macedonica)
Chrastavec makedonský je původem z Balkánského poloostrova, ale i v našich podmínkách se mu daří velmi dobře. Dorůstá do výšky 60–130 cm a vykvétá v plochých až polokulovitých strboulech od července do srpna. Má rád sušší půdu a umístění na plném slunci.
Rozrazil klasnatý (Veronica spicata)
Rozrazil klasnatý pochází z teplejších oblastí Evropy a z Asie. Je nenáročný a vykvétá po celé léto nádherným fialovým, ale i bílým květenstvím. Dorůstá do výšky asi 70 cm a vyžaduje plné slunce a sušší půdu.
Rozrazil klasnatý (Veronica spicata) Zdroj: iStock
Liliochvostec (Eremurus stenophyllusi)
Trvalka vysoká až 200 cm pochází ze stepí střední a jihozápadní Asie. Daří se jí u nás velmi dobře a je naprosto nenáročná. Má ráda slunečná místa a sušší písčité až kamenité půdy. Na zálivku není náročná vůbec.
Liliochvostec (Eremurus stenophyllusi) Zdroj: iStock
Jestřábník chlupáček (Hieracium pilosella)
Jestřábník je nenáročná trvalka, která běžně roste i v naší přírodě. Můžete ji znát i pod úsměvným názvem myší ouško. Vykvétá od května do července a uplatní se ve skalce, v prérijních záhonech i na suchých zídkách. Jestřábníku vyhovuje hodně slunce a sušší půda.
Jestřábník chlupáček (Hieracium pilosella) Zdroj: iStock
Agastache
Na slunná stanoviště se hodí i agastache, medonosná krátkověká trvalka, která pokvete na jednom místě až 5 let a v oblibě ji mají zejména čmeláci.
Zdroj: https://www.magazinzahrada.cz/nejlepsi-vyber-trvalek-do-prerijnich-zahonu/; https://www.nkz.cz/praxe/okrasna-zahrada/jake-rostliny-sazet-do-prerijnich-zahonu