reklama

Založte si prérijní trvalkový záhon a těšte se na květy řebříčku, rozrazilu i šuškardy

Simona Sedláčková
18. září 2020
Rostliny pro extrémní stanoviště musíte vybírat podle toho, z jakého prostředí původně pocházejí. Pokud potřebujete osadit suché místo na výsluní, založte si prérijní trvalkový záhon. Vytvoříte tak relativně bezúdržbovou část zahrady, která vás příští rok potěší bohatou záplavou barevných květů.
reklama

Prérijní trvalkové záhony se velmi často hodí pro svažité předzahrádky orientované na jih. Květiny vyžadující hlubokou, živnou půdu by se zde zbytečně trápily, protože většina podobných předzahrádek vznikla navážkou po dokončení stavby domu. Naopak suchomilné rostliny budou na takovém místě spokojeně růst a kvést.

Nebude jim vadit, naopak jim bude plně vyhovovat základ svahu zkamenité sutě a štěrku, pokrytý vrstvou směsi hrubého písku, drobného štěrku a původní půdy. A to je přesně materiál, který zůstává snad kolem každého domu po dokončení stavby.

Je tu však ještě jeden malý problém a tím je postupné sesedání půdy. Umělý svah, vzniklý navážkou, musíte nechat 1–2 roky vklidu. Do svahu zakomponujte i větší kameny vnepravidelných rozestupech a sesedající se půdu kolem nich pravidelně doplňujte. Teprve pak můžete přistoupit kosázení připravené předzahrádky.

Jaké trvalky na prérijní záhon vysadit?

Rozrazil klasnatý (Veronica spicata)

Pochází původně zjižní Evropy a Afriky, dorůstá do výšky asi 20–70 cm. Preferuje slunečné polohy a dobře propustné půdy. Je vhodný i na zídky a hodně suchá místa. Velmi dlouho kvete, nakvétá postupně od června do září.

Mnohokvět hroznatý (Kniphofia uvaria)

Mnohokvět je mnohem více známý pod názvem Kleopatřina jehla. Pochází zjižní Afriky a nejlépe mu vyhovuje slunečné a teplé místo spropustnou půdou. Vykvétá uprostřed léta a postupně nakvétá až do podzimu.

Šuškarda klasnatá (Liatris spicata)

Asi 30 cm vysoká trvalka, která pochází zplání Severní Ameriky. Má neobvyklé květenství, které nakvétá obráceně, než je obvyklé, od vrcholu směrem dolů. Vyžaduje vysazení na slunné místo spropustnou a ideálně mírně vlhkou půdou, ale velmi dobře snáší i sucho.

Rozchodník (Telephium)

Rostlina sdužnatými listy a drobnými kvítky, uspořádanými ve vrcholičnatém květenství. Rozchodníky jsou velmi nenáročné a přizpůsobivé, ale nejvíce jim vyhovuje skalnaté a kamenité stanoviště a výborně zvládají sucho.

Bělotrn (Echinops)

Rostlina, která na první pohled připomíná spíše bodlák, ale ve skutečnosti sním nemá nic společného. Pochází zoblasti Středozemí, střední Asie a tropické Afriky. Ke zdárnému růstu potřebuje vysadit na kamenité, na živiny chudé a suché místo na plném slunci.

Verbena šípovitá(Verbena hastata)

Všestranná a odolná trvalka pochází z Ameriky. U nás ještě není moc známá, což se snad změní! Můžete ji totiž pěstovat na balkonech, v trvalkových záhonech a dokonce i na záhonech prérijních.

Řebříček (Achillea)

Řebříček obecný je běžná léčivá bylina znaší přírody, ale pak je tu skupina nádherně barevných zahradních řebříčků, které jsou ozdobou každého suššího záhonu na slunci. Vykvétají v červenci a srpnu.

Trvalky vprérijním záhoně doplňte travinami

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama