návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Založte si prérijní trvalkový záhon a těšte se na květy řebříčku, rozrazilu i šuškardy

Simona Sedláčková , Aktualizováno: 01.10.2021
Rostliny pro extrémní stanoviště musíte vybírat podle toho, z jakého prostředí původně pocházejí. Pokud potřebujete osadit suché místo na výsluní, založte si prérijní trvalkový záhon. Vytvoříte tak relativně bezúdržbovou část zahrady, která vás příští rok potěší bohatou záplavou barevných květů.

reklama

Prérijní trvalkové záhony se velmi často hodí pro svažité předzahrádky orientované na jih. Květiny vyžadující hlubokou, živnou půdu by se zde zbytečně trápily, protože většina podobných předzahrádek vznikla navážkou po dokončení stavby domu. Naopak suchomilné rostliny budou na takovém místě spokojeně růst a kvést.

Prérijní trvalkový záhon - řebříček a šuškarda
Autor: istockphoto.com Prérijní trvalkový záhon - řebříček a šuškarda

Nebude jim vadit, naopak jim bude plně vyhovovat základ svahu z kamenité sutě a štěrku, pokrytý vrstvou směsi hrubého písku, drobného štěrku a původní půdy. A to je přesně materiál, který zůstává snad kolem každého domu po dokončení stavby.

Je tu však ještě jeden malý problém a tím je postupné sesedání půdy. Umělý svah, vzniklý navážkou, musíte nechat 1–2 roky v klidu. Do svahu zakomponujte i větší kameny v nepravidelných rozestupech a sesedající se půdu kolem nich pravidelně doplňujte. Teprve pak můžete přistoupit k osázení připravené předzahrádky.

Prérijní trvalkový záhon - bělotrn a šuškarda
Autor: istockphoto.com Prérijní trvalkový záhon - bělotrn a šuškarda

Jaké trvalky na prérijní záhon vysadit?

Rozrazil klasnatý (Veronica spicata)

Pochází původně z jižní Evropy a Afriky, dorůstá do výšky asi 20–70 cm. Preferuje slunečné polohy a dobře propustné půdy. Je vhodný i na zídky a hodně suchá místa. Velmi dlouho kvete, nakvétá postupně od června do září.

Rozrazil klasnatý (Veronica spicata)
Autor: istockphoto.com Rozrazil klasnatý (Veronica spicata)

Mnohokvět hroznatý (Kniphofia uvaria)

Mnohokvět je mnohem více známý pod názvem Kleopatřina jehla. Pochází z jižní Afriky a nejlépe mu vyhovuje slunečné a teplé místo s propustnou půdou. Vykvétá uprostřed léta a postupně nakvétá až do podzimu.

Mnohokvět hroznatý (Kniphofia uvaria)
Autor: istockphoto.com Mnohokvět hroznatý (Kniphofia uvaria)

Šuškarda klasnatá (Liatris spicata)

Asi 30 cm vysoká trvalka, která pochází z plání Severní Ameriky. Má neobvyklé květenství, které nakvétá obráceně, než je obvyklé, od vrcholu směrem dolů. Vyžaduje vysazení na slunné místo s propustnou a ideálně mírně vlhkou půdou, ale velmi dobře snáší i sucho.

Šuškarda klasnatá (Liatris spicata)
Autor: istockphoto.com Šuškarda klasnatá (Liatris spicata)

Rozchodník (Telephium)

Rostlina s dužnatými listy a drobnými kvítky, uspořádanými ve vrcholičnatém květenství. Rozchodníky jsou velmi nenáročné a přizpůsobivé, ale nejvíce jim vyhovuje skalnaté a kamenité stanoviště a výborně zvládají sucho.

Rozchodník (Telephium)
Autor: istockphoto.com Rozchodník (Telephium)

Bělotrn (Echinops)

Rostlina, která na první pohled připomíná spíše bodlák, ale ve skutečnosti s ním nemá nic společného. Pochází z oblasti Středozemí, střední Asie a tropické Afriky. Ke zdárnému růstu potřebuje vysadit na kamenité, na živiny chudé a suché místo na plném slunci.

Bělotrn (Echinops)
Autor: istockphoto.com Bělotrn (Echinops)

Verbena šípovitá (Verbena hastata)

Všestranná a odolná trvalka pochází z Ameriky. U nás ještě není moc známá, což se snad změní! Můžete ji totiž pěstovat na balkonech, v trvalkových záhonech a dokonce i na záhonech prérijních. 

Verbena šípovitá (Verbena hastata)
Autor: iStock Verbena šípovitá (Verbena hastata)

Řebříček (Achillea)

Řebříček obecný je běžná léčivá bylina z naší přírody, ale pak je tu skupina nádherně barevných zahradních řebříčků, které jsou ozdobou každého suššího záhonu na slunci. Vykvétají v červenci a srpnu.

Řebříček (Achillea)
Autor: istockphoto.com Řebříček (Achillea)

Trvalky v prérijním záhoně doplňte travinami

Jednoleté okrasné traviny

Jednoleté okrasné traviny: Úžasně doplní letničky na záhonech a využijete je do kytic

Krása travin

Okrasné traviny vnášejí do zahrady svobodu. Vyberte si svůj druh

reklama

Článek je zařazen v: prérijní záhon , suchomilné rostliny , extrémní sucho , kamenitá půda , navážka , po dokončení stavby , Rozrazil klasnatý (Veronica spicata) , Mnohokvět hroznatý (Kniphofia uvaria) , Kleopatřina jehla , Šuškarda klasnatá (Liatris spicata) , Rozchodník (Telephium) , Bělotrn (Echinops) , Řebříček (Achillea)

reklama

Přečtěte si také