návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Paznehtík, plesnivka i slizoplod: Rostliny s nejdivnějšími jmény překvapí svou krásou

Simona Sedláčková , Vydáno: 23.04.2021
Prapodivné jméno rostliny může sice naznačovat i nepěkné vlastnosti, ale často se pod divným jménem schovává neobyčejně půvabný květ, nebo dokonce léčivé schopnosti. Co si představíte, když se řekne pablen, kozí pysk, tupoušek nebo dokonce hadí mord?

reklama

Rostliny s divnými jmény, které můžete potkat v naší přírodě

Rostliny s nejpodivnějšími názvy najdete i v naší přírodě. Na první pohled nelichotivá jména si většinou vysloužily díky svým velmi bohulibým vlastnostem. Dost často se jedná o léčivky a jejich pojmenování odkazuje k neduhům, na které účinkují nebo které naopak mohou způsobit, pokud se užívají nesprávně. Ovšem u mnoha názvů můžeme jenom zapojit svou fantazii a k pravdě se asi stejně nedobereme. Jednoduše jsou jenom hodně zvláštní.

Pablen kraňský (Scopolia carniolica)

Léčivou rostlinu původem z jižní Evropy najdete i v naší přírodě ve světlých smíšených lesích, ale jen krátce, od dubna do června. Je to bylina silně toxická, působí jako halucinogen, blokuje paměť. Bývá využívána v lidovém lékařství i ve farmaceutickém průmyslu. V malých dávkách snižuje žaludeční nevolnost.

Pablen kraňský (Scopolia carniolica)
Autor: iStock Pablen kraňský (Scopolia carniolica)

Tetlucha kozí pysk (Aethusa cynapium)

Vysoká jednoletá rostlina kvetoucí po celé léto. Bílé květy tvoří okolíky a díky nim i podobným listům si bylinu snadno spletete s petrželí. Bohužel je to však rostlina jedovatá, a to i pro zvířata, tedy i pro ten mlsný kozí pysk. Roste jako běžný plevel na zahradách, loukách i na polích.

Tetlucha kozí pysk (Aethusa cynapium)
Autor: iStock Tetlucha kozí pysk (Aethusa cynapium)

Pipla osmahlá (Nonea pulla)

Proč pipla? Kdo ví… Ale osmahlá asi proto, že miluje suché a horké počasí. Tato u nás domácí jednoletka až krátkověká trvalka roste na světlých loukách a mezích, na okrajích polí lesů i cest. Vykvétá od května do srpna většinou tmavě fialovými květy, občas i zbarvenými bíle nebo žlutě.

Pipla osmahlá (Nonea pulla)
Autor: iStock Pipla osmahlá (Nonea pulla)

Hadí mord španělský (Scorzonera hispanica)

Říká se mu i černý kořen a patří mezi kořenovou zeleninu. Plané druhy vzhledem k jeho odolnosti najdete po celé Evropě a Asii, ale pochází z jižní Evropy. Své jméno, hadí mord, získal podle pověsti, která praví, že had, kterému ho vložíte do tlamy, zahyne.

Hadí mord španělský (Scorzonera hispanica)
Autor: iStock Hadí mord španělský (Scorzonera hispanica)

Blín černý (Hyoscyamus niger)

U nás dost běžně rostoucí bylina je silně jedovatá. Působí na nervovou soustavu, způsobuje zastavení dechu a utlumení srdeční činnosti. Po náhodném požití je potřeba rychle vyvolat přesně to, k čemu nabádá už samotný název rostliny a urychleně vyhledat lékaře.

Blín roste na pasekách i okrajích lesů a vytváří statné, až 150 cm vysoké, bohatě větvené keříky. Kvete od června do srpna a později se na rostlinách objevují tmavě fialové až černé bobule, které by bohužel mohly lákat děti k ochutnání.

Blín černý (Hyoscyamus niger)
Autor: iStock Blín černý (Hyoscyamus niger)

Které rostliny s podivným jménem nám rostou doma i na zahradě?

Další rostliny, které by si, kdyby mohly, určitě vybraly mnohem krásnější jméno, rostou v našich zahradách i bytech. Pojmenování často odráží jejich podobnost s něčím méně pěkným jako například paznehtík, jehož květy skutečně vypadají jako paznehty zvířat. A jak je to s našedlými listy plesnivky, je asi také hned jasné.

Paznehtík (Acanthus mollis)

Trvalka s nápadnými listy má ještě nápadnějšími květy. Od března do května tvoří válcovitý klas s dvoubarevnými květy. Pochází z jižní Evropy, ale i u nás můžete paznehtík s úspěchem pěstovat na zahradě. Je to rostlina nenáročná, ale teplomilná a bude se jí líbit na přímém slunci a v mírném polostínu.

Paznehtík (Acanthus mollis)
Autor: iStock Paznehtík (Acanthus mollis)

Plesnivka perlová (Anaphalis margaritacea)

Asi 80 cm vysoká trvalka pochází ze Severní Ameriky a Asie. Má našedlou barvu listů i stonků a bílé květy, které se na rostlině objevují od července do srpna. Pěstuje se k řezu a sušení.

Plesnivka perlová (Anaphalis margaritacea)
Autor: iStock Plesnivka perlová (Anaphalis margaritacea)

Slizoplod (Pittosporum tobira)

Stálezelený okrasný keř se vysazuje v teplejších oblastech do živých plotů nebo se pěstuje jako přenosná rostlina. Pochází z Číny, Japonska a Koreje. Jeho český název je jednoduše popisný. Plody slizoplodu jsou tobolky, obalené lepkavou pryskyřičnou hmotou. Ovšem nejdříve musí keř vykvést krémově bílými a po citronech vonícími květy. Slizoplod má rád slunné až polostinné stanoviště a vydatnější zálivku.

Slizoplod (Pittosporum tobira)
Autor: iStock Slizoplod (Pittosporum tobira)

Tupoušek sloní neboli pyšný (Medinilla magnifica)

Nádherná pokojová rostlina původem z Afriky, Indie nebo Cejlonu, která se však nepěstuje zrovna snadno. Patří jen do rukou zkušených pěstitelů pokojovek. Navzdory nepěknému jméno je to rostlina s nádhernými růžovými květy, která má být skutečně na co pyšná.

Tupoušek sloní neboli pyšný (Medinilla magnifica)
Autor: iStock Tupoušek sloní neboli pyšný (Medinilla magnifica)

Mračňák podslunečník (Abutilon)

Pokojová rostlina původem z Jižní Ameriky byla dříve velmi oblíbená. Své jméno nezískala proto, že by se na nás mračila. Naopak, má velmi krásné květy podobné ibišku. Jmenuje se mračňák spíš pro svou oblibu stínu a podmračeného počasí. Na sluníčko mračňák opravdu nepatří.

Mračňák podslunečník (Abutilon)
Autor: iStock Mračňák podslunečník (Abutilon)

reklama

Článek je zařazen v: rostlina , květina , jméno , divné , ošklivé , hanlivé , Pablen kraňský (Scopolia carniolica) , Tetlucha kozí pysk (Aethusa cynapium) , Pipla osmahlá (Nonea pulla) , Hadí mord španělský (Scorzonera hispanica) , Blín černý (Hyoscyamus niger) , Paznehtík (Acanthus mollis) , Plesnivka perlová (Anaphalis margaritacea) , Slizoplod (Pittosporum tobira) , Tupoušek sloní neboli pyšný (Medinilla magnifica) , Mračňák podslunečník (Abutilon)

reklama

Přečtěte si také