Poušť místo zahrady? 10 suchomilných rostlin, na které si období sucha nepřijde
Meteorologové předpovídají, že i letos nás čekají období vyschlých studen a zákazů zalévání. Zničené zahrady se ale bát nemusíte. Známe tajemství, jak mít za domem zářivou zeleň i v období sucha: suchomilné rostliny! Vybrali jsme 10 květin a jejich celozelených sourozenců, které nedostatek vody doslova potřebují ke svému přežití.
Agáve
Vyžaduje mírnou zálivku jen tehdy, kdy je hlína na povrchu suchá. A v zimě dokonce nikdy! Agáve vodu nesnáší a z deště bledne. Věrný okrasný přítel v období sucha.
Čistec vlnatý
Kavkazská trvalka z čeledi hluchavkovitých vybízí k doteku. Její lodyhy pokrývají hebounké stříbřité chloupky, díky čemuž se jí někdy přezdívá „jehněčí ouška“. Ta mileráda vystavuje slunci – tomu přímému. Období sucha tak patří k jejím nejoblíbenějším.
Rozmarýn
Voňavá bylinka dodá vaší zahradě doteky fialové barvy, jakmile vykvete. A do krásy se probouzí na světlém, slunném a suchém stanovišti. Obtěžovat vás příliš nebude – mírnou zálivku potřebuje jen tehdy, kdy všechna voda v okolí zmizí. Podívejte se, jak využít rozmarýn v kuchyni.
Aloe vera
Libuje si v záři slunečních paprsků. A raději sucho než mokro. Na přímý sluneční dotek je však choulostivá. Nejlépe se jí daří na balkoně nebo parapetu orientovaném na jižní stranu.
Klejicha hlíznatá
Pokud ji nebudete obtěžovat častou zálivkou, odmění se vám překrásnými hvězdicovitými hrozny. Ty rozevírá později než většina trvalek, od srpna do října. Díky ní pokvete vaše zahrada až do poloviny podzimu. Prahne po slunci a propustné půdě. Zasypání mulčovací kůrou, která udržuje vlhkost v půdě, by tak pro ni mohla být osudná. Pozor na zvídavé čtyřnohé miláčky i batolata – klejicha má v sobě jedovaté glykosidy.
Křivouš kořenující
Tato popínavá dřevnatá liána (zvaná také jako trubač) má kořeny na jihovýchodě Severní Ameriky a okrášlí libovolnou vertikální plochu. Stane se vaším kumpánem, pokud se budete chtít schovat před zvědavými sousedy – třeba při opalování nebo grilování.
Podívejte se na všechny rostliny:
Byli bychom ale nefér, kdybychom křivouše vyzdvihovali jen pro jeho funkci „stínidla“. Zraky kolemjdoucích se nasytí při pohledu na překrásné všudypřítomné květy červenooranžových a žlutých odstínů. To vše za nulovou údržbu a jižní orientaci. O zavlažování se postará déšť.
Levandule
Miluje teplo a slunce, odolá mrazu a svému pěstiteli dělá radost voňavými fialovými květy. Proti této rostlině nelze nic namítat. Nejspokojenější je s kořeny zapuštěnými v lehkých, písčitých půdách, které dobře prosychají. A v závětří. Pokud těmto jejím skromným požadavkům vyhovíte, odvděčí se vám léčivými květy. Pomůže třeba úzkostným bytostem zmírnit nepříjemné duševní stavy. Nebo uspíší léčbu kvasinkových infekcí a ran.
Pelargonie
Lidově nazývané muškáty. Už víte? Tato rostlina se mezi balkonovými kráskami drží na výsluní. A drží se tu i doslova. Slunečná a teplá stanoviště jí prospívají. Muškáty si řada tuzemských pěstitelů oblíbila nejen pro pestré kvítky různých barev, ale i nenáročnou péči. Muškáty zvládnou i několik dní bez zalévání.
Řebříček obecný
Drobné bílé kvítky rozsvítí zahradu hlavně na přelomu jara a léta. Jaké kvítky? Přece myší chvost, husí jazýček nebo zaječí chléb. Nejen tolika způsoby lze pojmenovat rostlinu, kterou jsme trhali v dětství na loukách do kytic pro maminky. A oblíbí si ji všichni, kteří vyrostli ve vášnivé, leč trošku pohodlné zahrádkáře. V suchu a teplu si řebříček libuje a nepotřebuje pravidelnou vláhu.
Echinacea
Léčivá bylina, kterou indiáni léčili rány, bolesti zubů i hadí uštknutí. Najdete ji pod celou řadou názvů – „slyší“ na třapatku nachovou, indiánské slunce i červenou slunečnici. Třapatka exceluje zejména při léčbě virových a bakteriálních infekcí a posiluje imunitu. Ať už si vás podmanila chřipka, rýma nebo zánět dýchacích cest, povolejte do služby echinaceu. Své výtažky vám dopřeje výměnou za slunné místo k růstu s dobře propustnou půdou. Nic dalšího už nepotřebuje (vodu až v extrémních horkách). No, nemilujte ji.