9. srpna 2014 05:54
Markéta ZídkováSušte zeleninu a ovoce snadno a rychle podle těchto 9 pravidel
Devět pravidel, která byste měli dodržovat při sušení ovoce a zeleniny.
Léto bývá nejen plné sluníčka, ale také ovoce, zeleniny, různých bylinek a pochopitelně i hub. Někdy těchto přírodních laskomin máme kolem sebe tolik, že je všechny nemáme šanci hned zkonzumovat. Přicházejí tedy na řadu různé způsoby jejich uchování. Jednou z prastarých technik, která přirozeně zachovává kvalitu živin v potravinách, je sušení.
Výhody sušení
Je to takřka ideální způsob prodloužení životnosti plodů přírody a některých jídel. Živiny nejsou nijak vylouhovány a navíc se zintenzivní originální chuť každého plodu. Ovoce se bez vody stává sladším a můžete jím tak lépe přirozeným způsobem a zdravěji prosladit pokrmy. Kromě toho vám sušené potraviny šetří místo a jsou lehčí. Ve srovnání energetické náročnosti uchování potravin pomocí chladu a vysušení, pak to druhé vyhrává na plné čáře. Například jablka je dobré sušit tak 10 hod. Jak dlouho je držíte v lednici, den, dva, týden? Křížaly si můžete dát i za půl roku a budou skvělé. Aby však usušené ovoce a zalenina byly kvalitní a vlastní sušení vám nezabralo příliš mnoho času, dodržujte následující pravidla:
- Sušte jen zdravé a správně zralé plody. Natlouklé nebo nahnilé ovoce i po vykrojení zasažených částí do sušičky nevkládejte, mohlo by nakazit i zbytek kousků zdravého ovoce.
- Sušicí proces neurychlíte tím, když nastavíte vyšší teplotu, než je doporučená. Vše v životě potřebuje správný čas.
- Sušit jedno plato nebo více (dle doporučení výrobce) by taktéž nemělo ovlivnit výsledek. Více naplněných sít neubírá tolik na účinnosti sušení, jak by se mohlo na první pohled zdát. Příkon i čas sušení zůstává stejný
- Na jedno plato se doporučuje rozložit zhruba 0,5 kg potravinové náplně.
- U plodů, které krájíte, zvolte tloušťku plátků zhruba 5 mm a snažte se, aby byly kousky od jednoho druhu plodiny stejně velké.
- Chcete-li, aby si sušená jablka nebo třeba meruňky uchovaly svou barvu, namočte je před sušením zhruba na 5 min. do citronové šťávy a pak je osušte a klaďte na plato sušičky.
- U zeleniny, která se dlouho vaří, zas pomůže před jejím sušením blanšírování, nejlépe v páře, a následné zchlazení ve studené vodě. Tímto způsobem úpravy také zmenšíme počet mikroorganismů, zachováme barvu a zastavíme destruktivní chemické změny. Například mrkev se blanšíruje cca 5 min.
- Jak již bylo uvedeno výše, můžete v sušičce sušit i bylinky, koření nebo květiny.
- Časy sušení se liší, ale zde je několik čas. údajů pro představu: jablka se suší 8–10 hod., meruňky 10–28 hod., banány 12–16 hod., citrusy 16–18 hod., hroznové víno 20–30 hod., mrkev 8–10 hod. a třeba houby 5–8 hod.
Které ovoce a zeleninu sušit?
Ne všechny plody jsou vhodné na sušení. Ideální je ošem sušit následující plodiny:
Jak se sušilo dřív?
Lidé využívali k sušicí úpravě potravin to nejpřirozenější, s čím přišli do styku. Dodnes se tak můžete setkat zejména v jižních státech se sušením potravin na slunci. Využíval se ale také vítr. I naše babičky byly šetrné a nápadité, takže, když nebyl dostatek slunečního svitu, využili rozehřátou troubu po upečení chleba. V bytech se ve 20. století občas využívaly k sušení i radiátory ústředního topení. Rozprostřeli jste si noviny (ti zdatnější si udělali rámy, v nichž měli napnutou síťovinu) a na ně nakladli třeba nakrájená jablka. Vyrobily jste si tak vlastní činžákové křížaly.
(fis)
Mohlo by vás zajímat: