Tiplice není komár a štípanců se bát nemusíte. Děsí jenom svou velikostí
Většina lidí si je plete s komáry, i když si podobní vůbec nejsou. Jejich jméno, tiplice, většinou ani nikdo nezná. A škodlivé dokážou být jenom jejich larvy. Při přemnožení umí zničit mladý trávník.
Tiplice (Tipula)
Občas vlétnou večer do bytu, usadí se na zdi a dokážou způsobit pěknou paniku. Lidé si je pletou s komáry a bojí se štípanců. Úplně zbytečně. Tiplice jsou velké, ale mírumilovné, naši krev nesají ani nekoušou, a tak žádné poštípání od nich nehrozí.
Tiplice (Tipula) Zdroj: iStock
Jak poznat tiplici
Tiplice má až 4 cm dlouhé tělo, maličkou hlavičku, velká, průhledná nebo mléčně zbarvená křídla, a hlavně nápadně dlouhé nohy. Celá tiplice je velmi křehká, především nohy se jí snadno odlamují. Tento mechanismus funguje jako obrana před predátory. Nožka se sice odlomí, ale tiplice uletí do bezpečí. Stejně jako nohy sekáčů i nohy tiplic se po ulomení ještě chvilku pohybují. Odlomená noha však tiplici velkou újmu nezpůsobuje. Na nohách dospělé tiplice je několik míst, která jsou k odlomení přímo uzpůsobena.
Tiplice (Tipula) Zdroj: iStock
Jak se tiplice množí
Samičky kladou vajíčka do půdy, některé druhy tiplic i do vody. Z vajíček se líhnou dravé larvy, které, na rozdíl od dospělců, mohou při přemnožení způsobovat i škody. Samičky rády kladou vajíčka do trávníků, protože vyhledávají stín a vlhko. Larvy se pak živí kořeny travin a především mladé trávníky tak mohou poškodit, až úplně zlikvidovat.
Tiplice (Tipula) Zdroj: iStock
Larvy tiplic, které se líhnou na dně rybníků, se živí zbytky vodních rostlin. Dospělé tiplice se živí pouze tekutou stravou, sají pouze vodu a nektar z květů. Kusadla nemají. Nejvíce dospělců tiplic můžete potkat od května do konce července.
Zdroj: zelenadomacnost.com; skudci.com