návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak sekat trávník, aby nebyl vyschlý? A proč květnatá louka nevyroste sama?

Simona Sedláčková , Vydáno: 10.05.2020
Louku sekat musíme, ale s rozumem
Autor: Planta naturalis Louku sekat musíme, ale s rozumem
Představa, že stačí jenom nechat trávníky v parcích, kolem domů i na zahradách volně růst, aby byly plné nádherných květů, je bohužel mylná. Ale i tak má omezení počtu sekání trávníků samozřejmě svůj velký význam, především pro podporu rozmanitosti druhů rostlin i živočichů, hlavně užitečného hmyzu i pro zadržování vody. Úplně bez sekání to ale nejde.

reklama

Najde se stále dost lidí, kteří mají velmi zjednodušenou představu o tom, jak často sekat trávník, a především o snadné proměně běžně udržovaného trávníku v louku plnou květů. Nejedno městské sídliště si to minulý rok vyzkoušelo. Na mnoha místech se tráva skoro nesekala, ale kýžený výsledek se nedostavil. Jindy pečlivě střižené trávníky se postupně měnily, ale v zaplevelené rumiště, a pokud by se trávníky nechaly napospas osudu ještě delší dobu, vznikl by nanejvýš náletový lesík. A je celkem jedno, jestli se jedná o veřejnou zeleň nebo o soukromou zahradu.

Louky plné náletů, ne květin

Pokud necháte trávníky delší dobu bez údržby, uchytí se ve vysoké trávě velmi rychle náletové dřeviny, nejčastěji břízy, buky nebo habry. Ale luční květiny stále aby pohledal. Je to jednoduché, nemají se tam odkud dostat! Postupně by se z trávníku stala tak akorát neprostupná džungle plná bodláků, kopřiv, svlačce, lebedy a nanejvýš pampelišek.

Nechte své trávníky růst, ale s rozumem
Autor: istockphoto.com Nechte své trávníky růst, ale s rozumem

Chce to rozum do hrsti

Sekat trávníky se musí, otázkou je, jak často, na jakou výšku, a také jak si sekání větších ploch rozložit, aby se drobní živočichové a hmyz měli stále kam uchýlit, kde se množit a vyvíjet. Chce to opravdu rozum do hrsti a dobře si rozmyslet, které trávníkové plochy jsou hodně využívané, kde si budou hrát děti a běhat psi. Tam je potřeba udržovat trávník na rozumné výšce, spíše níže, ale zdaleka by to nemělo být takzvaně na ježka. Takové trávníky špatně zadržují vodu, rychle vysychají, v horkých dnech žloutnou a zasychají.

Nechte své trávníky růst, ale s rozumem
Autor: istockphoto.com Nechte své trávníky růst, ale s rozumem

Pak jsou tu místa, především dál od běžného pohybu lidí, která můžeme nechat volně růst a sekat jenom 2x do roka. Budou to plochy s větší vlhkostí, kde se bude dařit i zmíněným drobným živočichům a hmyzu. Ale pozor, stále to nebudou květnaté louky. Pro plochy plné lučního kvítí musíme vzít do rukou rýče, trávníky zrýt a vysít znovu, úplně jiným travním osivem, než je běžná parková, nebo dokonce hřištní směs trav. Potřebujete travní směs pro květnatou louku.

Květnatá louka aneb Jak dopřát užitečnému hmyzu bohatou hostinu

Květnatá louka aneb Jak dopřát užitečnému hmyzu bohatou hostinu

Květnatá louka: Poznáte luční květiny?

Květnatá louka: Poznáte luční květiny, na které se můžete po výsevu těšit?

Tak co, vyhrnete si rukávy a dáte se do skutečné proměny anglického pažitu v krásně rozkvetlou louku? Termín výsevu květnaté louky je po celou sezonu, ale nejvhodnějšími termíny jsou jaro a podzim.

Jak na letničkové louky

Mnozí jsme také okouzleni barevnou záplavou letničkových luk. Ale pozor, tam se ve skutečnosti vůbec nejedná o louky, ale o rozlehlé záhony plné letniček, vyseté v pestrých směsích. Takové loučky je potřeba každoročně znova a znova zrýt a vysít novým osivem. Je to velmi pracné, ale určitě ta námaha stojí za to.

Květnatá louka: Pozvěte včelky, čmeláky i motýly

Jak založit květnatou louku? Zastavte vymírání hmyzu a vytvořte bzučící okrasu zahrady plnou květů

Letničková louka

Letničková louka: Připravte tu nejkrásnější pastvu pro včely, čmeláky i motýly

reklama

Článek je zařazen v: louka , květnatá , zarostlá , sekání trávy , jak často , trávník , green , jak sekat

reklama

Přečtěte si také