návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Přírodní ochrana před komáry: 6 nejlepších domácích receptů z koření, bylin a ovoce

Vydáno: 23.06.2019
Přírodní ochrana před komáry aneb 6 nejlepších domácích receptů z koření, bylin a ovoce
Autor: pixabay.com Přírodní ochrana před komáry aneb 6 nejlepších domácích receptů z koření, bylin a ovoce
Nebezpeční komáři v létě neustále lítají, nepříjemně bzučí a dotírají, ale hlavně bolestivě štípou, takže spolehlivě otráví každé letní posezení i práci za zahradě, každý výlet do přírody nebo k vodě. Když vám komáři pijí krev, pokuste se proti nim bránit domácími přírodními repelenty z běžných bylin, koření a citrusů. Máme pro vás 6 jednoduchých receptů, které můžete snadno doma vyrobit a neohroženě tak vyrazit do letní přírody. Držte si komáry daleko od těla!

reklama

Hřebíčkový repelent = ochrana před komáry

Do 200 ml lékárenského lihu vložíme 45 až 50 g čerstvě nahrubo nadrceného hřebíčku a necháme asi 3 týdny macerovat. Občas protřepeme. Nahnědlou tekutinu scedíme a přelijeme do rozprašovače. Hřebíčkový repelent aplikujeme přímo na kůži. Ochrana před komáry účinkuje nejméně 2 hodiny.

Přírodní ochrana před komáry: hřebíčkový repelent
Autor: istock.com Přírodní ochrana před komáry: hřebíčkový repelent

Citrusový repelent aplikujeme po dvou hodinách

Celé citrusy – směs pomerančů, citronů, limetek, grepů i mandarinek, podle toho, co máme zrovna doma – nakrájíme na kousky a naplníme jimi litrovou nádobu. Takhle odměřené množství citrusů dáme do hrnce a zalijeme 1 l studené vody. Zahříváme – nevaříme! - asi 50 minut, pak sejmeme z plotýnky a necháme 24 hodin rozležet. Scedíme, nalijeme do lahviček s rozprašovačem. Aplikujeme na tělo i oblečení, nejpozději po dvou hodinách opakujeme. Repelent uchováváme v lednici.

Přírodní ochrana před komáry: citrusový repelent
Autor: pixabay.com Přírodní ochrana před komáry: citrusový repelent

Domácí repelent z máty, meduňky, šalvěje a bazalky

Lístky máty peprné, bazalky pravé, meduňky lékařské a šalvěje lékařské promícháme v poměru 1 : 1 : 1 : 1. Zhruba 250 g směsi zalijeme 1 l vroucí vody, zakryjeme a necháme vychladnout. Pak scedíme, přidáme 3 lžičky jablečného nebo vinného octa, protřepeme a nalijeme do rozprašovače. Repelent uchováváme v lednici. Aplikujeme po dvou až třech hodinách na odhalené části těla před pobytem v přírodě, kde se vyskytují komáři. Vyhneme se očím.

Přírodní ochrana před komáry: bylinkový repelent z meduňky, šalvěje, bazalky a máty
Autor: archiv Semo Přírodní ochrana před komáry: bylinkový repelent z meduňky, šalvěje, bazalky a máty

Rozmarýnový repelent chrání i před klíšťaty

Do zavařovací sklenice napěchujeme kousky citronů a 5 - 6 snítek rozmarýnu lékařského. Zalijeme teplým olejem, aby ovoce i byla byly těsně pod hladinou. Uzavřeme a necháme v chladu a temnu nejméně týden, ale nejlépe 3 - 4 týdny, dobře rozležet. Potom scedíme. Repelentem potíráme místa na těle, kde pulzuje krev. Přípravek odpuzuje komáry a chrání i před klíšťaty.

Přírodní ochrana před komáry: rozmarýnový repelent
Autor: istock.com Přírodní ochrana před komáry: rozmarýnový repelent

Levandulový repelent drží komáry od těla

Postup výroby olejového repelentu je jednoduchý: do lahve s rozprašovačem nalijeme 20 ml mandlového oleje, přidáme 25 kapek levandulového esenciálního oleje a asi 200 ml převařené nebo destilované studené vody. Důkladně protřepeme a necháme 24 hodin v chladu rozležet. Vznikne směs, která je nejen účinným repelentem, ale dá se využít i jako bolest tišící přípravek na komáří štípanec. Místo levandulové silice můžeme použít také eukalyptusovou nebo fenyklovou.

Přírodní ochrana před komáry: levandulový repelent
Autor: istock.com Přírodní ochrana před komáry: levandulový repelent

Prima tip: pomeranč s hřebíčkem na zahradu

Tento rychlý a snadný recept chrání prostor před komáry i mouchami. Pomeranč nebo citron rozkrojíme (můžeme použít také silnější kolečko) a do dužiny zapícháme několik hřebíčků. Položíme všude tam, kam nechceme, aby se komáři dostali. Citrusová vůně s hřebíčkem hmyz odpuzuje. Podobně fungují také vonné silice muškátů a bazalky, které se by v létě neměly chybět na žádném okenním parapetu.

Přírodní ochrana před komáry: pomeranč nebo citron s hřebíčkem
Autor: pixabay.com Přírodní ochrana před komáry: pomeranč nebo citron s hřebíčkem

reklama

Článek je zařazen v: hřebíček , citrusy , Máta peprná , meduňka Lékařská , šalvěj lékařská , bazalka pravá , levandule , Rozmarýn , komáři , přírodní ochrana před komáry

reklama

Přečtěte si také