reklama

Dejte v březnu naklíčit brambory a budete je dřív sklízet. Zkuste vychytávku s obaly od vajec

Lenka Valjentová
16. března 2021
Vlastní brambory si můžeme tradičně vypěstovat na zahradě a na poli, ale dokonce i v nádobách na balkoně. Chcete-li si zajistit náskok a sklízet co nejdříve, dejte v polovině března naklíčit, případně zakořenit sadbové brambory velmi raných a raných odrůd. Připravili jsme pro vás stručný návod, jak postupovat, a taky poradíme, jakou sadbu a jaké odrůdy pořídit, a máme pro vás i jednu malou vychytávku s obaly od vajec.
reklama

Základním předpokladem úspěšného pěstování brambor na zahradě a na poli, ale i v nádobách na balkoně, je kvalitní, nejlépe certifikovaná sadba, která zaručuje, že jsou brambory otestované na virová onemocnění (ta totiž snižují úrodu až o polovinu). Při koupi sadby si všímáme i velikosti hlíz, které by měly mít 30 až 55 mm, ideálně 45 mm. Musí být zdravé a vždy s označením názvu odrůdy a množitele. Při výběru odrůdy je důležitý i varný typ brambor, záleží na nás, jakému dáváme přednost.

Rané a velmi rané sadbové brambory

V polovině března je čas začít s předklíčením sadbových brambor velmi raných a raných odrůd.

  • Velmi rané brambory mají dobu vegetace do 90 dní. Mezi kvalitní velmi rané odrůdy patří například Anuschka, Colette, Impala, Rosara, Corinna.
  • Rané brambory mají vegetační období do 110 dní, do této skupiny patří například odrůdy Adéla, Marabel, Belana, Vysočina, Esmee.

6 rad, jak naklíčit sadbové brambory

  1. Na dno lísky nebo mělké bedýnky rozložíme tenkou vrstvu vlhké rašeliny nebo perlitu a na ni naskládáme brambory pěkně vedle sebe tak, aby část hlízy s více očky směřovala vzhůru.
  2. Dáme na hodně světlé místo – dostatek světla je totiž veledůležitý pro zajištění zdravých a silných klíčků. Ve tmě se klíčky vytahují a sadba pak není kvalitní.
  3. Při předklíčení brambor udržujeme teplotu v místnosti okolo 14 °C.
  4. Klíčky vyraší za zhruba čtyři týdny. Brambory by měly vytvořit silné klíčky dlouhé zhruba 2 cm.
  5. Občas je mírně zavlažíme, ideálně rosíme.
  6. Týden před výsadbou na záhon snížíme teplotu na asi 7 °C, aby se hlízy připravily na venkovní teplotu půdy.
  7. Naklíčené brambory vysazujeme ven v druhé polovině dubna podle aktuálního počasí.
  8. Jak brambory pěstovat dál, se dozvíte zde.

Jak naklíčené brambory zakořenit

Chceme-li brambory sklízet co nejdříve, sadbu necháme zakořenit. Hlízy naklíčené např. v bedýnce deset dnů před výsadbou opatrně (klíčky nesmíme poškodit!) prosypeme kvalitním substrátem nebo prosátým, správně rozleželým kompostem, aby do něj zapustily kořínky.

Na naklíčení brambor využijte obaly od vajec

Na naklíčení sadbových brambor můžeme využít i použité obaly od vajec. Postup je stejný, brambory do nich posadíme svisle s očky nahoru.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: vejcebramborybrambory pěstovánízáhonkompostbalkonhlízasubstrátbrambory naklíčenílískabramborColette
reklama