Dejte v březnu naklíčit rané brambory a už v červnu je můžete sklízet

Vlastní brambory si můžete tradičně vypěstovat na zahradě a na poli, ale i v nádobách či pytlích na balkoně. Chcete-li si zajistit náskok a sklízet co nejdříve, dejte v březnu naklíčit, případně zakořenit sadbové brambory velmi raných a raných odrůd. Připravili jsme pro vás stručný návod, jak postupovat. A máme pro vás i jednu malou vychytávku.

Základním předpokladem úspěšného pěstování brambor na zahradě a na poli, ale i v nádobách na balkoně, je kvalitní, nejlépe certifikovaná sadba, která zaručuje, že jsou brambory otestované na virová onemocnění (ta totiž snižují úrodu až o polovinu). Při koupi sadby si všímáme i velikosti hlíz, které by měly mít 30 až 55 mm, ideálně 45 mm. Musí být zdravé a vždy s označením názvu odrůdy a množitele. Při výběru odrůdy je důležitý i varný typ brambor, záleží na nás, jakému dáváme přednost.

Rané a velmi rané sadbové brambory

Začátkem března je čas začít s předklíčením sadbových brambor velmi raných a raných odrůd. K naklíčení je potřeba 4–6 týdnů. Předklíčená sadba poskytuje ranější sklizeň o zhruba dva týdny, tedy už v červnu.

  • Velmi rané brambory mají dobu vegetace do 90 dní. Mezi kvalitní velmi rané odrůdy patří například Anuschka, Colette, Impala, Rosara, Corinna.
  • Rané brambory mají vegetační období do 110 dní, do této skupiny patří například odrůdy Adéla, Marabel, Belana, Vysočina, Esmee.

Jak předklíčit sadbové brambory

  • Na dno lísky nebo mělké bedýnky rozložíme tenkou vrstvu vlhké rašeliny nebo perlitu a na ni naskládáme brambory pěkně vedle sebe tak, aby část hlízy s více očky směřovala vzhůru. Větší brambory můžeme překrojit i napůl, ale každá část musí obsahovat potřebná očka.
  • Dáme na hodně světlé místo – dostatek světla je totiž veledůležitý pro zajištění zdravých a silných klíčků. Ve tmě se klíčky vytahují a sadba pak není kvalitní.
  • Při předklíčení brambor udržujeme teplotu v místnosti okolo 14 °C.
  • Občas je mírně zavlažíme, ideálně rosíme.
  • Za čtyři až šest týdnů bychom měli na bramborách vidět silné zelené výhonky. Brambory by měly vytvořit silné klíčky dlouhé zhruba 2 cm.
  • Týden před výsadbou na záhon snížíme teplotu na asi 7 °C, aby se hlízy připravily na venkovní teplotu půdy.
  • Naklíčené brambory vysazujeme ven v druhé polovině dubna podle aktuálního počasí. Můžeme je zasadit vcelku, nebo brambory rozřezat tak, aby každá část měla jeden výhonek, a potom zasadit.
  • Jak brambory pěstovat dál, se dozvíte zde.

NENECHTE SI  UJÍT: Brambory pomůžou s oteklýma očima, zachrání přesolenou polévku a odstraní skvrny od řepy

Jak předklíčené brambory zakořenit

Chceme-li brambory sklízet co nejdříve, naklíčenou sadbu necháme zakořenit. Předklíčené hlízy deset dnů před výsadbou opatrně (klíčky nesmíme poškodit!!!) vložíme každou zvlášť například do kelímků s otvorem ve dně nebo do do lísky a prosypeme kvalitním substrátem, rašelinou nebo prosátým, dobře rozleželým kompostem. Mírně zalijeme. Hlízy za asi týden vytvoří bohaté kořeny a základy budoucích stonků.

Na naklíčení brambor využijte obaly od vajec

Na naklíčení sadbových brambor můžeme využít i použité kartonové krabičky a plata od vajec. Postup je stejný, hlízy do nich posadíme svisle s očky nahoru. Brambory v obalech můžeme rovnou sázet do záhonu či truhlíku.

Zdroje: homebydleni.cz,  zahradkarskaporadna.cz,  hobby.instory.cz


Přečtěte si také