Petržel hladkolistá: Jak vypěstovat pikantní koření a uvařit zelenou polévku

Petržel zahradní naťová neboli petrželka je nepostradatelné zelené koření. Můžeme ji pěstovat na zahradě, na balkoně i za oknem v květináči. U nás pěstujeme dekorativní kadeřavou petrželku kudrnku a výrazně aromatičtější i pikantnější hladkokolistou, která skvěle dochutí i teplé pokrmy, protože dobře snáší vysoké teploty. Poradíme, jak si petrželku hladkolistou pěstovat a co s ní dělat v kuchyni.

Petržel zahradní naťová (Petroselium crispum) je dvouletka pěstovaná jako jednoletá listová zelenina. Listy obsahují velké množství vitaminů A, B, C a E, dále draslík, hořčík a železo. Silice v nati mají dezinfekční, močopudný a detoxikační účinek. Petrželka je vhodná při potížích s vysokým krevním tlakem, poruchách trávení, zánětech prostaty, artritidě a revmatismu, pomáhá regeneraci jater. Je také mírné afrodiziakum. Pomáhá zlepšovat stav pokožky, nehtů a vlasů. Rozdrcené listy se v létě používají jako první pomoc při poštípání hmyzem.

8 pravidel pěstování hladkolisté petrželky

  1. Petržel zahradní naťová s hladkými listy dává vysoké výnosy svěží natě prakticky celý rok. Semínka petrželky sejeme na záhon na jaře do břazna, podruhé v srpnu nebo můžeme i těsně před příchodem mrazů v listopadu nebo v prosinci, aby nevyklíčila - tahle semena vzejdou až v příštím roce brzy na jaře, kdy bychom ještě nestačili připravit záhon pro jarní výsev. Do květináče v domácích podmínkách můžeme vysévat kdykoli.
  2. Petrželka dobře prospívá v dobře propustné a na živiny bohaté půdě. Před výsevem zapracujeme do záhonu trochu vyzrálého kompostu.
  3. Nejlépe se petrželce daří na světlém nebo jen částečně zastíněném místě; ale nemá moc ráda přímé paprsky slunce.
  4. Osivo vyséváme na připravený záhon do řádků vzdálených zhruba 30 cm a přibližně 1,5 cm hluboko. Semena okolo 35 dní. Během této doby záhon jemně zavlažujeme, aby půda nevyschla a neudělal se na povrch škraloup.
  5. Současně s petrželkou se vyplatí vysít několik semen ředkviček nebo listového salátu (takzvané značkovací plodiny), které brzy klíčí, a tak poznáme řádek ještě před vyklíčením petrželky a můžeme záhon bezpečně okopávat.
  6. Jakmile petrželka vzejde a sazeničky už můžeme vzít do prstů, vyjednotíme je na rozestupy 6 až 8 cm. Pokud jsem vyseli i značkovací plodiny, odstraníme je. Když sazeničky petrželky ještě víc povyrostou, vyjednotíme je na vzdálenost přibližně 25 cm.
  7. Vegetační doba jarních a letních výsevů je 75 - 85 dní, podzimních 140 - 170 dní.
  8. Než se petrželka na záhonu pořádně rozroste, sklízíme maximálně dvě snítky z jedné rostlinky. Dospělá petrželka po řezu rychle obrůstá.

Co děláme špatně, když petrželka chřadne

Špatný pitný režim: Zálivku sice vyžaduje petrželka pravidelnou, ovšem nesmíme to s vodou přehnat, jinak žloutnou listy. Ovšem petrželka žloutne i v případě, že je moc sucho. Takže musíme zalévat přiměřeně a s citem.

Moc slunce: Petrželce se dobře daří na místě světlém, ale nikoli na záhoně, kam se bude celý den opírat přímé slunce.

Hladkolistá petrželka v kuchyni

Petrželka s hladkými listy má kromě pikantní výrazné chuti také intenzivní aroma. Skvěle se hodí pro přípravu teplých pokrmů, protože dobře snáší vysoké teploty. Hodí se do bešamelových omáček, krémových polévek, omelet, salátových zálivek, pomazánek, majonéz, nádivek, k rybám a mletému masu. Přidává se do většiny polévek a vývarů; je základem světoznámého bylinkového svazku bouquet garni.

Čerstvou nakrájenou petrželkou lze ozdobit a dochutit vlastně jakékoli jídlo. Svěží zelená nať se dá uchovávat v lednici v plastovém sáčku, aby neuvadala. Sáček by měl být pootevřený, aby nehnila. Petrželka takto vydrží až 5 dní. Petrželku do zásoby můžeme nasušit nebo zamrazit.

Doporučené odrůdy pro pěstování hladkolisté petrželky

Fest je odrůda pro celoroční sklizeň natě pro přímý konzum, sušení i mrazení, nať intenzivně obrůstá a sklízet můžeme opakovaně. Hladké listy mají výrazné aroma. Vegetační doba z jarních a letních výsevů je 75 až 85 dnů, z podzimních 140 až 170 dnů.

Festival 68 je výnosná naťová, bujně rostoucí petržel naťová určená pro celoroční sklizeň natě pro přímý konzum, sušení i mrazení. Má velké množství tmavozelenýchhladkých listů, které mají výrazné aroma. Její nať je využitelná i ve vlhkých podzimních měsících.


Přečtěte si také