návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

PETRŽEL HLADKOLISTÁ: Jak vypěstovat pikantní koření a uvařit zelenou polévku

Aktualizováno: 19.10.2021
PETRŽELKA HLADKOLISTÁ: Jak vypěstovat pikantní koření a uvařit zelenou polévku
Autor: istock.com PETRŽELKA HLADKOLISTÁ: Jak vypěstovat pikantní koření a uvařit zelenou polévku
Petržel zahradní naťová neboli petrželka je nepostradatelné zelené koření. Můžeme ji pěstovat na zahradě, na balkoně i za oknem v květináči. U nás pěstujeme dekorativní kadeřavou petrželku kudrnku a výrazně aromatičtější i pikantnější hladkokolistou, která skvěle dochutí i teplé pokrmy, protože dobře snáší vysoké teploty. Poradíme, jak si petrželku hladkolistou pěstovat a co s ní dělat v kuchyni.

reklama

Petržel zahradní naťová (Petroselium crispum) je dvouletka pěstovaná jako jednoletá listová zelenina. Listy obsahují velké množství vitaminů A, B, C a  E, dále draslík, hořčík a železo. Silice v nati mají dezinfekční, močopudný a detoxikační účinek. Petrželka je vhodná při potížích s vysokým krevním tlakem, poruchách trávení, zánětech prostaty, artritidě a revmatismu, pomáhá regeneraci jater. Je také mírné afrodiziakum. Pomáhá zlepšovat stav pokožky, nehtů a vlasů. Rozdrcené listy se v létě používají jako první pomoc při poštípání hmyzem.

Hladkolistá petrželka má výrazně kořeněné aroma a pikantní chuť
Autor: istock.com Hladkolistá petrželka má výrazně kořeněné aroma a pikantní chuť

8 pravidel pěstování hladkolisté petrželky

  1. Petržel zahradní naťová s hladkými listy dává vysoké výnosy svěží natě prakticky celý rok. Semínka petrželky sejeme na záhon v dubnu, podruhé v srpnu nebo můžeme i těsně před příchodem mrazů v listopadu nebo v prosinci, aby nevyklíčila - tahle semena vzejdou až v příštím roce brzy na jaře, kdy bychom ještě nestačili připravit záhon pro jarní výsev. Do květináče v domácích podmínkách můžeme vysévat kdykoli.
  2. Petrželka dobře prospívá v dobře propustné a na živiny bohaté půdě. Před výsevem zapracujeme do záhonu trochu vyzrálého kompostu.
  3. Nejlépe se petrželce daří na světlém nebo jen částečně zastíněném místě; ale nemá moc ráda přímé paprsky slunce.
  4. Osivo vyséváme na připravený záhon do řádků vzdálených zhruba 30 cm a přibližně 1,5 cm hluboko. Semena klíčí poměrně dlouho, většinou okolo 35 dní. Během této doby záhon jemně zavlažujeme, aby půda nevyschla a neudělal se na povrch škraloup. Osivo je totiž citlivé na plynulé zásobování vláhou v průběhu klíčení a při zaschnutí nebo při vytvoření půdního škraloupu velmi špatně vzchází.
  5. Současně s petrželkou se vyplatí vysít několik semínek ředkviček nebo listového salátu (takzvané značkovací plodiny), které vyklíčí za 7 až 10 dnů, a tak poznáme řádek ještě před vyklíčením petrželky a můžeme záhon bezpečně okopávat a odplevelovat.
  6. Jakmile petrželka vzejde a sazeničky už můžeme vzít do prstů, vyjednotíme je na rozestupy 6 až 8 cm. Pokud jsem vyseli i značkovací plodiny, odstraníme je. Když sazeničky petrželky ještě víc povyrostou, vyjednotíme je na vzdálenost přibližně 25 cm.
  7. Vegetační doba - tedy čas od výsevu do sklizně - jarních a letních výsevů je 75 - 85 dní, podzimních 140 - 170 dní.
  8. Než se petrželka na záhonu pořádně rozroste, sklízíme maximálně dvě snítky z jedné rostlinky. Dospělá petrželka po řezu rychle obrůstá. Stonky, které začnou vybíhat do květu hned odstřihneme.
Petržel zahradní naťová (Petroselium crispum) je dvouletka pěstovaná jako jednoletá listová zelenina
Autor: istock.com Petržel zahradní naťová (Petroselium crispum) je dvouletka pěstovaná jako jednoletá listová zelenina

Co děláme špatně, když petrželka chřadne

Špatný pitný režim: Zálivku sice vyžaduje petrželka pravidelnou, ovšem nesmíme to s vodou přehnat, jinak žloutnou listy. Ovšem petrželka žloutne i v  případě, že je moc sucho. Takže musíme zalévat přiměřeně a s citem.

Moc slunce: Petrželce se dobře daří na místě světlém, ale nikoli na záhoně, kam se bude celý den opírat přímé slunce.

Hladkolistá petrželka v kuchyni

Dekorativnější kadeřavá petrželka neboli kudrnka je především středoevropskou specialitou, používá se ve studené kuchyni. Petrželka s hladkými listy je ve světě rozšířenější. Kromě pikantní výrazné chuti má také intenzivní aroma. Skvěle se hodí pro přípravu teplých pokrmů, protože dobře snáší vysoké teploty a hned tak neztratí svou typickou vůni. Hodí se do bešamelových omáček, krémových polévek, omelet, salátových zálivek, pomazánek, majonéz, nádivek, k rybám a mletému masu. Přidává se do většiny polévek a vývarů; je základem světoznámého bylinkového svazku bouquet garni.

Hladkolistá petrželka je základem světoznámého bylinkového svazku bouquet garni.
Autor: istock.com Hladkolistá petrželka je základem světoznámého bylinkového svazku bouquet garni.

Čerstvou nakrájenou petrželkou lze ozdobit a dochutit vlastně jakékoli jídlo. Svěží zelená nať se dá uchovávat v lednici v plastovém sáčku, aby neuvadala. Sáček by měl být pootevřený, aby nehnila. Petrželka takto vydrží až 5 dní. Petrželku do zásoby můžeme nasušit nebo zamrazit.

Hladkolistá petrželka skvěle ozdobí a dochutí takřka jakékoli jídlo
Autor: istock.com Hladkolistá petrželka skvěle ozdobí a dochutí takřka jakékoli jídlo

Doporučené odrůdy pro pěstování hladkolisté petrželky

Fest je odrůda pro celoroční sklizeň natě pro přímý konzum, sušení i mrazení, nať intenzivně obrůstá a sklízet můžeme opakovaně. Hladké listy mají výrazné aroma. Vegetační doba z jarních a letních výsevů je 75 až 85 dnů, z podzimních 140 až 170 dnů.

Hladkolistá petrželka: odrůda FEST je vhodná pro celoroční pěstování
Autor: archiv Moravoseed Hladkolistá petrželka: odrůda FEST je vhodná pro celoroční pěstování

Festival 68 je výnosná naťová, bujně rostoucí petržel naťová určená pro celoroční sklizeň natě pro přímý konzum, sušení i mrazení. Má velké množství tmavozelených hladkých listů, které mají výrazné aroma. Její nať je využitelná i ve vlhkých podzimních měsících.

Hladkolistá petrželka: odrůda FESTIVAL 68 má velké množství tmavozelených nezkadeřených listů
Autor: archiv Semo Hladkolistá petrželka: odrůda FESTIVAL 68 má velké množství tmavozelených nezkadeřených listů

reklama

Článek je zařazen v: pěstování petrželky , hladkolistá petrželka koření , hladkolistá petrželka léčí , pravidla pěstování petrželky , petrželka hladkolistá na zahradě

reklama

Přečtěte si také