Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

PETRŽEL HLADKOLISTÁ: Jak vypěstovat pikantní koření a uvařit zelenou polévku

Petržel zahradní naťová neboli petrželka je nepostradatelné zelené koření. Můžeme ji pěstovat na zahradě, na balkoně i za oknem v květináči. U nás pěstujeme dekorativní kadeřavou petrželku kudrnku a výrazně aromatičtější i pikantnější hladkokolistou, která skvěle dochutí i teplé pokrmy, protože dobře snáší vysoké teploty. Poradíme, jak si petrželku hladkolistou pěstovat a co s ní dělat v kuchyni.
Vydáno: 20.04.2019
PETRŽELKA HLADKOLISTÁ: Jak vypěstovat pikantní koření a uvařit zelenou polévku
Autor: istock.com PETRŽELKA HLADKOLISTÁ: Jak vypěstovat pikantní koření a uvařit zelenou polévku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Petržel zahradní naťová (Petroselium crispum) je dvouletka pěstovaná jako jednoletá listová zelenina. Listy obsahují velké množství vitaminů A, B, C a  E, dále draslík, hořčík a železo. Silice v nati  mají dezinfekční, močopudný a detoxikační účinek. Petrželka je vhodná při potížích s vysokým krevním tlakem, poruchách trávení, zánětech prostaty, artritidě a revmatismu.. Je také mírné afrodiziakum. Pomáhá zlepšovat stav pokožky, nehtů a vlasů. Rozdrcené listy se v létě používají jako první pomoc při poštípání hmyzem.

Hladkolistá petrželka má výrazně kořeněné aroma a pikantní chuť
Autor: istock.com Hladkolistá petrželka má výrazně kořeněné aroma a pikantní chuť

8 pravidel pěstování hladkolisté petrželky

  1. Petržel zahradní naťová s hladkými listy dává vysoké výnosy svěží natě prakticky celý rok. Semínka petrželky sejeme na záhon v dubnu, podruhé v srpnu nebo můžeme i těsně před příchodem mrazů v listopadu nebo v prosinci, aby nevyklíčila - tahle semena vzejdou až v příštím roce brzy na jaře, kdy bychom ještě nestačili připravit záhon pro jarní výsev. Do květináče v domácích podmínkách můžeme vysévat kdykoli.
  2. Petrželka dobře prospívá v dobře propustné a na živiny bohaté půdě. Před výsevem zapracujeme do záhonu trochu vyzrálého kompostu.
  3. Nejlépe se petrželce daří na světlém nebo jen částečně zastíněném místě; ale nemá moc ráda přímé paprsky slunce.
  4. Osivo vyséváme na připravený záhon do řádků vzdálených zhruba 30 cm a přibližně 1,5 cm hluboko. Semena klíčí poměrně dlouho, většinou okolo 35 dní. Během této doby záhon jemně zavlažujeme, aby půda nevyschla a neudělal se na povrch škraloup. Osivo je totiž citlivé na plynulé zásobování vláhou v průběhu klíčení a při zaschnutí nebo při vytvoření půdního škraloupu velmi špatně vzchází.
  5. Současně s petrželkou se vyplatí vysít několik semínek ředkviček nebo listového salátu (takzvané značkovací plodiny), které vyklíčí za 7 až 10 dnů, a tak poznáme řádek ještě před vyklíčením petrželky a můžeme záhon bezpečně okopávat a odplevelovat.
  6. Jakmile petrželka vzejde a sazeničky už můžeme vzít do prstů, vyjednotíme je na rozestupy 6 až 8 cm. Pokud jsem vyseli i značkovací plodiny, odstraníme je. Když sazeničky petrželky ještě víc povyrostou, vyjednotíme je na vzdálenost přibližně 25 cm.
  7. Vegetační doba - tedy čas od výsevu do sklizně - jarních a letních výsevů je 75 - 85 dní, podzimních 140 - 170 dní.
  8. Než se petrželka na záhonu pořádně rozroste, sklízíme maximálně dvě snítky z jedné rostlinky. Dospělá petrželka po řezu rychle obrůstá. Stonky, které začnou vybíhat do květu hned odstřihneme.
Petržel zahradní naťová (Petroselium crispum) je dvouletka pěstovaná jako jednoletá listová zelenina
Autor: istock.com Petržel zahradní naťová (Petroselium crispum) je dvouletka pěstovaná jako jednoletá listová zelenina

Co děláme špatně, když petrželka chřadne

Špatný pitný režim: Zálivku sice vyžaduje petrželka pravidelnou, ovšem nesmíme to s vodou přehnat, jinak žloutnou listy. Ovšem petrželka žloutne i v  případě, že je moc sucho. Takže musíme zalévat přiměřeně a s citem.

Moc slunce: Petrželce se dobře daří na místě světlém, ale nikoli na záhoně, kam se bude celý den opírat přímé slunce.

Hladkolistá petrželka v kuchyni

Dekorativnější kadeřavá petrželka neboli kudrnka je především středoevropskou specialitou, používá se ve studené kuchyni. Petrželka s hladkými listy je ve světě rozšířenější. Kromě pikantní výrazné chuti má také intenzivní aroma. Skvěle se hodí pro přípravu teplých pokrmů, protože dobře snáší vysoké teploty a hned tak neztratí svou typickou vůni. Hodí se do bešamelových omáček, krémových polévek, omelet, salátových zálivek, pomazánek, majonéz, nádivek, k rybám a mletému masu. Přidává se do většiny polévek a vývarů; je základem světoznámého bylinkového svazku bouquet garni.

Hladkolistá petrželka je základem světoznámého bylinkového svazku bouquet garni.
Autor: istock.com Hladkolistá petrželka je základem světoznámého bylinkového svazku bouquet garni.

Čerstvou nakrájenou petrželkou lze ozdobit a dochutit vlastně jakékoli jídlo. Svěží zelená nať se dá uchovávat v lednici v plastovém sáčku, aby neuvadala. Sáček by měl být pootevřený, aby nehnila. Petrželka takto vydrží až 5 dní. Petrželku do zásoby můžeme nasušit nebo zamrazit.

Hladkolistá petrželka skvěle ozdobí a dochutí takřka jakékoli jídlo
Autor: istock.com Hladkolistá petrželka skvěle ozdobí a dochutí takřka jakékoli jídlo

Doporučené odrůdy pro pěstování hladkolisté petrželky

Fest je odrůda pro celoroční sklizeň natě pro přímý konzum, sušení i mrazení, nať intenzivně obrůstá a sklízet můžeme opakovaně. Hladké listy mají výrazné aroma. Vegetační doba z jarních a letních výsevů je 75 až 85 dnů, z podzimních 140 až 170 dnů.

Hladkolistá petrželka: odrůda FEST je vhodná pro celoroční pěstování
Autor: archiv Moravoseed Hladkolistá petrželka: odrůda FEST je vhodná pro celoroční pěstování

Festival 68 je výnosná naťová, bujně rostoucí petržel naťová určená pro celoroční sklizeň natě pro přímý konzum, sušení i mrazení. Má velké množství tmavozelených hladkých listů, které mají výrazné aroma. Její nať je využitelná i ve vlhkých podzimních měsících.

Hladkolistá petrželka: odrůda FESTIVAL 68 má velké množství tmavozelených nezkadeřených listů
Autor: archiv Semo Hladkolistá petrželka: odrůda FESTIVAL 68 má velké množství tmavozelených nezkadeřených listů
Článek je zařazen v: Petržel zahradní naťová (Petroselium crispum) , hladkolistá petrželka , pěstování petrželky , hladkolistá petrželka koření , hladkolistá petrželka léčí , pravidla pěstování petrželky , petrželka hladkolistá na zahradě
Speciály: Receptář pro milenialy
Reklama