návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jarní řez maliníku zajistí bohatou letní a podzimní úrodu

Simona Sedláčková , Vydáno: 04.03.2021
Maliníky můžeme stříhat na podzim i nyní na jaře. O správném načasování střihu rozhoduje odrůda. Časné odrůdy se stříhají už na podzim a ty pozdní, které plodí až do září, raději stříháme až v předjaří či brzy na jaře.

reklama

Maliníky plodí na jednoletých nebo dvouletých výhonech a podle toho se rozdělují na jednouplodící a remontantní, tedy stáleplodící. A právě remontantní maliny, které dávají úrodu až do podzimních měsíců a plodí na výhonech, které vyrostly během sezony, stříháme raději až na jaře. Jarní řez je výhodný také proto, že staré výhony, ponechané přes zimu, lépe ochrání maliníkový keř před vymrzáním. Na jaře pak můžete začít s řezem maliníku klidně i před narašením nových listů.

Jak postupovat při jarním řezu maliníků

  • Všechny staré, tedy dvouleté výhony, odstřihněte nízko u země. Rozpoznáte je na první pohled podle rozpraskané, hnědé kůry, kterou mladší výhony ještě nemají. Stejně už bývají touto dobou suché a většinou i polámané.
Výhony stříhejte nízko nad zemí
Autor: iStock Výhony stříhejte nízko nad zemí
  • Vystříhejte také všechny slabé a poškozené výhony, které by plodily jen málo nebo vůbec.
  • Na každém maliníkovém keři ponechte jen 6–8 zdravých a silných výhonů, ostatní bez milosti odstraňte, protože velký počet výhonů pak brání dobrému prostupu světla a slunečních paprsků k dozrávajícím plodům.
  • Zlikvidujte také všechny výhony, které rostou mimo záhon nebo prostor, vyhrazený maliníku.
  • Ponechané, zdravé a silné výhony, zastřihněte na délku asi 2 m a vyvažte je k opoře. Osvědčily se dlouhé latě podél plotu nebo natažená lanka.
Všechny poškozené pruty odstraňte
Autor: iStock Všechny poškozené pruty odstraňte
  • Na vyvázaných výhonech ještě zakraťte boční výhony, asi na 3–5 oček, aby plody, které se na nich budou tvořit, byly velké a kvalitní. Pokud je vám výhonů líto a nezkrátíte je, nic se nestane. Jen maliny budou o poznání menší.

V jaké půdě se maliníku dobře daří

Maliníky vyžadují dobře osluněné, hlinité až písčitohlinité půdy, kypré a dobře propustné s mírně kyselou půdní reakcí. Naopak těžké, mokré a jílovité půdy se pro pěstování maliníku příliš nehodí. Rostliny v nich často trpí houbovými chorobami.

Jarní řez maliníku
Autor: iStock Jarní řez maliníku

Vše o pěstování malin a ostružin najdete v našich dalších článcích:

Proč jíst maliny: maliny patří k nejchutnějšímu a nejvoňavějšímu ovoci, které u nás v létě dozrává

7 dobrých důvodů, proč jíst maliny a 10 rad, jak maliník pěstovat

OSTRUŽINY: Jak pěstovat černé ovoce a používat ho jako sladký přírodní lék

OSTRUŽINY: Jak vypěstovat chutné ovoce a udělat z něj přírodní lék

reklama

Článek je zařazen v: maliny , maliník , jaro , jarní , řez , střih , úroda , výhony

reklama

Přečtěte si také