reklama

10 základních pravidel, jak vypěstovat lilek neboli baklažán na zahradě i na balkoně

Lenka Valjentová
9. dubna 2021
U nás lilky neboli baklažány dost dlouho patřily mezi méně známou zeleninu, ale teplá léta, která jim svědčí, i stoupající obliba italské a řecké kuchyně, kde je lilek tradiční surovinou, inspirují stále více zahrádkářů k jeho pěstování. Nezaměnitelné oválně vejčité, tmavě fialové lesklé plody s pevnou bílou dužinou dobře rostou venku na zahradě nebo v nádobách na balkoně všude tam, kde se daří paprikám a rajčatům.
reklama

Lilek vejcoplodý(Solanum melongena) neboli baklažán je teplomilná rostlina, které má typické a nezaměnitelné tmavě fialové lesklé plody oválně vejčitého tvaru s pevnou, smetanově bílou dužinou; plody ale mohou mít různý tvar i barvu, dužina je vždy světlá. Ze zelenin, které se vČesku běžně pěstují, patří lilky neboli baklažány ktěm na teplo nejnáročnějším.

10 základních pravidel pěstování lilku

  1. Lilky můžeme úspěšně vypěstovat prakticky všude tam, kde dobře prospívají papriky a rajčata.Už teploty pod 10 °C omezují růst rostlin a poškozují je, či dokonce ničí.
  2. Vchladnějších oblastech pěstujeme lilek raději ve skleníku nebo ve fóliovníku.
  3. Rostliny lilku vyžadují lehké, vzdušné, hluboce zpracované hlinitopísčité až hlinité půdy, bohaté na živiny. Na suchých písčitých půdách dochází kopadávání květů a mladých plodů.
  4. Silné předpěstované sazenice sdobře vyvinutým kořenovým systémem můžeme do krytých prostor (skleník, fóliovník) vysadit vpolovině dubna.
  5. Na venkovní záhony vysazujeme zdravou sadbu lilku do sponu 50 x 50 cm nejdříve vedruhé polovině května, když už nehrozí pozdní jarní mrazy.
  6. Rostlinám prospívá mulčování půdy černou fólií. Zabráníme tím růstu plevelů, zvýšíme teplotu voblasti kořenového systému, urychlíme sklizeň a zvýšíme kvalitu plodů.
  7. Lilek můžeme pěstovat také ve velkých nádobách na balkoně podobně jako tyčková rajčata, samozřejmostí je vhodná opora.
  8. Po dobu kvetení je důležité prostor větrat, případně zajistit opylovače pro dosažení dobrého opylení květů.
  9. Lilky pravidelně a vydatně zaléváme, rostliny jsou velmi náročné na vláhu hlavně vobdobí sklizně plodů od druhé poloviny července do druhé poloviny srpna.
  10. Když se začnou tvořit plody, na jedné rostlině jich ponecháme pět, maximálně sedm a ostatní co nejdříve odstraníme. Podpoříme tím jejích růst a rovnoměrné dozrávání bez zbytečného vysilování rostliny.

Lilek a nejčastější škůdci

„Lilek ze všech lilkovitých zelenin nejvíce ‚chutná mandelince bramborové, která může způsobit i holožír, tedy totální likvidaci veškerého listí. Vpřípadě napadení tímto nebezpečným škůdcem je třeba provést včas postřik některým zpovolených přípravků anebo napodobit padesátá léta minulého století a brouky, larvy i vajíčka prostě pravidelně ručně sbírat a pak je spařit horkou vodou. Dalším škůdcem, který sililek oblíbil, jsou svilušky.Malí pavoučci rostlině vysávají šťávu, napadená rostlina je slabá a nevyvíjí se. I na ně si je třeba dát dobrý pozor,“ radí český šlechtitel Jan Prášil.

Jak odpudit svilušky?

Použijte heřmánkový nálev

20 lžic heřmánku zalijeme 2 litry vroucí vody, zakryté necháme nejméně 12 hodin vyluhovat, scedíme, zředíme vodou v poměru 1 : 5 a roztokem omýváme listy po třech dnech po dobru tří týdnů.

Připravte postřik z cibulových slupek

Zkusit můžeme i postřik zcibulových slupek, ten rostlinu dezinfikuje a chrání: slupky zalijeme vroucí vodou, aby byly všechny ponořené, zakryjeme a necháme nejméně tři dny odstát, pak scedíme, roztok vlijemedo rozprašovače a napadené rostliny důkladně postříkáme, opakujeme po dvou až třech dnech.

Jaké odrůdy lilku pěstovat

Vzhledem k tomu, že lilky jsou dost náročné na teplotu, je vhodné se zaměřit na rané odrůdy s krátkou vegetační dobou, aby v létě stihly dozrát.

Klasický fialový lilek Český raný

U nás je osvědčená známá odrůda Český raný s oválně vejčitým, tmavě fialovým lesklým plodem a smetanově bílou dužinou. Rostlina je pevná a kompaktní. Tato raná odrůda je přizpůsobena našim chladnějším klimatickým podmínkám.

Plody lilku mohou mít různý tvar i barvu. Kolekce Paleta barev je složená zvýnosných, kvalitních odrůd, které můžeme s úspěchem pěstovat v našich klimatických podmínkách ve skleníku a fóliovníku nebo venku na zahradě či na balkoně.

Světle fialový lilek Beatrice F1

Poloraný hybrid Beatrice F1 má plod kulatě oválný, světle fialový, o velikosti 350 až 400 g, lehce žebrovaný. Rostlina je středního vzrůstu. Světle fialové zbarvení je jedinečné, dužina je bílá a při vaření nezhnědne.

Bílý lilek Clara F1

Poloraný hybrid Clara F1 se středním vzrůstem má plody bílé, oválné a mírně žebrované, dužina má masitou konzistenci. Chuťově je velmi jemný.

Černofialový lilek Serena F1

Raný hybrid Serena F1 má černofialové plody vejcovitého tvaru. Dužina je masitá a je dobře odolná proti zhnědnutí po rozkrájení. Rostliny jsou pevné a kompaktní.

O pěstování zeleniny na zahradě i na balkoně by vás ještě mohlo zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama