10 základních pravidel, jak vypěstovat lilek neboli baklažán na zahradě i na balkoně
Lilek vejcoplodý(Solanum melongena) neboli baklažán je teplomilná rostlina, které má typické a nezaměnitelné tmavě fialové lesklé plody oválně vejčitého tvaru s pevnou, smetanově bílou dužinou; plody ale mohou mít různý tvar i barvu, dužina je vždy světlá. Ze zelenin, které se vČesku běžně pěstují, patří lilky neboli baklažány ktěm na teplo nejnáročnějším.

Lilek neboli baklažán 3 Zdroj: iStock
10 základních pravidel pěstování lilku
- Lilky můžeme úspěšně vypěstovat prakticky všude tam, kde dobře prospívají papriky a rajčata.Už teploty pod 10 °C omezují růst rostlin a poškozují je, či dokonce ničí.
- Vchladnějších oblastech pěstujeme lilek raději ve skleníku nebo ve fóliovníku.
- Rostliny lilku vyžadují lehké, vzdušné, hluboce zpracované hlinitopísčité až hlinité půdy, bohaté na živiny. Na suchých písčitých půdách dochází kopadávání květů a mladých plodů.
- Silné předpěstované sazenice sdobře vyvinutým kořenovým systémem můžeme do krytých prostor (skleník, fóliovník) vysadit vpolovině dubna.
- Na venkovní záhony vysazujeme zdravou sadbu lilku do sponu 50 x 50 cm nejdříve vedruhé polovině května, když už nehrozí pozdní jarní mrazy.
- Rostlinám prospívá mulčování půdy černou fólií. Zabráníme tím růstu plevelů, zvýšíme teplotu voblasti kořenového systému, urychlíme sklizeň a zvýšíme kvalitu plodů.
- Lilek můžeme pěstovat také ve velkých nádobách na balkoně podobně jako tyčková rajčata, samozřejmostí je vhodná opora.
- Po dobu kvetení je důležité prostor větrat, případně zajistit opylovače pro dosažení dobrého opylení květů.
- Lilky pravidelně a vydatně zaléváme, rostliny jsou velmi náročné na vláhu hlavně vobdobí sklizně plodů od druhé poloviny července do druhé poloviny srpna.
- Když se začnou tvořit plody, na jedné rostlině jich ponecháme pět, maximálně sedm a ostatní co nejdříve odstraníme. Podpoříme tím jejích růst a rovnoměrné dozrávání bez zbytečného vysilování rostliny.

Lilek neboli baklažán 4 Zdroj: SEMO
Lilek a nejčastější škůdci
„Lilek ze všech lilkovitých zelenin nejvíce ‚chutná‘ mandelince bramborové, která může způsobit i holožír, tedy totální likvidaci veškerého listí. Vpřípadě napadení tímto nebezpečným škůdcem je třeba provést včas postřik některým zpovolených přípravků anebo napodobit padesátá léta minulého století a brouky, larvy i vajíčka prostě pravidelně ručně sbírat a pak je spařit horkou vodou. Dalším škůdcem, který sililek oblíbil, jsou svilušky.Malí pavoučci rostlině vysávají šťávu, napadená rostlina je slabá a nevyvíjí se. I na ně si je třeba dát dobrý pozor,“ radí český šlechtitel Jan Prášil.

Lilek neboli baklažán 5 Zdroj: SEMO
Jak odpudit svilušky?
Použijte heřmánkový nálev
20 lžic heřmánku zalijeme 2 litry vroucí vody, zakryté necháme nejméně 12 hodin vyluhovat, scedíme, zředíme vodou v poměru 1 : 5 a roztokem omýváme listy po třech dnech po dobru tří týdnů.
Připravte postřik z cibulových slupek
Zkusit můžeme i postřik zcibulových slupek, ten rostlinu dezinfikuje a chrání: slupky zalijeme vroucí vodou, aby byly všechny ponořené, zakryjeme a necháme nejméně tři dny odstát, pak scedíme, roztok vlijemedo rozprašovače a napadené rostliny důkladně postříkáme, opakujeme po dvou až třech dnech.
Jaké odrůdy lilku pěstovat
Vzhledem k tomu, že lilky jsou dost náročné na teplotu, je vhodné se zaměřit na rané odrůdy s krátkou vegetační dobou, aby v létě stihly dozrát.
Klasický fialový lilek Český raný
U nás je osvědčená známá odrůda Český raný s oválně vejčitým, tmavě fialovým lesklým plodem a smetanově bílou dužinou. Rostlina je pevná a kompaktní. Tato raná odrůda je přizpůsobena našim chladnějším klimatickým podmínkám.

Lilek neboli baklažán 6 Zdroj: SEMO
Plody lilku mohou mít různý tvar i barvu. Kolekce Paleta barev je složená zvýnosných, kvalitních odrůd, které můžeme s úspěchem pěstovat v našich klimatických podmínkách ve skleníku a fóliovníku nebo venku na zahradě či na balkoně.

Lilek neboli baklažán 7 Zdroj: SEMO
Světle fialový lilek Beatrice F1
Poloraný hybrid Beatrice F1 má plod kulatě oválný, světle fialový, o velikosti 350 až 400 g, lehce žebrovaný. Rostlina je středního vzrůstu. Světle fialové zbarvení je jedinečné, dužina je bílá a při vaření nezhnědne.

Lilek neboli baklažán 8 Zdroj: SEMO
Bílý lilek Clara F1
Poloraný hybrid Clara F1 se středním vzrůstem má plody bílé, oválné a mírně žebrované, dužina má masitou konzistenci. Chuťově je velmi jemný.

Lilek neboli baklažán 9 Zdroj: SEMO
Černofialový lilek Serena F1
Raný hybrid Serena F1 má černofialové plody vejcovitého tvaru. Dužina je masitá a je dobře odolná proti zhnědnutí po rozkrájení. Rostliny jsou pevné a kompaktní.