návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

10 základních pravidel, jak vypěstovat lilek neboli baklažán na zahradě i na balkoně

Lenka Valjentová a Jan Prášil , Aktualizováno: 26.07.2021
10 základních pravidel, jak vypěstovat lilek neboli baklažán 10 základních pravidel, jak vypěstovat lilek neboli baklažán na zahradě i na balkoně
Autor: SEMO 10 základních pravidel, jak vypěstovat lilek neboli baklažán 10 základních pravidel, jak vypěstovat lilek neboli baklažán na zahradě i na balkoně
U nás lilky neboli baklažány dost dlouho patřily mezi méně známou zeleninu, ale teplá léta, která jim svědčí, i stoupající obliba italské a řecké kuchyně, kde je lilek tradiční surovinou, inspirují stále více zahrádkářů k jeho pěstování. Nezaměnitelné oválně vejčité, tmavě fialové lesklé plody s pevnou bílou dužinou dobře rostou venku na zahradě nebo v nádobách na balkoně všude tam, kde se daří paprikám a rajčatům. Prozradíme vám deset základních pravidel pěstování lilku, na jaké škůdce dát pozor a na jaké odrůdy lilku se zaměřit.

reklama

Lilek vejcoplodý (Solanum melongena) neboli baklažán je teplomilná rostlina, které má typické a nezaměnitelné tmavě fialové lesklé plody oválně vejčitého tvaru s pevnou, smetanově bílou dužinou; plody ale mohou mít různý tvar i barvu, dužina je vždy světlá. Ze zelenin, které se v Česku běžně pěstují, patří lilky neboli baklažány k těm na teplo nejnáročnějším.

10 základních pravidel, jak vypěstovat lilek neboli baklažán: Na venkovní záhony vysazujeme zdravou sadbu lilku nejdříve ve druhé polovině května
Autor: iStock 10 základních pravidel, jak vypěstovat lilek neboli baklažán: Na venkovní záhony vysazujeme zdravou sadbu lilku nejdříve ve druhé polovině května

10 základních pravidel pěstování lilku

 1. Lilky můžeme úspěšně vypěstovat prakticky všude tam, kde dobře prospívají papriky a rajčata. Už teploty pod 10 °C omezují růst rostlin a poškozují je, či dokonce ničí.
 2. V chladnějších oblastech pěstujeme lilek raději ve skleníku nebo ve fóliovníku.
 3. Rostliny lilku vyžadují lehké, vzdušné, hluboce zpracované hlinitopísčité až hlinité půdy, bohaté na živiny. Na suchých písčitých půdách dochází k opadávání květů a mladých plodů.
 4. Silné předpěstované sazenice s dobře vyvinutým kořenovým systémem můžeme do krytých prostor (skleník, fóliovník) vysadit v polovině dubna.
 5. Na venkovní záhony vysazujeme zdravou sadbu lilku do sponu 50 x 50 cm nejdříve ve druhé polovině května, když už nehrozí pozdní jarní mrazy.
 6. Rostlinám prospívá mulčování půdy černou fólií. Zabráníme tím růstu plevelů, zvýšíme teplotu v oblasti kořenového systému, urychlíme sklizeň a zvýšíme kvalitu plodů.
 7. Lilek můžeme pěstovat také ve velkých nádobách na balkoně podobně jako tyčková rajčata, samozřejmostí je vhodná opora.
 8. Po dobu kvetení je důležité prostor větrat, případně zajistit opylovače pro dosažení dobrého opylení květů.
 9. Lilky pravidelně a vydatně zaléváme, rostliny jsou velmi náročné na vláhu hlavně v období sklizně plodů od druhé poloviny července do druhé poloviny srpna.
 10. Když se začnou tvořit plody, na jedné rostlině jich ponecháme pět, maximálně sedm a ostatní co nejdříve odstraníme. Podpoříme tím jejích růst a rovnoměrné dozrávání bez zbytečného vysilování rostliny.
Lilek vejcoplodý (Solanum melongena) je teplomilná rostlina, ze zelenin, které se v Česku běžně pěstují, patří k těm na teplo nejnáročnějším
Autor: SEMO Lilek vejcoplodý (Solanum melongena) je teplomilná rostlina, ze zelenin, které se v Česku běžně pěstují, patří k těm na teplo nejnáročnějším

Lilek a nejčastější škůdci

„Lilek ze všech lilkovitých zelenin nejvíce ‚chutná mandelince bramborové, která může způsobit i holožír, tedy totální likvidaci veškerého listí. V případě napadení tímto nebezpečným škůdcem je třeba provést včas postřik některým z povolených přípravků anebo napodobit padesátá léta minulého století a brouky, larvy i vajíčka prostě pravidelně ručně sbírat a pak je spařit horkou vodou. Dalším škůdcem, který si lilek oblíbil, jsou svilušky. Malí pavoučci rostlině vysávají šťávu, napadená rostlina je slabá a nevyvíjí se. I na ně si je třeba dát dobrý pozor,“ radí český šlechtitel Jan Prášil.

Lilek ze všech lilkovitých zelenin nejvíce „chutná“ mandelince bramborové, která může způsobit i holožír, tedy totální likvidaci veškerého listí
Autor: SEMO Lilek ze všech lilkovitých zelenin nejvíce „chutná“ mandelince bramborové, která může způsobit i holožír, tedy totální likvidaci veškerého listí

Jak odpudit svilušky?

Použijte heřmánkový nálev

20 lžic heřmánku zalijeme 2 litry vroucí vody, zakryté necháme nejméně 12 hodin vyluhovat, scedíme, zředíme vodou v poměru 1 : 5 a roztokem omýváme listy po třech dnech po dobru tří týdnů.

Připravte postřik z cibulových slupek

Zkusit můžeme i postřik z cibulových slupek, ten rostlinu dezinfikuje a chrání: slupky zalijeme vroucí vodou, aby byly všechny ponořené, zakryjeme a necháme nejméně tři dny odstát, pak scedíme, roztok vlijeme do rozprašovače a napadené rostliny důkladně postříkáme, opakujeme po dvou až třech dnech.

Mandelinka bramborová

Jak zvítězit nad mandelinkou bramborovou, obávaným škůdcem brambor

Přírodní zahrada je moderní: Jak si udělat domácí hnojiva a postřiky z bylin

Moderní zahrada: Jak udělat domácí hnojiva a postřiky z bylin

Jaké odrůdy lilku pěstovat

Vzhledem k tomu, že lilky jsou dost náročné na teplotu, je vhodné se zaměřit na rané odrůdy s krátkou vegetační dobou, aby v létě stihly dozrát.

Klasický fialový lilek Český raný

U nás je osvědčená známá odrůda Český raný s oválně vejčitým, tmavě fialovým lesklým plodem a smetanově bílou dužinou. Rostlina je pevná a kompaktní. Tato raná odrůda je přizpůsobena našim chladnějším klimatickým podmínkám.

10 základních pravidel, jak vypěstovat lilek neboli baklažán: odrůda Český raný
Autor: SEMO 10 základních pravidel, jak vypěstovat lilek neboli baklažán: odrůda Český raný

Plody lilku mohou mít různý tvar i barvu. Kolekce Paleta barev je složená z výnosných, kvalitních odrůd, které můžeme s úspěchem pěstovat v našich klimatických podmínkách ve skleníku a fóliovníku nebo venku na zahradě či na balkoně.

10 základních pravidel, jak vypěstovat lilek neboli baklažán: poloraný hybrid Beatrice F1
Autor: SEMO 10 základních pravidel, jak vypěstovat lilek neboli baklažán: poloraný hybrid Beatrice F1

Světle fialový lilek Beatrice F1

Poloraný hybrid Beatrice F1 má plod kulatě oválný, světle fialový, o velikosti 350 až 400 g, lehce žebrovaný. Rostlina je středního vzrůstu. Světle fialové zbarvení je jedinečné, dužina je bílá a při vaření nezhnědne.

10 základních pravidel, jak vypěstovat lilek neboli baklažán: poloraný hybrid Clara F1
Autor: SEMO 10 základních pravidel, jak vypěstovat lilek neboli baklažán: poloraný hybrid Clara F1

Bílý lilek Clara F1

Poloraný hybrid Clara F1 se středním vzrůstem má plody bílé, oválné a mírně žebrované, dužina má masitou konzistenci. Chuťově je velmi jemný.

10 základních pravidel, jak vypěstovat lilek neboli baklažán: raný hybrid Serena F1
Autor: SEMO 10 základních pravidel, jak vypěstovat lilek neboli baklažán: raný hybrid Serena F1

Černofialový lilek Serena F1

Raný hybrid Serena F1 má černofialové plody vejcovitého tvaru. Dužina je masitá a je dobře odolná proti zhnědnutí po rozkrájení. Rostliny jsou pevné a kompaktní.

O pěstování zeleniny na zahradě i na balkoně by vás ještě mohlo zajímat:

Jakou zeleninu jíst a pěstovat zeleninu podle znamení horoskopu

Jezte a pěstujte zeleninu podle barev a znamení zvěrokruhu. Rajčata jsou ideální pro Býky, salát pro Blížence

Kdy lilek sklízet a jak zpracovat. Víte, jak ho vypotit?

Kdy fialový lilek sklízet a jak zpracovat. Víte, jak ho vypotit?

Rajčata a papriky vysazujeme ven až po ledových mužích

Jakou zeleninu vysazujeme po ledových mužích? Papriky, rajčata a další druhy

Vaječné skořápky poslouží jako přírodní výživa pro rajčata: v době vegetace zhruba jednou za měsíc přidáme najemno mleté nebo rozmixované skořápky buď do zálivky, nebo je nasypeme okolo rostlin

Vaječné skořápky vyživují rajčata, chrání před slimáky a můžete je použít jako květináčky

PATIZON: Jak vypěstovat dekorativní zeleninu ve tvaru ufo a usmažit křupavé řízky

PATIZON: Jak vypěstovat zeleninu ve tvaru UFO a usmažit křupavé řízky

V pojídání palivých paprik se konají i závody

Tajuplná zkratka SHU měří pálivost u paprik. Víte, jak se počítá?

CUKETA: Jak vypěstovat moderní zdravou zeleninu a udělat si cuketové špagety

CUKETA: Jak vypěstovat moderní zeleninu a upéct domácí chleba

Jak pěstovat okurky nakládačky: okurka s hrubou řídkou bradavičnatostí – hruboostná Anya F1

Pěstujeme okurky nakládačky. Jak vybrat správnou odrůdu a proč se jim daří na síti?

Okurky pěstujte v truhlíku na balkoně.

Okurky pěstujte v truhlíku. Překvapí vás bohatá úroda i v období sucha

Divoká rajčata: v polovině července

Pěstujeme rajčata na balkoně: Divoká rajčata dokážou překvapit množstvím plodů

reklama

Článek je zařazen v: lilek , baklažán , Lilek vejcoplodý (Solanum melongena) , Lilek neboli baklažán , lilek pěstování , lilek odrůdy , lilek škůdci , zelenina pěstování

reklama

Přečtěte si také