Vyrobte věnec ze sukulentů, který ozdobí dveře, terasu i zahradní stůl

Odolné sukulenty vydrží dlouhou dobu svěží a krásné s minimálním přísunem vody. Využijte je proto na tvorbu kouzelných živých dekorací, které můžete využít v interiéru i exteriéru. Ale nejlépe se bude sukulentům dařit venku na slunečném místě.

Sukulenty jsou rostliny, které umí shromažďovat a zadržovat ve svých stoncích a listech vodu, a díky tomu pak dokážou přežít dlouhé období sucha. Jsou přizpůsobené kživotu vpouštích i polopouštích a kvůli této vlastnosti je můžeme krásně využít na tvorbu nejrůznějších dekorací.

Co budete potřebovat na výrobu věnce se sukulenty

  1. jemnější pletivo na králíkárny
  2. vázací drátek
  3. štípací kleště
  4. drát nebo řetízek na zavěšení věnce (pokud nebude ležet na stole)
  5. rašeliník
  6. rašelinu
  7. sukulentní rostliny
  8. kovové aranžovací sponky
  9. nůžky
  10. nádobu svodou

Jak budete postupovat při výrobě věnce se sukulenty

1. krok: Vytvarujte věnec

Štípacími kleštěmi odštípejte delší pruh pletiva, naneste na něj vrstvu rašeliníku, na ni pak ještě trochu rašeliny. Pletivo zatočte podélně jako roládu a vytvarujte do tvaru věnce. Nakonec pletivo „sešijte“ vázacím drátem a hotový věnec ponořte na delší dobu do nádoby svodou. Věnec musí vodu důkladně nasáknout.

2. krok: Začněte vysazovat sukulenty

Špičkou nůžek nebo jiným špičatým předmětem si do věnce vytvořte dírky a do těch postupně vysazujte sukulenty, dokud se vám nepodaří zakrýt celou přední stranu a boky. Sukulentních rostlin, vhodných na použití do věnce, najdete vzahradnictvích celou řadu, postačí i obyčejné netřesky, které rostou skoro na každé zahradě.

3. krok: Rostlinky přichyťte sponkami

Do věnce můžete vysazovat nejen sukulenty i skořínky, ale postačí i odštípnuté kousky rostlin, které ve vlhké rašelině brzy zakoření. Každou rostlinku pro jistotu připevněte kvěnci kovovou aranžovací sponkou.

Pokud se věnec chystáte zavěsit, nezapomeňte připevnit i očko zdrátu nebo řetízek.

Věnec zkupovaného drátěného korpusu

Vhobby marketech a ve větších květinářstvích můžete zakoupit i hotové drátěné korpusy, které už jenom stačí vyplnit rašeliníkem nebo jiným mechem a rašelinou. Po důkladném namočení do věnce stejným způsobem jako do věnce zkráličího pletiva nasázíte sukulenty.

Věnce můžete vytvářet z různých druhů sukulentů, ale nejjednodušší a hlavně nejlevnější a nejdostupnější jsou obyčejné netřesky. Mají různé barvy od světle zelené přes tmavě zelenou a našedlou až k vínové.

Do věnců můžete využít i tlustici, ale myslete na to, že pak se bude jednat pouze o sezonní dekoraci. Tlustice by větší mrazy venku nepřežila.

Informace o sukulentech, jak se o ně starat a jak často je zalévat, najdete v dalších článcích na webu Prima Living:


Přečtěte si také