Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Vy se ptáte, my odpovídáme: Jak pěstovat rebarboru

Dorazil k nám zajímavý dotaz od pana Jana K. z Děčína. Protože se zřejmě týká i řady dalších zahrádkářů, rozhodli jsme se ho zpracovat.
Vydáno: 20.06.2014
Rebarbora se sklízí jen do svatého Jana (24.6.).
Autor: Thinkstock Rebarbora se sklízí jen do svatého Jana (24.6.).
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Před několika lety jsem na zahradu vysadil rebarboru. Každý rok začne velmi brzy vybíhat do květu a má málo velkých dužnatých listů. Kde dělám chybu? Jan K., Děčín

Prima living odpovídá:
Za běžných podmínek je nutné počítat s vytvořením květenství již v květnu. Někdy však rebarbora (Rheum rhabarbarum) „vyběhne“ i dříve, zvláště na nevhodných stanovištích či při nedostatku živin. Květenství je nutné co nejdříve odstranit i s přilehlými listy, jinak rostlina dále přivádí živiny do květního stvolu a listy odumírají. Kromě toho se doporučuje rebarboru po sklizni v létě přihnojit vyšší dávkou hnojiva. Rostliny potom silně raší, tvoří velké listy a vytvářejí se zásoby stavebních látek pro příští rok.

Odlomte květenství i okolní listy
Autor: Thinkstock Odlomte květenství i okolní listy

Řapíky se sklízejí od jara až do svatého Jana (24. 6.). Od července se již nesklízejí nebo jen velmi omezeně, protože k zabezpečení sklizně v příštím roce jsou nezbytné živiny vytvořené novými listy. Stavební látky se na podzim během vadnutí listů ukládají do kořenů a slouží jako rezerva živin pro rašení v následujícím roce.

Děláte marmeládu?  Foto: ThinkstockDalším důvodem, proč se listy od června nesklízejí, je obsah kyseliny oxalové v čepelích a řapících listů. V lidském těle se z ní vytváří krystaly oxalátu vápenatého, které mohou za určitých podmínek poškozovat zdraví. To platí zvláště u lidí s onemocněním ledvin.

Rebarbora má ráda mírný polostín, nevyžaduje tolik světla jako ostatní druhy zeleniny.

(mw)

Mohlo by vás zajímat:

Oleandr miluje slunce

Nekvete vám oleandr? Pak asi máte špatný druh

Mšice teď zvýšily svou aktivitu

Mají vaše stromky zkroucené listy? Kdo za to může?

I když jeho jméno zní řecky, pochází rostlina z Madagaskaru (Zamiokulkas)

Pozor na teplotu aneb Jak správně zalévat pokojové květiny v létě?

Článek je zařazen v:
Reklama