Zahrada

20. června 2014 05:23

Markéta Zídková

Vy se ptáte, my odpovídáme: Jak pěstovat rebarboru

Dorazil k nám zajímavý dotaz od pana Jana K. z Děčína. Protože se zřejmě týká i řady dalších zahrádkářů, rozhodli jsme se ho zpracovat.

Před několika lety jsem na zahradu vysadil rebarboru. Každý rok začne velmi brzy vybíhat do květu a má málo velkých dužnatých listů. Kde dělám chybu? Jan K., Děčín

Prima living odpovídá: Za běžných podmínek je nutné počítat s vytvořením květenství již v květnu. Někdy však rebarbora (Rheum rhabarbarum) „vyběhne“ i dříve, zvláště na nevhodných stanovištích či při nedostatku živin. Květenství je nutné co nejdříve odstranit i s přilehlými listy, jinak rostlina dále přivádí živiny do květního stvolu a listy odumírají. Kromě toho se doporučuje rebarboru po sklizni v létě přihnojit vyšší dávkou hnojiva. Rostliny potom silně raší, tvoří velké listy a vytvářejí se zásoby stavebních látek pro příští rok.

Řapíky se sklízejí od jara až do svatého Jana (24. 6.). Od července se již nesklízejí nebo jen velmi omezeně, protože k zabezpečení sklizně v příštím roce jsou nezbytné živiny vytvořené novými listy. Stavební látky se na podzim během vadnutí listů ukládají do kořenů a slouží jako rezerva živin pro rašení v následujícím roce.

Dalším důvodem, proč se listy od června nesklízejí, je obsah kyseliny oxalové v čepelích a řapících listů. V lidském těle se z ní vytváří krystaly oxalátu vápenatého, které mohou za určitých podmínek poškozovat zdraví. To platí zvláště u lidí s onemocněním ledvin.

Rebarbora má ráda mírný polostín, nevyžaduje tolik světla jako ostatní druhy zeleniny.

(mw)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také