Léčivé byliny a koření

2. září 2023 10:00

Markéta Kašková

Plody černého bezu: Vyrazte na bezinky a připravte si marmeládu s jablky

Minimálně do konce září máme možnost sbírat a zpracovávat zralé plody černého bezu. Velice specificky voní a chutnají, a navíc obsahují řadu účinných látek, které nás posílí například v boji proti chřipce nebo nachlazení. Vyzkoušejte skvělou marmeládu, která vám posílí imunitu a nenechá bacily vyhrát.

Pokud jste se na začátku léta věnovali sběru a zpracování květů černého bezu, teď máte ideální příležitost doplnit spižírnu i o vlastní pochoutky z právě dozrávajících bezových bobulek. Nekde se jim říká bezinky, jinde kozinky či kozičky.

Bez je přírodní lékař

Kromě barviv, tříslovin a cukrů obsahují i řadu vitamínů, takže určitě neuděláte chybu, když po bezinkovém likéru nebo sirupu sáhnete ve dnech, kdy kolem vás všichni začnou prskat a kašlat. Bezinky jsou močopudné, tudíž podporují činnost ledvin, vyvolávají pocení a slabě zmírňují i bolesti hlavy.

Bobule je potřeba dostatečně tepelně upravit

Pozor na konzumaci tepelně nezpracovaných a nezralých bobulek, ty mají silně projímavé účinky. Staří bylinkáři dokonce kaši z bezinek doporučovali jako přírodní projímadlo. Sušené bezinky naopak ordinovali při průjmových onemocněních. Bezinky se využívaly také jako barvivo, při sběru a dalším zpracování s tím tedy počítejte, úklid kuchyně od rozšlapaných bobulek nebo rozlité bezinkové šťávy zvládnou bez nervového záchvatu jen otrlí jedinci.

Z kyblíku rovnou do vany

Najít bezové keře není velká věda, určitě za nimi nemusíte putovat někam daleko od vašeho bydliště, v žádném případě ale nesbírejte bobulky z keřů, které rostou přímo u silnice.

Na sběr se ideálně vyzbrojte čistým kyblíkem a nůžkami, díky nim pohodlně odstraníte celé laty bez toho, aby vyzrálé bobule opadaly. Na dva litry očištěných a od stonků oddělených kuliček budete potřebovat zhruba ¾ běžně velkého kbelíku bezinek. Do dalšího zpracování se dejte co nejrychleji, z každé laty nejdříve odstraňte zelené a seschlé kuličky a přebraný zbytek ze stopek strhněte vidličkou – na to doporučujeme použít nádobu s vyšším okrajem, který zabrání létání kuliček do okolí. Pokud se bojíte o neposkvrněnost vaší naleštěné kuchyně, raději se s touto činností přestěhujte na zahradu nebo třeba do vany.

Dva recepty po babičce

Takto nachystané a oprané bezinkové kuličky jsou výborné pro přípravu kompotů, marmelád, vína nebo sirupů. My pro vás máme dva léty prověřené recepty, které nás zatím nikdy nezklamaly – bezinkový likér a marmeládu s jablky. Věřte, že při jejich ochutnávání velice rychle zapomenete na poněkud náročnější přípravné práce s čištěním a oddělováním bobulek. Při výrobě marmelády, která barvou hodně a chutí trochu připomíná borůvky, navíc můžete zpracovat padaná jablka, pro která jste nenašli jiné využití.

Zdravotní bezinkový likérek

Na likér budete potřebovat:

  • 2 litry obraných a opraných bezinkových kuliček
  • 1 litr vody
  • 1 kilogram cukru (nejlépe třtinového)
  • ½ litru rumu nebo vodky
  • trochu dobré, silné kávy

Bezinky s vodu povařte 15 minut a nechte vychladnout. Potom vodu s kuličkami přeceďte přes cedník, do kterého jste rozprostřeli utěrku. Kuličky, které zůstanou v cedníku, ještě vymačkejte v utěrce nebo v odšťavňovacím mlýnku na ovoce. Šťávu, kterou jste takto získali, smíchejte s cukrem a ještě dalších 5 minut povařte. Těsně před odstavením z plotny přidejte polévkovou lžíci kávy, přiveďte znovu k varu, sundejte z ohně a přilijte alkohol. Likérek nechte úplně vychladnout a teprve potom opatrně přelijte do lahví.

Bezinková marmeláda s jablky

Na přípravu budete potřebovat:

  • 2 kilogramy oloupaných a nastrouhaných jablek bez jádřinců
  • 2 kilogramy bezinkové šťávy
  • 1 kilogram cukru (dejte přednost třtinovému)
  • šťávu z jednoho citronu

Připravte si jablka a bezinkovou šťávu – buď použijte mlýnek na ovoce, nebo bezinky povařte a potom vymačkejte přes utěrku. Do většího hrnce dejte nastrouhaná jablka, bezinkovou šťávu a cukr a vařte minimálně 20 minut až do zhoustnutí. Pokud máte s rosolováním problém, přidejte ½ sáčku agaru. Na závěr přimíchejte citronovou šťávu, odstavte a nalijte do připravených skleniček. Ty otočte dnem vzhůru a v této poloze nechte vychladnout. Marmeláda je vynikající k palačinkám nebo k lívancům. Pokud vám v zavařeninách nevadí jadérka, můžete s jablky smíchat přímo 2 kilogramy důkladně očištěných bezinkových kuliček.

Zdroj: Markéta Kašková a (bras)


Přečtěte si také