návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Rozchodnice růžová podporuje imunitu a dá se pěstovat na zahradě i v květináči. Je silnější než ženšen!

Lenka Valjentová Martin Kolár , Vydáno: 19.06.2021
Pěstujte rozchodnici růžovou neboli zlatý kořen. Přírodní lék proti únavě a stresu předčí i bájný ženšen
Autor: iStock Pěstujte rozchodnici růžovou neboli zlatý kořen. Přírodní lék proti únavě a stresu předčí i bájný ženšen
Rozchodnice růžová, které říká zlatý kořen, je sukulent s mnoha drobnými žlutými kvítky. Roste volně v přírodě ve vyšších nadmořských výškách. V dužnatém oddenku a kořenech jsou ceněné a vzácné léčivé účinky, kvůli nimž byla u nás prakticky zničená, a proto je sběr rozchodnice růžové zakázaný. Dobrá zpráva ale je, že se dá docela snadno pěstovat na zahrádce i v květináči. Zlatý kořen patří do rodiny adaptogenů, které přirozeně zvyšují tělesnou a psychickou odolnost organismu. Stimuluje imunitní systém, odstraňuje únavu, působí proti stresu, depresi, zlepšuje paměť, zvyšuje fyzickou zdatnost těla. Poradíme vám, jak rozchodnici růžovou pěstovat a jak připravit zlatý čaj, abyste se ve zdraví dožili sta let, i domácí tinkturu při únavě a stresu.

reklama

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) je zastřeně zelená sukulentní rostlina, která kvete drobnými žlutými kvítky. Příjemně voní po růžích, proto název růžová. U nás roste v v přírodě v horských oblastech a je kriticky ohroženou rostlinou. Kvůli svým neobyčejným účinkům, které předčí i ženšen, byla totiž prakticky vysbírána. Naštěstí se dá dobře pěstovat na zahradě i v květináči na balkoně.

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) je zastřeně zelená sukulentní rostlina, která kvete drobnými žlutými kvítky, voní po růžích, proto název růžová
Autor: iStock Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) je zastřeně zelená sukulentní rostlina, která kvete drobnými žlutými kvítky, voní po růžích, proto název růžová

Rozchodnice růžová léčivá

Mezi nejvýznamnější léčivé látky, které rozchodnice růžová obsahuje, patří třísloviny, flavonoidy, rutin, vláknina, minerální látky a glykosidy. Jsou v dužnatém oddenku, kořenech i nati.

Sběr a zpracování 

 • Sbírá se oddenek vonící po růžích, a především kořen, který se zpracovává až druhým nebo třetím rokem v druhé polovině léta.
 • Kořeny důkladně opereme, nakrájíme je na tenké plátky a sušíme při teplotě do 50 °C.
 • Když jsou plátky dokonale vysušené, můžeme je rozemlít na prášek nebo nadrtit v hmoždíři.
 • Nejčastěji se z rozchodnice vyrábí tinktura (můžeme si ji snadno vyrobit sami doma), ale koupit se dá i mnoho dalších přípravků (tablety, prášek).
Mezi nejvýznamnější léčivé látky, které rozchodnice růžová obsahuje, patří třísloviny, flavonoidy, rutin, vláknina, minerální látky a glykosidy; jsou v dužnatém oddenku i kořenech a nati
Autor: iStock Mezi nejvýznamnější léčivé látky, které rozchodnice růžová obsahuje, patří třísloviny, flavonoidy, rutin, vláknina, minerální látky a glykosidy; jsou v dužnatém oddenku i kořenech a nati

Rozchodnice je adaptogen

Rozchodnice růžová patří k významným adaptogenům (ženšen, schizandra čínská, šišák bajkalský, bazalka posvátná a další), tedy léčivkám, které přirozeně zlepšující celkovou fyzickou i psychickou kondici organismu. Výzkum a empirie ukázaly ale i další uplatnění téhle zajímavé byliny. Obsahové látky rozchodnice zlepšují paměť a kognitivní funkce a mají výrazné neuroprotektivní účinky – chrání buňky před patologickým poškozením,“ vysvětluje bylinkář Martin Kolár.

Bazalka svatá je elixír života. Jak pěstovat bylinu, která zatočí se stresem i viry

Bazalka posvátná Tulsi je elixír života. Jak pěstovat bylinu, která si poradí se stresem i viry

Zázračné adaptogeny

Adaptogeny: Tajemství zdraví a dobré nálady

Zlatý kořen a dlouhověkost

Zlatý kořen stimuluje imunitní systém, zvyšuje odolnost organismu proti stresu, má pozitivní vliv na nervový systém, odstraňuje únavu, působí proti depresi. Zvyšuje fyzickou zdatnost těla, zlepšuje sportovní výkon, působí silně afrodiziakálně, bývá označován za rostlinu dlouhověkosti.

Modrý čaj z krásných květů klitorie pomáhá zvládnout stres i zpomalit stárnutí

Modrý čaj z krásných květů klitorie pomáhá zvládnout stres i zpomalit stárnutí

10 bylin proti podzimní depresi, únavě a stresu

10 léčivých rostlin, které pomáhají proti depresi, únavě a stresu

Rozchodnice podporuje mozek

„Za zmínku stojí také účinek rozchodnice při odvykání závislosti na kokainu, morfiu či nikotinu. Rozchodnice má také velmi silný stimulační účinek, dokonce silnější než kofein, a to bez nežádoucích projevů,“ uvádí bylinkář a dodává: „Tuhle zajímavou bylinu proto doporučuji nejen starším lidem k posílení a ochraně mozkových funkcí, ale i mladým lidem, např. studentům pro zlepšení psychické odolnosti a duševní výkonnosti.“

Rozchodnice růžová neboli zlatý kořen patří k trvalkám, které časem mohutní; můžeme ji pěstovat venku na záhoně, ale i v květináči na balkoně nebo terase
Autor: iStock Rozchodnice růžová neboli zlatý kořen patří k trvalkám, které časem mohutní; můžeme ji pěstovat venku na záhoně, ale i v květináči na balkoně nebo terase

Zlatý čaj dlouhověkosti na posílení celkové imunity

Ingredience

 • 1 lžička sušeného kořene rozchodnice růžové
 • 250 ml vody

Příprava

Kořen zalijeme studenou vodou, pomalu přivedeme k varu a povaříme 5 až 10 minut, sejmeme a necháme částečně zchladnout. Pak scedíme.

Užívání

Rozchodnicový čaj pijeme teplý ráno po snídani nebo po snídani a po obědě. Kdo pije pravidelně čaj ze zlatého kořene, údajně se ve zdraví fyzickém i psychickém dožije sta let!

Rozchodnicový čaj pijeme teplý ráno po snídani, nebo po snídani a po obědě. Kdo pije pravidelně čaj ze zlatého kořene, údajně se ve zdraví fyzickém i psychickém dožije sta let!
Autor: iStock Rozchodnicový čaj pijeme teplý ráno po snídani, nebo po snídani a po obědě. Kdo pije pravidelně čaj ze zlatého kořene, údajně se ve zdraví fyzickém i psychickém dožije sta let!

Domácí tinktura proti únavě a stresu

Ingredience

 • 50 g drceného kořene rozchodnice růžové
 • 1 l vodky

Příprava

Kořen zalijeme alkoholem, uzavřeme a na světlém místě necháme tři týdny (minimálně 14 dnů) macerovat. Každý den protřepeme. Pak přefiltrujeme. Tinkturu přelijeme do lahviček s kapátkem a uchováme v chladu a temnu.

Užívání

Domácí rozchodnicovou tinkturu užíváme po kapkách – jedna kapka na jeden kilogram hmotnosti za den dopoledne ve vodě nebo v čaji.

Domácí rozchodnicovou tinkturu užíváme po kapkách – jedna kapka na jeden kilogram hmotnosti za den dopoledne ve vodě nebo v čaji.
Autor: iStock Domácí rozchodnicovou tinkturu užíváme po kapkách – jedna kapka na jeden kilogram hmotnosti za den dopoledne ve vodě nebo v čaji.

Jak rozchodnici růžovou pěstovat

 • Rozchodnice růžová neboli zlatý kořen patří k sukulentním trvalkám, které časem mohutní. Můžeme ji pěstovat venku na záhoně, ale i v květináči na balkoně nebo terase. Rostlina pochází ze Sibiře, je tedy mrazuvzdorná, zima a teploty pod nulou jí nevadí.
 • Dobře roste na slunečných a sušších stanovištích, jako jsou skalky, kamenné zídky nebo okraje trvalkových záhonů. 
 • Semena vyséváme nejlépe na jaře na povrch výsevního substrátu a pravidelně rosíme, zasypaná zeminou špatně klíčí. Vyklíčí zhruba za měsíc. Semenáčky pikýrujeme. Zdravé a silně sazeničky vysazujeme buď do květináče, nebo na trvalá stanoviště.
 • Půdu má rozchodnice ráda lehkou, propustnou, kolem sazenice je dobré dát směs písku nebo štěrku. Hodí se skvěle do skalky.
 • Jako ostatní sukulenty nesnáší přemokření! Když rozchodnici růžovou pěstujeme v nádobách, musí mít dobrý odvod vody.
 • Když už rozchodnici máme, dá se na podzim snadno množit dělením kořene. Kousek s aspoň jedním pupenem dáme do nádoby s lehkou propustnou zeminou a na jaře můžeme vysadit na záhon nebo do květináče.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Houby zlepšují celkovou obranyschopnost organismu a pomáhají i při léčbě rakoviny

Houby zlepšují imunitu a pomáhají i při léčbě rakoviny. Nejlepší jsou žampiony a shiitake

Pupalka dvouletá je krásná květina, dobrá zelenina a hlavně zázračná bylina. Pomáhá ženám a chrání před stresem

Pupalka je krásná květina, dobrá zelenina a zázračná bylina. Pomáhá ženám a chrání před stresem

Gotu kola 2

Gotu kola neboli pupečník je přírodní lék proti demenci a stresu. Můžete ho pěstovat v květináči

Uklidňující meduňka je ideální vánoční bylinka

Meduňka je ideální léčivá bylina. Přináší pohodu, klid, dobrou náladu a zahání stres

Mrazuvzdorné sukulenty

Netřesky, rozchodníky a kosmatce: Sukulenty, které vzdorují nedostatku vody i našim zimám

Oblíbené sukulenty

Oblíbené sukulenty: Jak je pěstovat, aby se jim u nás dobře dařilo

reklama

Článek je zařazen v: rozchodnice růžová , Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) , rozchodnice růžová pěstování , rozchodnice růžová léčivé účinky , rozchodnicový čaj , rozchodnice růžová čaj , rozchodnice růžová tinktura , rozchodnice růžová zlatý kořen , rozchodnice sukulent , rozchodnice růžová bylina

reklama

Přečtěte si také