17. listopadu 2024 14:14
redakce Prima LivingRemoska, slavný český vynález, vaří a peče po celém světě. Co všechno zažila legendární remoska?
Remoska je slavný český vynález. Vaří a peče i ve Velké Británii nebo Jihoafrické republice. Remoska se z malého podniku v Kostelci nad Černými lesy rozrostla ve velkou firmu, kde je ale pořád důležitá ruční práce. Vynález si oblíbili čeští chataři a chalupáři, ale jako narozeninový dárek ji dostal i britský král Karel III.
Remoska, malá elektrická přenosná trouba s ohřevem shora, vznikla v poválečném Československu, ale její sláva přišla se socialismem. Dala se snadno převážet, což se Čechům hodilo. Rostla obliba chatařství a remoska dokázala upéct maso stejně jako buchtu. V roce 1964 získala ochrannou známku.
NENECHTE SI UJÍT: Kuchyň za socialismu: Nezapomenutelné věcí, které měl doma každý. Vzpomínáte?
Proč si remosku oblíbili chataři
„Unikátní je způsob pečení. Topné těleso ve víku, jeho těsnost k pokrmu a distribuce tepla po pečicí míse vytváří jiné prostředí než velká trouba, ve které se uprostřed krčí jedno kuře,” vysvětluje Karel Novotný z firmy Remoska a dodává: „Spotřeba energie hraje klíčovou roli. A přidejte přenositelnost. I proto je remoska legendou pro chataře, chalupáře, kamioňáky nebo kempaře.”
Jak se remoska se vydala do zahraničí
Na začátku devadesátých let ale Česko o legendu málem přišlo, tehdy se výroba v Kostelci zastavila. Ale už v roce 1994 se rozběhla znovu, tentokrát ve Frenštátu pod Radhoštěm. Remoska ovšem dosud zůstávala známá zejména Čechům a Slovákům. Zlom přišel s rokem 2003, kdy si remosku koupila Milena Grenfell-Baines.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Retro dopis pro Ježíška. Co si dřív přáli maminky, tatínkové i děti?
Milena Grenfell-Baines se do Velké Británie dostala jako devítiletá v roce 1939. Byla jedním z dětí, které zachránil Nicholas Winton. Když pořídila remosku jako dárek pro svou sestřenici, uvědomila si, že by se takový vynález hodil i ostatním Britům. Oslovila výrobce a stalo se něco, co Karel Novotný označuje za neopakovatelný kousek. Remoska vstoupila na ostrovy a během prvního týdne se jí prodalo 1500 kusů.
PŘEČTĚTE SI TAKY: Elektronika roku 1989 v Československu: Co kolik stálo a které věci neexistovaly?
„Milena Grenfell-Baines je úžasná dáma a ambasadorka nejen remosky, ale především České republiky a vaření,” vysvětluje Novotný. „Díky ní je znám příběh remosky v Británii.” Český vynález se dostal i mezi narozeninové dárky pro tehdy prince Charlese, dnes krále Karla III. Lze jen těžko odhadnout, jestli ji někdy využil...
Jak remosku použili v Íránu
Remoska se usadila v britských kuchyních a čekala ji i daleká cesta do Jihoafrické republiky. Ale pořád nejdůležitějším trhem Evropa. Dostala se i do Íránu, kde ji ovšem takový úspěch nečekal. „V Íránu lamentoval náš možný obchodní partner nad kvalitou našeho produktu. Remosku totiž dali včetně plastového stojánku dali na plynový sporák, což nemohlo dopadnout dobře,” vzpomíná Karel Novotný.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rok 1989: před a po
Používat remosku zvládne každý
Remoska se skládá ze tří částí: odnímatelného víka s topnou spirálou, které rovnoměrně přenáší teplo do celého prostoru, dále mísy s uchy a stojánku z tepelně odolného plastu. Ve víku jsou ventily, kterými uniká přebytečná pára. Má také držadlo a opěrku, díky čemuž ho v klidu můžete položit na pracovní plochu topnou částí vzhůru.
Zdroj: autorský text Matouš Hartman, sporilek.cz, cs.wikipedia.org