Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

V Íránu ji postavili na plynový sporák. Co všechno zažila legendární Remoska?

Slavný český vynález vaří a peče i ve Velké Británii nebo Jihoafrické republice. Remoska se z malého podniku v Kostelci nad Černými lesy rozrostla ve velkou firmu, kde je ale pořád důležitá ruční práce. Vynález si oblíbili nejen čeští chataři, ale jako narozeninový dárek ji dostal i princ Charles.
Vydáno: 10.11.2019
Remoska
Autor: istock.com/Remoska Remoska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Remoska vznikla v poválečném Československu, ale její sláva přišla se socialismem. Dala se snadno převážet, což se Čechům hodilo. Rostla obliba chatařství a remoska dokázala upéct maso stejně jako buchtu. V roce 1964 získala ochrannou známku a už tehdy vznikla speciální kniha receptů pro Remosku, dnes přibývají další a firma publikuje i videorecepty. 

Proč si remosku oblíbili chataři

„Unikátní je způsob pečení. Topné těleso ve víku, jeho těsnost k pokrmu a distribuce tepla po pečicí míse vytváří jiné prostředí než velká trouba, ve které se uprostřed krčí jedno kuře,” vysvětluje Karel Novotný z firmy Remoska. „Spotřeba energie hraje klíčovou roli. A přidejte přenositelnost. I proto je Remoska legendou pro chataře, chalupáře, kamioňáky nebo kempaře,” usmívá se. 

Současná podoba klasické remosky
Autor: Remoska Současná podoba klasické remosky

Na začátku devadesátých let ale Česko o legendu málem přišlo, tehdy se výroba v Kostelci zastavila. Ale už v roce 1994 se rozběhla znovu, tentokrát ve Frenštátu pod Radhoštěm. Remoska ovšem dosud zůstávala známá zejména Čechům a Slovákům. Zlom přišel s rokem 2003, kdy si remosku koupila Milena Grenfell-Baines. 

Dárek pro prince Charlese

Milena Grenfell-Baines se do Velké Británie dostala jako devítiletá v roce 1939. Byla jedním z dětí, které zachránil Nicholas Winton. Když pořídila Remosku jako dárek pro svou sestřenici, uvědomila si, že by se takový vynález hodil i ostatním Britům. Oslovila výrobce a stalo se něco, co Karel Novotný označuje za neopakovatelný kousek. Remoska vstoupila na ostrovy a během prvního týdne se jí prodalo 1500 kusů. „Milena Grenfell-Baines je úžasná dáma a ambasadorka nejen Remosky, ale především České republiky a vaření,” vysvětluje Novotný. „Díky ní je znám příběh Remosky v Británii.” Český vynález se dostal i mezi narozeninové dárky pro prince Charlese. Lze jen těžko odhadnout, jestli ji korunní princ využil...

A takhle remoska vypadala v roce 1957
Autor: Remoska A takhle remoska vypadala v roce 1957

Jak remosku použili v Íránu

Remoska se usadila v britských kuchyních a čekala ji i daleká cesta do Jihoafrické republiky. Podle Novotného je ale pořád nejdůležitějším trhem Evropa. Slováci Remosku důvěrně znají a příležitost pro expanzi je prý také na jihu kontinentu a v Beneluxu. Dostala se i do Íránu, kde ji ovšem takový úspěch nečekal. „V Íránu lametoval náš možný obchodní partner nad kvalitou našeho produktu. Dali Remosku včetně plastového stojánku na plynový sporák,” vzpomíná Karel Novotný. 

Budoucnost remosky

Tehdy se Remoska zničila, nové výrobky, které ale firma do světa vypustila, už plynový hořák přežijí. Remoska totiž rozšířila svou nabídku o kuchyňské náčiní včetně hrnců a pánví pro indukční desky, v jejichž vývoji se odrazily zkušenosti z výroby tradiční Remosky. Samotnou Remosku už sporák taky neohrozí a modernizace se jí také nevyhnula. Zatímco první Remoska vznikla na koleně, tu poslední zakrývá soft-tlakové víko, které urychluje přípravu jídla. Zachová se tak více vitamínů a živin. 

Remoska vyrábí i hrnce, naběračky nebo pečicí papír
Autor: Remoska Remoska vyrábí i hrnce, naběračky nebo pečicí papír

Další články:

Typické české prázdniny...

Chaty a chalupy slaví 100 let. Proč jsme si je tak oblíbili?

Kuchyň za socialismu

Kuchyň za socialismu: 30 nezapomenutelných věcí, které měl doma každý. Vzpomínáte?

Článek je zařazen v: Remoska , vaření , pečení , kuchyň , vynález
Speciály: 1989 před a po , Pád totality – 30 let svobody
Reklama