Jak ušetřit

5. července 2022 07:00

Lenka Valjentová

12 nápadů, jak může olej pomoct doma i v zahradě: Vyleští nábytek, uvolní zip, zažene komáry

Lahev rostlinného oleje, ať už olivového, slunečnicového, nebo řepkového, má doma asi každý. Olej se běžně používá při vaření a pečení. Víte, že nabízí i jiná zajímavá využití, zvláště, pokud už končí jeho životnost? Připravili jsme pro vás 12 nápadů, jak vám olej může pomoct v domácnosti i v zahradě.

1. Olej chrání dřevěné předměty

Ručně omyté dřevěné předměty zlehka potřete mírně zahřátým olejem a nechte asi 5 minut působit. Pak vytřete měkkým suchým hadříkem. Olej dřevěné nádobí a náčiní vyživí, zabrání popraskání a změně barvy. Podobně pečujte o dřevěné násady od zahradního nářadí, které mají tendenci k vysychání a rozštípnutí.

2. Leštěnka na dřevěný nábytek

Vytvořte si domácí čistič a leštěnku leštidlo na nábytek. Smíchejte 100 ml oleje, 8 lžic bílého nebo jablečného octa, 2 lžíce citronové šťávy a lžičku oblíbeného esenciálního oleje. Nalijte do rozprašovače a před každým použitím protřepejte. Uchovávejte v chladničce. Nezapomeňte takhle chránit taky dřevěný venkovní nábytek!

3. Olej pečuje o nerez

Naneste kapku oleje na měkký hadřík nebo papírovou utěrku a otřete nerezové nádobí, kuchyňské spotřebiče nebo dřez. Zabráníte tím vzniku šmouh, skvrn, otisků prstů i korozi. Čistým hadříkem pak nerez vyleštěte.

4. Konzervace litinového nádoní

Až umyjete litinovou pánev nebo pekáč, přetřete je je naolejovaným papírovou utěrkou, Ochrání to nádobí před zrezavěním a nakonzervuje až do příštího použití.

5. Odstraní samolepky, cenovky a etiket

Po odstranění štítků na sklenicích a lahvích či plastových nádobách a apod. často zůstane otravný lepkavý zbytek. Pokud prosytíte štítek olejem a necháte asi čtvrt hodiny působit, dá se opatrně sloupnout nebo seškrábnout celý a beze zbytku.

6. Oddělení skleniček vložených do sebe

Když se sklenky postavené jedna do druhé spojí tak pevně, že nejdou oddělit, zdá se, že je od sebe už nikdy nic nedostane. A přece! Stačí nanést trochu oleje kolem okraje spodní sklenky, chvíli nechat a pak už je od sebe snadno oddělíte.

7. Olej uvolní zaseknutý zip

Do oleje namočte vatový tampon a opatrně potřete zuby zipu. Pomalu zkuste zip rozepnout a zapnout. Pracujte pomalu a jemně.

8. Pomůže vyndat třísku

Ta zatracená tříska nechce z prstu ven a vy už máte rozpíchanou kůži? Na několik minut namočte prst se zadřenou třískou do rostlinného oleje. Olej změkčí kůži, takže se vám nejspíš povede pinzetou třísku vytáhnout.

9. Olej vyčistí skvrny na pokožce

Olej zrychlí odstraňování barvy na kůži. Potřete postižené místo na pokožce olejem a pomalu se snažte skvrnu. Působí skvěle i na opravdu odolné nečistoty – technické oleje, barvy na vlasy, inkoust, dehet či mastnotu. Pro zvýšení účinnosti přidejte do oleje cukr v poměru 1 : 1, vytvoříte tak jemný, ale účinný peeling. Přejíždějte několik minut po nečistotě, měla by bez problému zmizet. Pak omyjte mýdlem a vodou. Olejem odstraníte také žvýkačku z vlasů nebo z bot a oblečení.

10. Boty jako nové

Přijdou vám vaše boty zašlé? Vdechněte jim nový lesk! Nakapejte na hadřík zahřátý olej a lehce vyleštěte povrch. Používejte pouze na lakované, pryžové nebo kožené boty, rozhodně ne na semišové nebo textilní.

11.  Olej zabrání množení komárů

Zachytáváte-li na zahradě dešťovou vodu do nádob, je to skvělé, ale bohužel stojaté vody jsou ideální místo, kde se líhnou komáři. Jak tomu předejít? Nakapejte na hladinu dešťových sudů trochu oleje. Bude plavat nahoře a komáři se nebudou na hladinu slétat a množit se. Podobně můžete ošetřit na další vodní plochy na zahradě (jezírka, pítka pro ptáčky).

12. Lesk pro pokojové rostliny

Pokud pěstujete rostliny s velkými listy, jako jsou difenbachie, monstera i tchýnin jazyk a jiné, jistě víte, že se na nich rád usazuje prach, který stíráte vlhkým hadrem, ale mnohdy na listech zůstávají šmouhy a listy nejsou hezké. Zkuste nakapat olivový olej na hadřík a otřít s ním všechny listy. Budou zářivé a krásné, prach se na nich nebude tolik držet.

Zdroje: Neobyčejná užití obyčejných věcí (Rider´s Digest výběr), thespruce.com

Sdílejte článek

Přečtěte si také