reklama

12 tipů, jak využít cukr doma i v zahradě. Odstraní skvrny od trávy, vyhubí škůdce, zklidní spálený jazyk

Lenka Valjentová
16. března 2022
Cukr má doma skoro každý. Nejčastěji ho používáme při vaření a pečení či k oslazení nápojů. Pojďme si cukr představit v trochu jiném světle. Mimo kuchyni nám může pomoci třeba zbavit se otravného hmyzu a škůdců, prodlouží životnost řezaných i pokojových květin nebo zaručí, že pečivo a sýr vydrží déle čerstvé. Vyzkoušejte některé z našich 12 praktických tipů!
reklama

Cukr, ať už bílý rafinovaný, nebo přírodní, se dá dobře použít i k jiným účelům, než k jídlu. V domácnosti nebo v zahradě se může se stát velice užitečným pomocníkem. A my vám prozradíme, kde a jak se dá cukr šikovně využít.

1. Cukr zklidní spálený jazyk

To se stává, že se občas nedočkavě vrhneme na pizzu právě vytaženou z pece, neodoláme horké polévce nebo kávě – a ouvej. Abychom zmenšili bolest jazyka spáleného horkou potravinou či nápojem, položíme si na postižené místo kostku cukru nebo trochu nasypeme. Po chvíli se nám znatelně uleví.

2. Domácí lapač much

Zbavit se much, vos a dalšího obtížného létajícího hmyzu nám pomůže sladká past. V kastrolku smícháme 2 šálky mléka, 100 g cukru (ideálně přírodního hnědého) a 60 g mleté pálivé papriky. Povaříme asi 10 minut, občas promícháme. Po vychladnutí nalijeme na mělké tácky nebo misky, rozestavíme po kuchyni nebo kdekoli, kde nás trápí mouchy.

3. Cukr pomůže i od mravenců

Mravenci a další lezoucí hmyz cukr láká, a když ho smícháme s práškem do pečiva v poměru 1 : 1, stane se z jejich nejhorší nepřítel. Směsí posypeme všechna místa, kde škodlivý hmyz leze. Abychom předešli invazi hmyzu, průběžně opakujeme.

4. Cukr odstraní odolnou špínu z rukou

Při práci na zahradě, v dílně nebo v domácnosti si často zašpiníme ruce. Co dělat, když mýdlo nepomáhá? K jednoduchému a důkladnému odstranění i odolných nečistot si na dlaň jedné ruky nasypeme asi 1 lžičku cukru a nakapeme na něj trochu oleje, pak několik minut opatrně mneme ruce. Potom je opláchneme a osušíme. Cukr působí jako abrazivum, které oleji pomůže odstranit špínu, barvu či mastnotu. Ruce budeme mít nejen čisté, ale také hebké a regenerované.

5. Poradí si se skvrnami od trávy

Zelené skvrny na oblečení od trávy jsou jedny z nejhorších. Pomůže nám cukr, jehož enzymy pomáhají štěpit sloučeniny chlorofylu, který je v trávě. Smícháme teplou vodu s cukrem na hustou kašičku, kterou následně naneste pouze na zelené skvrny. Necháme dvě až tři hodiny působit a poté oblečení vypereme v pračce Z cukru a teplé vody zamíchejte hustou kašičku a tu naneste přímo na skvrnu. Nechte jednu až dvě hodiny působit, a pak oděv běžným způsobem vyperte.

6. Vyčistí mlýnek na kávu nebo koření

Do kávomlýnku nebo mlýnku na koření nasypeme několik lžiček nebo kostek cukru a necháme několik minut zapnutý. Veškerý nahromaděné nečistoty díky cukru zmizí. Po po čištění musíme cukr z mlýnku vysypat a otřít suchým hadříkem.

7. Cukr udrží dlouho čerstvé pečivo i sýry

Některé potraviny nemají takovou trvanlivost, jakou bychom si přáli. V jednom dni si koupíte pečivo a druhý den už ztrácí svoji čerstvost. Jak uchovat pečivo delší dobu čerstvé? Zkusme trik s cukrem. Pečivo vložíme do vzduchotěsné nádoby a přidáme několik kostek cukru. Chleba nebo koláče vydrží čerstvé a nevysušené až o několik dnů déle. Podobně uchováváme sýry, aby neplesnivěly.

8. Zvyšuje trvanlivost borůvek, jahod, malin...

Kdo má rád drobné bobuloviny (borůvky, jahody, maliny, rybíz), dobře ví, že jejich trvanlivost je omezená. Pokud k nim ale přidáme trochu cukru a kousek citronu, můžeme je bez obav mít v lednici i několik dní.

9. Cukr likviduje háďátka na zahradě

Když naše rostliny na zahradě i doma v květináčích vypadají nezdravě a na kořenech se objevují nepěkné zduřeniny, jsou nespíš napadeny háďátky. Háďátka jsou škůdci zeleniny, ale napadají i okrasné rostliny. Útoku háďátek můžeme zabránit tím, že jim vytvoříme nehostinné prostředí. A s tím nám pomůže cukr, který přidáme do zeminy - počítáme na každých přibližně 12 m² asi 1 kg cukru. Mikroorganismy živící se glukózu zvýší svou aktivitu a svou činnosti vytlačí škodlivá háďátka.

10. Hubí na jaře plevel v trávníku

Nejlepší čas pro zahájení hubení plevele v trávníku je brzké jaro, kdy je plevel ještě malý. Můžeme použít krupicový nebo moučkový cukr, lehce jím posypat trávník a důkladně zalít. Nebo si můžeme udělat zálivku – asi 500 g cukru rozmícháme ve 40 l vody.

11. Potrava pro motýly

V létě můžeme krmit motýly, kteří pak rádi budou navštěvovat naši zahradu. Stačí smíchat sklenici vody a sklenici cukru a poté tuto přivést k varu. Po ochlazení můžeme tímto sirupem lákat motýly a dopřát jim příjemné občerstvení, když zrovna nenajdou vhodný nektar z květů.

12. Výživa pro řezané květiny i životobudič pokojovky

Aby řezané květiny zůstaly déle svěží a neuvadly za několik dnů, namíchejme si vlastní roztok - v jednom litru teplé vody rozpustíme 3 lžíce cukru a 2 lžíce bílého octa. Roztok důkladně promícháme a necháme vychladnout. Když studeným roztokem naplníme vázu, přesvědčíme se, že jsou stonky květin ponořeny do výšky zhruba 7 cm. Cukr dodává květů výživu, zatímco ocet likviduje množící se bakterie.

Cukr můžeme čas od času použít taky jako životabudič pro pokojové rostliny. Buď jemně posypeme cukrem povrch zeminy a zapravíme ho do ní, nebo rozpustíme v 2 litrech vody 2 lžíce cukru 2 lžíce jablečného octa a květiny zalijeme.

Zdroje: Neobyčejná užití obyčejných věcí (Reader´s Digest Výběr), gardeningsoul.com, gardeningknowhow.com

Sílejte článek
Štítky: jídlokuchynězahradahmyzcukrkvětinysýrškůdcetrávapečivocukr v zahraděcukr v domácnosti
reklama