Skořici, bobkový list, hřebíček či šalvěj můžete použít k hubení rybenek či na zápach z bot

Možná vás nikdy ani nenapadlo, že koření, které běžně používáte v kuchyni, jako jsou hřebíček, skořice, tymián, rozmarýn nebo bobkový, list můžete použít i jinak než na ochucení jídla. Koření se hodí na vyhubení rybenek v koupelně, jako vlasové tonikum pro tmavovlásky či jako přírodní dezinfekce.

Rybenky vyžene skořice, hřebíček a bobkový list

Rybenky jsou miniaturní hbití tvorové, vyskytující se v místech s vyšší vlhkostí, jako jsou koupelny a kuchyně. Zkuste se jich zbavit s pomocí koření! Zavěste v místnosti několik plátěných sáčků obsahující kousek celé skořice, několik hřebíčků a bobkových listů v poměru 1 : 1 : 1. Nebo rozestavte několik košíčků s touhle směsí koření podél podlahové krycí lišty. Rybenky nesnášejí jejich vůni, takže se jich brzy zbavíte.

Přírodní tymiánová dezinfekce

Tymián směle nahradí chemické dezinfekční prostředky, které používáte na běžné utírání kuchyňské linky nebo koupelnových povrchů. Jednu lžíci sušených lístků tymiánu zalijte 250 ml vroucí vody, zakryjte, nechte asi 8 hodin vyluhovat, nejlépe přes noc. Potom sceďte, přidejte dvě lžíce bílého octa nebo vodky či lihu a nalijte do rozprašovače. Používejte při každodenním úklidu.

Univerzální čisticí sprej s rozmarýnem

Příjemně voňavý a přitom velmi účinný je čisticí přípravek z pomerančové kůry a rozmarýnu. Tady je návod, jak si ho můžete sami připravit. Kůru ze dvou až třech pomerančů vložte do sklenice se dvěma až třemi snítkami rozmarýnu. Zalijte bílým octem tak, aby kůra i rozmarýn byly pod hladinou, nechte čtyři týdny v chladu. Pak sceďte. Smíchejte s převařenou nebo destilovanou vodou v poměru 1 : 1 a přelijte do rozprašovače, uchovávejte v chladu

Na aroma láku platí hřebíček a hořčice

Chcete znovu použít sklenice od okurek či jiné nakládané zeleniny, jenže ani vymytí vodou a čisticím přípravkem na nádobí je nezbavilo výrazného aroma láku? Pomoc je snadná. Do každé sklenice nasypejte 1 lžičku mleté skořice nebo mletého hořčičného semínka, zalijte vodou, uzavřete a nechte přes noc působit. Ráno bude sklenice bez jakékoli nepříjemného aroma.

Hořčičné semínko proti zápachu rukou

Hořčice spolehlivě odstraní z rukou pach česneku, cibule, ryb a dalších potravin se silným aroma. Připravte si pastu z trochy vody smíchané s mletým hořčičným semínkem a rozetřete si ji na ruce. Nechte chvíli působit, pak opláchněte. Hořčičná pasta skvěle funguje taky k odstranění nepříjemných pachů jídla z plastových nádob na skladování potravin.

Šalvěj v botách dělá zázraky

Když si zouváte boty, tak málem omdléváte? Jestli netušíte, jak se zbavit zápachu z bot, zkuste šalvěj. Mírně nadrťte dva lístky šalvěje a vložte je na noc do bot. Vysypat je můžete buď ráno před obutím, nebo v nich nechat nadále a vysypat až při zouvání. Šalvěj totiž pomáhá ničit organismy, které žijí v teplém a vlhkém prostředí vašich bot a způsobují zápach. Je tak dobrou prevencí, aby boty i nohy po celodenním nošení nezapáchaly.

Vlněné oděvy před moly chrání hřebíček, pepř i jalovec

Vlněné sezonní oblečení můžete před moly ochránit sáčky s hřebíčkem, celým černým pepřem nebo jalovcem (jalovčinky). Udělejte si z gázy sáčky, do kterých dejte buď jen jedno koření, nebo směs v libovolném poměru, svažte provázkem nebo stužkou a připevněte k ramínkům ve skříni nebo vložte do každé krabice s oblečením, aby se tam moli nedostali.

Provoňte byt svým oblíbeným kořením

Místo různých difuzérů a osvěžovačů vzduchu nechte provonět svůj byt přírodním aromatem. Dejte do kastrolku 1 lžíci svého oblíbeného koření, například badyánu, celé skořice, anýzu nebo třeba vanilkového lusku, zalijte asi 150 ml vody, přiveďte k varu a nechte asi 30 minut povařit. Můžete také nasypat do trouby na plech jednu až dvě lžičky mletého koření a nechat v pootevřené troubě půl hodiny při teplotě asi 90 °C.

Vlasové tonikum z nového koření

Péči o vlasy můžete okořenit vlastnoručně připraveným tonikem, které přirozeně zvýrazní barvu a dodá jim lesk. Pro tmavé vlasy smíchejte 2 díly mletého nového koření, 1 díl mleté skořice a 1 díl mletého  hřebíčku. Pak odeberte 2 lžičky směsi a zalijte 250 ml vroucí vody, zakryjte a nechte nejméně půl hodiny vyluhovat. Pak sceďte přes kávový filtr nebo pláténko a nechte vychladnout. Nálevem opakovaně polévejte vlasy při posledním oplachování vlasů. Nebo můžete použít 1 lžíci podrcené čerstvé šalvěje nebo rozmarýnu.

Termosku osvěží hřebíček

Otevřeli jste po čase termosku a nepěkně páchne zatuchlinou? Aby se vám to příště nestalo, dejte do ní asi tři hřebíčky, než ji uzavřete a uložíte. Pomůže i lžička soli. Nezapomeňte pak termosku před použitím pořádně vypláchnout.

Zdroje: Neobyčejné užité obyčejných věcí (Rider´s Digest Výběr), bobvila.com

Sdílejte článek

Přečtěte si také