Chcete mít v létě na zahradě či na balkoně tropický ráj? Pěstujte kany!
Kany neboli dosny jsou nepřehlédnutelné exotické květiny s výraznými květy a dekorativními listy. Při správném pěstování vnesou na naše zahrady, balkony či dvorky kouzelnou atmosféru tropického ráje.
Kana (Canna) neboli dosna je nepřehlédnutelná, 70 až 200 cm vysoká hlíznatá rostlina. Kvete atraktivními, exoticky vyhlížejícími květy zářivých barev od červené, oranžové, žluté, růžové až po bílou ve všech jejich odstínech. Velké květy, připomínající na první pohled kosatce mohou být jednobarevné, vícebarevné i skvrnité. Kana kvete nepřetržitě od července až do října, po odkvětu vytváří nápadné semeníky.
- Dekorativní jsou nejen květy, ale taky listy, a to hlavně díky svému zbarvení. Mohou být zelené, bronzové, hnědé, červené nebo i žíhané.

Kde je kana doma?
Dosny pocházejí z tropických a subtropických oblastí Ameriky. Do Evropy je přivezli portugalští a španělští mořeplavci nedlouho po objevných plavbách Kryštofa Kolumba. V evropských i našich zahradách a především městských parcích už zdomácněly, ale protože jsou kany choulostivé na mráz, potřebují správné zazimování.
Nenechte si ujít: Jak pěstovat letní cibuloviny a hlíznaté květiny: Kaly, jiřinky i mečíky vysaďte v druhé polovině května
Oblíbené hybridy kany neboli dosny
Botanických (původních) kan je kolem padesáti. V našich podmínkách se pěstují hlavně hybridy druhu Canna indica.
- Z nových kříženců jsou oblíbené hlavně trpasličí hybridy s výškou okolo 60 cm (například kultivary Lucifer nebo Orchid), které dobře rostou a bohatě kvetou také v nádobách. Populární jsou nádherné vysoké dekorativní variety hnědolisté (například kultivary Wyoming a Black Knight) a také zelenolisté (například kultivary Salmon Pink, Richard Wallace či Rosemond Coles s květy červenými se žlutými okraji).

Kde dosny vyniknou
Robusní kany neboli dosny vyniknou v zahradě jako výrazný solitér i ve skupinách na trvalkovém nebo letničkovém záhoně. Kany pěstované v nádobách povznesou každý balkon, terasu či dvorek na tropický ráj. Hodí se báječně do moderních městských výsadeb a zahrad, ale také do tradičních vesnických zahrádek.

Do Evropy kany přivezli portugalští a španělští mořeplavci nedlouho po objevných plavbách Kryštofa Kolumba. V evropských i našich zahradách a především městských parcích už zdomácněly. Zdroj: iStock
Jak pěstovat dosny na zahradě
- Kany mají rády teplo, a proto je pěstujeme na plném slunci, i když snesou i polostín. Čím více slunečního světla dostanou, tím více a barevněji budou kvést.
- Vysazujeme je na chráněná místa do propustné, výživné, na humus bohaté půdy s dostatkem vláhy a neutrální reakcí. Zeminu můžeme vylepšit, když přidáme dobře vyzrálý kompost a písek v poměru 3 : 1.
- Hlíznaté oddenky dosny vysazujeme ven až na přelomu května a června, kdy už opravdu nehrozí, že by mohly ještě přijít přízemní mrazíky.
- Vysazujeme do sponu zhruba 30 x 50 cm podle kultivaru.
- Oddenky vložíme do jamky 8 až 16 cm hluboké, zasypeme zeminou, důkladně zalijeme a přidáme vrstvu mulče pro udržení vlhkosti.
- Kořeny a klíčky se vytvoří během několika týdnů v závislosti na teplotě půdy a vzduchu.
- Dosny mají rády vlhko, ale nesmí být přemokřené. Platí pro ně podobně jako třeba pro lilie, že mají rády tzv. studené nohy, kdy je jejich květ na přímém slunci a spodní část ve stínu. Pokud je suché a horké léto, měli bychom je zalévat každý den ráno.
- Kany vyžadují v době nasazování poupat a kvetení pravidelné přihnojování hnojivy pro kvetoucí rostliny se zvýšeným obsahem fosforu a draslíku. Při přehnojení dusíkem kany špatně kvetou. Když budeme uvadlé části rostlin odstraňovat, bude nám dosna kvést déle.
Mohlo by vás zajímat: Jiřiny jsou tradiční květiny našich zahrad. Jaké jsou nejkrásnější a jak je pěstovat
Pěstování v květináči
- Kany (zejména trpasličí hybridy) můžeme bez obav pěstovat taky v dostatečně velkém květináči nebo jiných hlubokých nádobách.
- Potřebují kvalitní výživný substrát a místo na slunci, stejně jako při pěstování na zahradě.
- V nádobě musí být odtokové otvory a na dno musíme dát dostatečně vysokou drenážní vrstvu, protože kany nikdy nesmí sedět v přemokřeném substrátu – uhnily by.
- Vyžadují pravidelnou zálivku a přihnojování častější, než rostliny venku na zahradě.
- Na zimu je však nutné nádobu s rostlinou přenést do místnosti, kde přezimuje při teplotě 15 ºC.

Co s kanou na jaře
- V březnu až počátkem dubna můžeme hlízové oddenky rozdělit, a tak kany rozmnožit a zároveň zmladit. Lépe pak porostou a pokvetou.
- Oddenkům musí zůstat tři až čtyři vrcholy s pupeny, protože menší oddělky by byly příliš slabé a hůře by prospívaly.
- Po rozdělení necháme řezné rány den až dva zaschnout. Oddělky zasadíme do květináčů, dáme je na vnitřní okenní parapet či je necháme zaskleném balkoně.
- Na přelomu května a června se rostliny vysazují ven na trvalé stanoviště na záhony nebo do větších nádob.
- Aby se nevyvracely, zasadíme je hlouběji, než byly v květináčích, v kterých jsme je předpěstovávali.
- Předpěstování můžeme vynechat a oddenky vysadit přímo. Musíme ale počítat s tím, že rostliny budou menší a pokvetou později
PŘEČTĚTE SI: Mečíky vyniknou na letní zahradě i doma ve váze. Jak elegantní gladioly pěstovat
Zazimování dosny
Jelikož kana není mrazuvzdorná, oddenky s příchodem prvních nočních mrazíků opatrně vyryjeme, abychom je nepoškodili.
- Očistíme je a uložíme do nádoby se suchým pískem nebo rašelinou a dáme do suché místnosti s teplotou mezi 5 až 15 °C.
- Zhruba jednou za měsíc zkontrolujeme, zda nejsou napadené plísní, hnilobou či se oddenky příliš nescvrkávají. Pokud ano, tak písek nebo rašelinu mírně navlhčíme.
- Pokud vidíme známky plísně, tak oddenky vyjmeme, postříkáme přípravkem proti houbám, necháme dobře oschnout a pak uložíme do nové rašeliny či písku.
- Na jaře hlíznaté oddenky kany pak opět vysadíme.
Zdroje: gardeningknowhow.com, easytogrowbulbs.com, kalliergeia.com, kvetinovecibulky.info