Zahrada

9. května 2023 13:00

Lenka Valjentová

Lilie můžete mít na zahradě i v květináči na balkoně. Kochejte se krásou květů celé léto

Lilie jsou krásné a pozoruhodné květiny, které jakékoli zahradě či terase dodají nádech noblesy, elegance a exotiky. Vynikají velkými a luxusními květy mnoha barev a charakteristickou vůní. Lilie se mohou pěstovat na záhoně i ve větším květináči. Pokud zasadíme více druhů a kultivarů lilií, můžeme se z jejich květů těšit celé léto, kvetou zhruba od června do září. Jsou také ideálními květinami k řezu.

Lilií (Lillium) existuje mnoho různých druhů, skupin a kultivarů. Květy lilií jsou proslulé především svou noblesou a elegancí. Nádherné květy mohou být bílé, růžové, fialové, červené, žluté, oranžové či nachové. Existují také druhy s tmavými skvrnami nebo pruhy. I tvary trojčetných květů jsou rozmanité, např. trubkovitý, miskovitý, nálevkovitý, turbanovitý. Velikost květů se pohybuje od zhruba 7 cm až do 30 cm. Květy jsou v horní části lodyhy a rozkvétají odspoda k vrcholu, u některých druhů jich může být až padesát.

Nejčastěji pěstované lilie u nás

Nejpopulárnějšími skupinami lilií, které se u nás nejčastěji pěstují a jsou vhodné k řezu, jsou asijské hybridní lilie, orientální hybridy lilií, trubkovité hybridy lilií nebo hybridní lilie druhu speciosum neboli lilie nádherné. V zahradě vykvétají postupně a krásně kvetou přes celé léto od června do září.

Asijské hybridní lilie

Přibližně uprostřed června rozkvétají asijské hybridní lilie, které jsou v plném květu dva až tři týdny. Jsou nenáročné, mají pestrou škálu barev květů a dlouhou trvanlivost. Asijské lilie mají rovné stonky, mnoho poupat a jejich skvrnité květy se liší velikostí. Mají velmi jemnou, v podstatě nepostřehnutelnou vůni.

Orientální hybridy lilií

Orientální lilie vykvétají v druhé půli července a počátkem srpna a kvetou až čtyři týdny. Okázalé orientální lilie jsou charakteristické svými obrovskými květy, intenzivní vůní a bohatými barvami. Jejich ploché až miskovité květy mívají v průměru až 20 cm. Okraje okvětních lístků jsou často zvlněné.

Trubkovité (trumpetové) hybridy lilií

Na přelomu června a července rozkvétají nádherné trubkovité (trumpetové) hybridy lilií. Mají krásné velké nálevkovité květy, které často visí dolů. Rostliny dosahují výšky až 150 cm a jsou skvělé k řezu. Kvetou dva až tři týdny.

Hybridní lilie druhu speciosum

Na začátku září se objevují květy hybridní lilie druhu speciosum neboli lilie nádherné. Turbanovité květy mají v průměru asi 10 cm a vyrůstají ve volném hroznovitém květenství. Okraje okvětních lístků jsou často půvabně zvlněné, pyl je skořicově hnědý. Květy krásně sladce voní vanilkou.

Kdy a jak sázet lilie

  • Zdravé cibule lilií můžeme sázet na podzim i na jaře. Lilie jsou odolné rostliny a mohou se na zahradě i naturalizovat.
  • Některé liliové cibule mohou vypadat trochu svraštěle, ale to není žádný defekt. Stačí, když je dáme na jeden až dva dny do vlhké zeminy, absorbují vlhkost, a tím jim pomůžeme do začátku.
  • Koupené lilie co nejdříve zasadíme nebo je do doby výsadby uskladníme v co největším chladnu. V teple cibule rychle raší a znehodnocují se.
  • Záhon pro lilie vylepšíme kvalitním kompostem smíchaným s rašelinou a pískem. Půda musí být dobře propustná, vzdušná, výživná, mírně kyselá.
  • Na sázení používáme zahradnickou lopatku, sázecí kolík není vhodný, dlouhá špička zanechává pod cibulí vzduchovou bublinu, což má za následek pomalejší růst i nakvétání.
  • Sázecí lopatkou uděláme do připraveného záhonu jamky v odstupech 15 až 40 cm podle kultivaru. Nebo lilie vysazujeme do skupin, alespoň po pěti cibulkách.
  • Při výsadbě na záhon podsypeme cibuli lilie jemným pískem.
  • Při sázení musí špička cibule směřovat vzhůru. Čím větší cibule, tím hlouběji ji sázíme. Optimální hloubka se pohybuje někde okolo dvojnásobku velikosti cibule. V lehčích půdách můžeme dát cibuli ještě hlouběji, naopak v těžkých půdách ji umístíme o kousek výše.
  • Zasazené cibulky lilií mírně zalijeme. Tím zajistíme, aby jejich kořeny začaly růst rychleji. Lilie přemokření nesnášejí, ovšem neprospívá jim ani delší sucho. Proto je dobré lilie mulčovat.

Pěstování lilií v zahradě

  • Lilie můžeme pěstovat na záhoně společně s nižšími trvalkami, které zakryjí povrch zeminy, a zamezí tak jejímu přehřívání; mohutně rostoucí kultivary se uplatní jako solitéry. K mohutnějším druhům nainstalujeme vhodnou oporu, aby se rostliny v době květu nepolámaly. Jednotlivé druhy lilií sázíme po skupinkách po pěti až deseti kusech. Na okrasném záhonku můžeme pěstovat hned několik druhů těchto pestrobarevných krásek.
  • Lilie mohou být na jednom stanovišti zhruba pět let, proto se jim snažíme vybrat co nejpříhodnější místo.
  • Lilie mají rády odpolední slunce, proto je zasadíme na světlé a chráněné místo, částečný stín během dne nevadí. Spodní část rostliny je lepší zastínit, lilie potřebují tzv. studené nohy, kdy je jejich květ na přímém slunci a spodní část ve stínu, k tomu se hodí mulč.
  • Lilie potřebují pravidelnou zálivku, zejména v období kvetení. Při zálivce dáváme pozor, aby se co nejméně vody dostalo do kontaktu s listy a květy. Lilie nesnáší dlouhodobé přemokření, ale ani příliš suchou půdu. Tahle noblesní rostlina patří ideálně na mírný svah či na vyvýšený záhonek, které zajišťují dobrý odtok vody.
  • Zdravý růst a bohaté kvetení lilií je třeba podpořit hnojením. Osvědčila se běžná hnojiva určená pro kvetoucí rostliny, rozhodně se nehodí čerstvý chlévský hnůj. Po odkvětu už není hnojení nutné.
  • Jakmile má rostlina po odkvětu, není nutné pravidelné zalévání, jelikož odkvetlé lilie snesou i delší dobu sucha. U odkvetlé lilie, kterou pěstujeme v záhonu, je třeba těsně nad zemí odříznout lodyhu s odkvetlým květem.

Pěstování lilií v květináči

  • Květináče musí být dostatečně velké, ideální jsou nádoby hluboké 30 až 40 centimetrů. Do nádoby můžeme zasadit až tři lilie. Vrstva zeminy nad cibulí by neměla být vyšší než dvoj- až trojnásobek průměru cibule.
  • Používáme běžný zahradnický substrát nebo substrát pro balkonové květiny.
  • Základem úspěšného pěstování je dobrá drenážní vrstva na dně nádoby,
  • Rostliny v květináčích je nutné pravidelně zalévat a hlavně během kvetení také přihnojit směsí pro  pokojové kvetoucí rostliny, což pro lilie není zbytečný luxus.
  • Do květináčů se přirozeně hodí nízké odrůdy a kultivary, obzvlášť tam, kde hodně fouká. Sázet do květináče lilie vyšší než 75 centimetrů je dost riskantní.
  • Po odkvětu nádoby s liliemi dáme na místo chráněné před deštěm a necháme stonky zežloutnout, potom je opatrně odstraníme a cibule necháme zatáhnout. Zatažené cibule je možné přesadit, ale není to nutné.

Zdroje: kvetinovecibulky.info, pestik.cz


Přečtěte si také