reklama

9 kroků, jak vysadit lilie na zahradě. Kochejte se krásou květů celé léto

Lenka Valjentová
28. dubna 2021
Lilie jsou krásné, oblíbené a pozoruhodné květiny, které jakékoli zahradě dodají nádech noblesy, elegance a exotiky. Vynikají velkými a luxusními květy mnoha barev a charakteristickou vůni. Pokud na záhony zasadíme více druhů a kultivarů lilií, můžeme se z jejich květů těšit celé léto, na zahradě kvetou zhruba od června do září. Jsou také  ideálními květinami k řezu.
reklama

Lilií (Lillium) existuje mnoho různých druhů, skupin a kultivarů. Nádherné květy lilií mohou být bílé, růžové, fialové, červené, žluté, oranžové, nachové ve všech odstínech a jejich kombinace. Květy lilií jsou proslulé především svou noblesou a elegancí.

 • Existují také druhy s tmavými skvrnami nebo pruhy. I tvary trojčetných květů jsou rozmanité, např. trubkovitý, miskovitý, nálevkovitý, turbanovitý.
 • Velikost květů se pohybuje od zhruba 7 cm až do 30 cm.
 • V horní části nese lodyha květy, u některých druhů jich může být až padesát, květy na lodyze rozkvétají odspoda k vrcholu. .

Nejčastěji pěstované lilie v zahradách

Nejpopulárnějšími skupinami lilií, které se u nás nejčastěji pěstují v zahradě a jsou vhodné k řezu, jsou asijské hybridní lilie, orientální hybridy lilií, trubkovité hybridy lilií nebo hybridní lilie druhu speciosum neboli lilie nádherné. V zahradě vykvétají postupně a krásně kvetou přes celé léto.

Asijské hybridní lilie

Přibližně uprostřed června rozkvétají asijské hybridní lilie, které jsou v plném květu dva až tři týdny. Jsou nenáročné, mají pestrou škálu barev květů a dlouhou trvanlivost. Asijské lilie mají rovné stonky, mnoho poupat a jejich skvrnité květy se liší velikostí. Mají velmi jemnou, v podstatě nepostřehnutelnou vůni.

Orientální hybridy lilií

Orientální lilie vykvétají v druhé půli července a počátkem srpna a kvetou až čtyři týdny. Okázalé orientální lilie jsou charakteristické svými obrovskými květy, intenzivní vůní a bohatými barvami. Jejich ploché až miskovité květy mívají v průměru až 20 cm. Okraje okvětních lístků jsou často zvlněné.

Trubkovité (trumpetové) hybridy lilií

Na přelomu června a července rozkvétají nádherné trubkovité (trumpetové) hybridy lilií. Mají krásné velké nálevkovité květy, které často visí dolů. Rostlina dosahuje výšky až 150 cm a je skvělá k řezu. Kvetou dva až tři týdny.

Hybridní lilie druhu speciosum

Na začátku září se objevují květy hybridní lilie druhu speciosum neboli lilie nádherné. Turbanovité květy mají v průměru asi 10 cm a vyrůstají ve volném hroznovitém květenství. Okraje okvětních lístků jsou často půvabně zvlněné, pyl je skořicově hnědý. Květy krásně sladce voní vanilkou.

9 kroků, jak vysadit lilie na zahradě

 1. Zdravé cibule lilií můžeme sázet na jaře i na podzim. Lilie jsou odolné rostliny a mohou na zahradě i naturalizovat.
 2. Některé liliové cibule mohou vypadat trochu svraštěle, ale to není žádný defekt. Stačí, když je dáme na jeden až dva dny do vlhké zeminy, absorbují vlhkost, a tím jim pomůžeme do začátku.
 3. Koupené lilie co nejdříve zasadíme nebo je do doby výsadby uskladníme v co největším chladnu. V teple cibule rychle raší a znehodnocují se.
 4. Záhon pro lilie vylepšíme kvalitním kompostem smíchaným s rašelinou a pískem. Půda musí být dobře propustná, vzdušná, výživná, mírně kyselá.
 5. Lilie mají rády odpolední slunce, proto je zasadíme na světlé a chráněné místo, částečný stín během dne nevadí. Spodní část rostliny je lepší zastínit, lilie mají rády tzv. studené nohy, kdy je jejich květ na přímém slunci a spodní část ve stínu.
 6. Na sázení používáme zahradnickou lopatku, sázecí kolík není vhodný, dlouhá špička zanechává pod cibulí vzduchovou bublinu, což má za následek pomalejší růst i nakvétání.
 7. Sázecí lopatkou uděláme do připraveného záhonu jamky v odstupech 15 až 40 cm podle kultivaru. Nebo lilie vysazujeme do skupin, alespoň po pěti cibulkách.
 8. Při sázení musí špička cibule směřovat vzhůru. Čím větší cibule, tím hlouběji ji sázíme. Optimální hloubka se pohybuje někde okolo dvojnásobku velikosti cibule. V lehčích půdách můžeme dát cibuli ještě hlouběji, naopak v těžkých půdách ji umístíme o kousek výše.
 9. Zasazené cibulky lilií mírně zalijeme. Tím zajistíme, aby jejich kořeny začaly růst rychleji. Lilie přemokření nesnášejí, ovšem neprospívá jim ani delší sucho. Proto je dobré liliemulčovat.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama