návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Výsadba lilií v 9 krocích. Kochejte se krásou květů celé léto

Lenka Odstrčilová , Aktualizováno: 14.07.2021
Lilie jsou krásné, oblíbené a pozoruhodné květiny, které jakékoli zahradě dodají nádech noblesy, elegance a exotiky. Vynikají velkými a luxusními květy mnoha barev a charakteristickou vůni. Pokud na záhony zasadíme více druhů a kultivarů lilií, můžeme se z jejich květů těšit celé léto, na zahradě kvetou zhruba od června do září. Jsou také  ideálními květinami k řezu. Existuje mnoho různých skupin, druhů a kultivarů, představíme nejčasněji pěstované (asijské hybridní lilie, orientální hybridy lilií, trubkovité hybridy lilií nebo hybridní lilie druhu speciosum neboli lilie nádherné) a poradíme, jak cibulky lilií vysadit.

reklama

Lilie (Lillium) existuje mnoho různých druhů, skupin a kultivarů. Nádherné květy lilií mohou být bílé, růžové, fialové, červené, žluté, oranžové, nachové ve všech odstínech a jejich kombinace. Existují také druhy s tmavými skvrnami nebo pruhy. I tvary trojčetných květů jsou rozmanité, např.  trubkovitý, miskovitý, nálevkovitý, turbanovitý. Velikost květů se pohybuje od zhruba 7 cm až do 30 cm. V horní části nese lodyha květy, u některých druhů jich může být až padesát, květy na lodyze rozkvétají odspoda k vrcholu. Květy lilií jsou proslulé především svou noblesou a elegancí.

Lilie v zahradě: většinou uprostřed června rozkvétají asijské hybridní lilie; kultivar Pink Pixie®
Autor: ibulb Lilie v zahradě: většinou uprostřed června rozkvétají asijské hybridní lilie; kultivar Pink Pixie®

Nejčastěji pěstované lilie v zahradách

Nejpolulárnějšími skupinami lilií, které se u nás nejčastěji pěstují v zahradě a jsou vhodné k řezu, jsou asijské hybridní lilie, orientální hybridy lilií, trubkovité hybridy lilií nebo hybridní lilie druhu speciosum neboli lilie nádherné. V zahradě vykvétají postupně a krásně kvetou přes celé léto.

Jakubská lilie (Sprekelia formosissima)

Jakubská lilie vykvete za tři týdny. Vysaďte ji už v únoru

Nejvíce zazáří ve smíšených záhonech.

Lilie jsou ušlechtilé zahradní rostliny mnoha tváří. Jak lilie pěstovat?

Asijské hybridní lilie

Přibližně uprostřed června rozkvétají asijské hybridní lilie, které jsou v plném květu dva až tři týdny. Jsou nenáročné, mají pestrou škálu barev květů a dlouhou trvanlivost. Asijské lilie mají rovné stonky, mnoho poupat a jejich skvrnité květy se liší velikostí. Mají velmi jemnou, v podstatě nepostřehnutelnou vůni.

Lilie v zahradě: na přelomu června a července rozkvétají trubkovité (trumpetové) hybridy lilií; kultivar Pink Perfection
Autor: ibulb Lilie v zahradě: na přelomu června a července rozkvétají trubkovité (trumpetové) hybridy lilií; kultivar Pink Perfection

Trubkovité (trumpetové) hybridy lilií

Na přelomu června a července rozkvétají nádherné trubkovité (trumpetové) hybridy lilií. Mají krásné velké nálevkovité květy, které často visí dolů. Rostlina dosahuje výšky až 150 cm a je skvělá k řezu. Kvetou dva až tři týdny.

Lilie v zahradě: orientální hybridy lilií vykvétají v druhé půli července až počátkem srpna; kultivar After Eight
Autor: ibulb Lilie v zahradě: orientální hybridy lilií vykvétají v druhé půli července až počátkem srpna; kultivar After Eight

Orientální hybridy lilií

Orientální lilie vykvétají v druhé půli července a počátkem srpna a kvetou až čtyři týdny. Okázalé orientální lilie jsou charakteristické svými obrovskými květy, intenzivní vůní a bohatými barvami. Jejich ploché až miskovité květy mívají v průměru až 20 cm. Okraje okvětních lístků jsou často zvlněné.

Lilie v zahradě: na začátku září se objevují květy hybridní lilie druhu speciosum neboli lilie nádherné; kultivar Flore Pleno
Autor: ibulb Lilie v zahradě: na začátku září se objevují květy hybridní lilie druhu speciosum neboli lilie nádherné; kultivar Flore Pleno

Hybridní lilie druhu speciosum 

Na začátku září se objevují květy hybridní lilie druhu speciosum neboli lilie nádherné. Turbanovité květy mají v průměru asi 10 cm a vyrůstají ve volném hroznovitém květenství. Okraje okvětních lístků jsou často půvabně zvlněné, pyl je skořicově hnědý. Květy krásně sladce voní vanilkou.

Lilie v zahradě: čím větší cibule, tím hlouběji ji sázíme, optimální hloubka se pohybuje někde okolo dvojnásobku velikosti cibule
Autor: ibulb Lilie v zahradě: čím větší cibule, tím hlouběji ji sázíme, optimální hloubka se pohybuje někde okolo dvojnásobku velikosti cibule

Vysazování lilií na zahradě v 9 krocích

  1. Zdravé cibule lilií můžeme sázet na jaře a na podzim. Lilie jsou odolné rostliny a mohou na zahradě i naturalizovat.
  2. Některé liliové cibule mohou vypadat trochu svraštěle, ale to není žádný defekt. Stačí, když je dáme na jeden až dva dny do vlhké zeminy, absorbují vlhkost, a tím jim pomůžeme do začátku.
  3. Koupené lilie co nejdříve zasadíme nebo je do doby výsadby uskladníme v co největším chladnu. V teple cibule rychle raší a znehodnocují se.
  4. Záhon pro lilie vylepšíme kvalitním kompostem smíchaným s rašelinou a pískem. Půda musí být dobře propustná, vzdušná, výživná, mírně kyselá.
  5. Lilie mají rády odpolední slunce, proto je zasadíme na světlé a chráněné místo, částečný stín během dne nevadí. Spodní část rostliny je lepší zastínit, lilie mají rády tzv. studené nohy, kdy je jejich květ na přímém slunci a spodní část ve stínu.
  6. Na sázení používáme zahradnickou lopatku, sázecí kolík není vhodný, dlouhá špička zanechává pod cibulí vzduchovou bublinu, což má za následek pomalejší růst i nakvétání.
  7. Sázecí lopatkou uděláme do připraveného záhonu jamky v odstupech 15 až 40 cm podle kultivaru. Nebo lilie vysazujeme do skupin, alespoň po pěti cibulkách.
  8. Při sázení musí špička cibule směřovat vzhůru. Čím větší cibule, tím hlouběji ji sázíme. Optimální hloubka se pohybuje někde okolo dvojnásobku velikosti cibule. V lehčích půdách můžeme dát cibuli ještě hlouběji, naopak v těžkých půdách ji umístíme o kousek výše.
  9. Zasazené cibulky lilií mírně zalijeme. Tím zajistíme, aby jejich kořeny začaly růst rychleji. Lilie přemokření nesnášejí, ovšem neprospívá jim ani delší sucho. Proto je dobré lilie mulčovat.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Jak pěstovat mečíky

Gladioly neboli mečíky vyniknou na zahradě i doma ve váze. Jak je pěstovat?

Lilie, jiřinky, begonie na balkoně aneb Jak pěstovat letní cibuloviny v nádobách

Lilie, jiřinky nebo begonie na balkoně aneb Jak pěstovat letní cibuloviny v nádobách

 Je tulipán cibule nebo hlíza?

Je tulipán cibule, nebo hlíza? Návod, jak se vyznat v cibulovinách

Sucho, horko a žhavé slunce pro montbrecie nejsou žádný problém (Crocosmia crocosmiiflora  ‚Carmine Brillant’)

Montbrecie snesou sucho i žhavé slunce a ve váze vydrží dlouho

Denivky: Nenáročné trvalky, které si mnozí pletou s liliemi

Denivky: Nenáročné trvalky, které si mnozí pletou s liliemi

Kapská hvězda

Kapská hvězda je cibulovina s listy ve tvaru spirály. Jak ji pěstovat?

reklama

Článek je zařazen v: Lilie (Lilium) , asijské hybridní lilie , orientální lilie , trubkovité lilie , trumpetové lilie , hybridní lilie druhu speciosum , lilile nádherná , výsadba lilií , pěstování lilií , květy lilie , lilie zahrada , lilie skupiny , lilie kultivary , lilie druhy

reklama

Přečtěte si také