Barvy v interiéru

2. ledna 2018 13:03

Adéla Skřivánková

Zelená barva vnese do bytu pozitivní životní energii a pomůže studentům s učením

Zelená má v interiéru rozhodně “zelenou” a patří mezi nejpopulárnější barvy současnosti. Možná proto, že nabízí velikou škálu odstínů a ve velké míře lahodí lidským očím. Připomíná nám totiž svěžest přírody a báječně osvěžuje i uklidňuje. Kde ji v interiéru použít?

Studené i teplé odstíny, stačí si vybrat!

O zelená se tvrdí, že patří mezi studené barvy a nepřináší tedy patřičnou útulnost. Takové zjednodušení by bylo ale trestuhodné. Stačí se v letním období zahledět do krajiny a ta nám sama dává odpověď nesčetnými tóny a odstíny právě této nádherné barvy. Zelenou můžete mít příjemně mladistvou a svěží, hutně zemitou, s odstíny letní trávy nebo do azurova, která už připomíná mořskou hladinu… Správnou dávkou modré a žluté s příměsí dalších barev, dostanete obrovské množství teplých a chladných tónů zelené. Teplé odstíny evokují přírodu a mají její uklidňující účinky. Studený odstín zelené nás naopak dokáže ochladit, třeba v letních měsících.

Blahodárně vyladí psychiku

Odborníci na barvy a lidskou mysl by nám vysvětlili, jak je zelená blahodárná pro naši duševní pohodu! Zelená je prostě barvou nového života, přírody, jara a pozitivní životní energie. Prýští z ní pocit pohody a bezpečí, dodává nám sílu a vyrovnanost. Ne nadarmo se na jaře cpeme zelenou stravou a žádný detox organismu se neobejde bez zelených potravin. Přesně tak, jak zelené rosliny detoxikují naše tělo, pomáhá zelená udržovat i příjemně a pozitivně naladěnou mysl. Podporuje duševní činnost, díky ní se lépe koncentrujeme a naše paměť je vlepší kondici. Stejně jako barva fialová a oranžová podporuje kreativitu.

Kde mít doma zelenou

V interiérech je zelená velice přátelská a přívětivá společnice bílé barvy. Dohromady tvoří skvělou dvojici, která nikdy nezklame. Limetkově zelená se také dobře hodí k neutrálním tónům šedé a béžové. Tato kombinace působí hodně vesele a mladistvě, proto se právě odstíny zelenožluté skvěle hodí do dětských a studentských pokojů! Navíc, zelená zvyšuje kreativitu a podporuje soustředění, takže je na studentský kout jako stvořená!

Pokud si potrpíte na neutrální interiéry “tón v tónu”, stačí na rozsvícení a oživení několik zelených detailů a váš byt dostane nečekaný šmrnc. Pro odvážné je tu netradiční, ale efektní spojení zelené s bílou a sytě tmavě růžovou barvou. Zemitější a konzervativnější z nás ocení tmavou přírodní zelenou s borovicovým tónem, kterou zkombinujte s klasickým hnědým nábytkem a světlými doplňky. Vykouzlíte nerušivou a elegantní klasiku.

Zelená se dřevem vypadá elegantně. Foto: istock.com

Zelenou můžeme použít téměř kdekoli, jen v kuchyni či jídelně a ní opatrně. Zde ji volte vmenším množství a menších plochách. Mohlo by se stát, že se zelená barva odrazí na barvě potravin, které by pak vypadaly zkaženě nazelenalé.

Pokud se vám nechce do zelených stěn, podlahy či čalounění, propašujte zelenou do interiéru v podobě pokojových rostlin, které vám přinesou nejen dobrý pocit, ale také účinně pročistí vzduch!

Zelené mohou být samozřejmě i pokojovky. Foto: istock.com

Další články:


Přečtěte si také