Modrá Velikonocům sluší! Víte, jak na přírodní barvení modrých kraslic?

Jarní modrá obloha může být inspirací i pro barvy velikonočních kraslic a dalších dekorací. Nechte se inspirovat přírodou! Máme pro vás několik nápadů, jak si takové modré Velikonoce doma vytvořit. Využijte hlávku zelí, papírové ubrousky a klidně i nepříliš přírodní, ale zato dostupný, lak na nehty.

Modrá barva Velikonocům sluší a nepotřebuje ksobě ani další spoustu dekorací a parádiček. Zkuste si vytvořit kraslice v mnoha modrých odstínech. Pokud použijete klasickou barvu na vajíčka, pak bude stačit, když vejce budete zbarevné lázně vyndávat postupně, s odstupem několika minut.

Přírodní barvení vajíček v zelí

Na první pohled by se mohlo zdát, že ználevu zčerveného zelí nikdy nemohou vzniknout modrá vajíčka. Příroda je však mocná čarodějka, a tak umí vykouzlit i modrá vajíčka z červeného zelí. Jak na to?

Červené zelí nakrájejte na proužky, zalijte vodou, přidejte trochu octa pro stálost barvy a přiveďte kvaru.

Vejce, uvařená natvrdo, zalijte vroucím nálevem, a pak nechte vejce v pozvolně chladnoucím nálevu několik hodin. Čím déle vejce vnálevu necháte, tím budou mít tmavší barvu.

Zlaté tečky na závěr

Vychladlá nabarvená vajíčka můžete pro větší efekt lehce přestříknout zlatou barvou. Stačí, když zlatou barvu nanesete na štětec, prstem po něm přejedete, a tak nanesete na vajíčka lehký zlatý nástřik.

Pokud se rozhodnete, že se vaše letošní Velikonoce ponesou ve znamení modrých tónů, přizpůsobte tomu i květinovou výzdobu. Vyberete si raději modré hyacinty nebo snad ještě modřejší modřence?

Modrý dekor z papírového ubrousku

Máte na sváteční velikonoční tabuli připravené papírové ubrousky smodrým dekorem? Vytvořte si sjejich pomocí i kouzelné kraslice.

Dekor zubrousku opatrně vystřihněte, oddělte spodní, nepotištěnou vrstvu a vrstvu sdekorem nalepte na vajíčko disperzním lepidlem typu Herkules. Lepidlem přetřete celý povrch vajíčka. Zasycháním lepidlo zprůhlední.

Jak na modrá vajíčka spomocí laku na nehty

Modrý lak na nehty byl vposlední době docela oblíbený, ale pokud ho doma nemáte, najdete ho vkaždé drogerii.

Připravte si misku svodou, na hladinu kápněte trochu laku na nehty a špejlí kapky roztáhněte po hladině. Opět pomocí špejlí vbarvě opatrně poválejte vyfouknuté skořápky vajíček. Ty pak nechte zaschnout na čtyřech špendlících, zapíchnutých do kousku polystyrenu.

Dejte se i do ručního malování kraslic

Pokud máte dostatečně pevnou ruku, můžete se pustit i do ručního malování kraslic. Inspirací pro vás mohou být modré orientální vázy i klasický český cibulák.

Kdy budou Velikonoce v roce 2022, zjistíte zde.


Přečtěte si také