Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Jak obarvit velikonoční vejce bez chemie? Zkuste přírodní modrou, oranžovou i růžovou

Snažíte se omezit vliv chemikálií na svůj život? Pak přemýšlejte i o zdánlivých maličkostech, jako jsou velikonoční vajíčka a jejich barvení. Poradíme, jak je obarvit přírodně.
Vydáno: 20.03.2019
přírodní barvy vejce 4
přírodní barvy vejce 4 Autor: istock.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Velikonoce plné jásavých barev, tradičních zvyků a radosti z přicházejícího jara jsou před námi. Asi už pomýšlíte na výzdobu a těšíte se na barvení vajíček s dětmi. Udělejte z tohoto krásného zvyku pro děti i malou učební pomůcku, kdy jim názorně ukážete, jak fungují přírodní barviva. Možná budou děti ze začátku škemrat o fixy a samolepky, ale až jim předvedete kouzlo, kdy se z běžného jídla uvolňuje barevný pigment, určitě zapomenou na chemické alternativy.

Přírodní barviva jsou lepší než ta chemická
Přírodní barviva jsou lepší než ta chemická
istock.com

Je to mnohem jednodušší, než se zdá, a můžete si Velikonoce 2019 udělat v duchu ekologie a ochrany přírody i svého zdraví. Ušetříte také peníze, protože většinu ingrediencí na přírodní barviva najdete v lednici nebo ve spíži.

Vejce můžete dozdobit otisky listů
Vejce můžete dozdobit otisky listů
istock.com

Barvy nebudou tak chemicky syté a zářivé, ale budou mít krásný rustikální a přírodní nádech. Skvěle se budou vyjímat v proutěném koši, na tradiční ošatce nebo bílém porcelánu.

Co budete potřebovat? Samozřejmě že vajíčka. Nejlepší jsou ta s bílou skořápkou, ale pokud je neseženete, nezoufejte, stejně se dá pracovat i s klasickými vejci. Pamatujte ale, že čím tmavší odstín skořápky, tím tlumenější bude výsledná barva. Na barvení budete také potřebovat bílý ocet a sůl.

Čím světlejší skořápka, tím lépe
Čím světlejší skořápka, tím lépe
istock.com

Každá barva vyžaduje stejný proces – přiveďte k varu 1 litr vody, 1 polévkovou lžící soli, 2 lžíce octa a 2 polévkové lžíce příslušného ovoce, zeleniny nebo koření k vytvoření barvy. Nechte vařit 30 minut a pak odstraňte hrnec z plotýnky. Ponořte do barevného nálevu předvařená vejce a nechte je tam tak dlouho, dokud se neobarví do žádoucího odstínu.

Jaké přírodní produkty vám udělají krásné barvy?

Pro tmavě modrou: Na vytvoření tmavě modrých vajíček budou nejlepší borůvky. Určitě jsou lepší ty naše české (i mražené) než jejich kanadské kolegyně a posloužit může i borůvkový kompot.

Pro světle modrou barvu: I když bychom od červeného zelí čekali červenou barvu, ve skutečnosti vám obarví vajíčka do bledě modra.

Pro béžovou: Krásně béžovou barvu vykouzlíte s pomocí obyčejné černé kávy.

Pro oranžovou: Nejlepší na přírodní oranžové odstíny bude cibule. Ale především její tmavá slupka. Můžete přidat i špetku kurkumy.

Pro žlutou: Žlutá vajíčka vypadají prostě skvěle. Na jejich sytý odstín použijte šafrán, kurkumu nebo mrkev. Nejlépe od každého trochu.

Pro zelenou: Zelená barva k jaru patří. Na kraslicích ji vykouzlíte pomocí petržele nebo špenátu. A listy nešetřete!

Pro fialovou:  Pokud chcete mít elegantní fialová vajíčka, použijte jako barvivo červené víno.

Pro růžovou: Použijte řepu, ta udělá nejlepší růžový odstín.

ku

Článek je zařazen v: Velikonoce , Velikonoce 2019
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama