Podle tradice musíte na Nový rok sníst čočku. Jen tak se vás budou držet peníze
Dodržujete novoroční tradice? Tak to jistě máte na Nový rok čočku. Jen tak se vás totiž budou celý nadcházející rok držet peníze. Jak jednoduché! Tradiční je čočka nakyselo, ale pokud si nepotrpíte na klasiku, zkuste třeba čočkové karbanátky. Máme pro vás i užitečné rady a tipy, jak novoroční čočku vařit.
Tradice je tradice a novoroční čočka je klasika, kterou prostě nemůžeme vynechat. Podle pověry totiž tahle luštěnina, která svým tvarem připomíná mince, symbolizuje hojnost a blahobyt a přináší do domu peníze a bohatství. A čím více jí sníme, tím samozřejmě lépe. Bez čočky to na Nový rok zkrátka nejde. Jíme k ní buď vejce, protože vejce je symbolem nového života, nebo vepřové maso, jelikož prasátko přináší štěstí a blahobyt. Kdo nechce jíst čočku, může ji nahradit krupicí.
NENECHTE SI UJÍT: Jak na Nový rok, tak po celý rok. Novoroční tradice a zvyky u nás i ve světě
Tipy, jak čočku vařit
- Čočku před vařením raději přebereme, abychom odstranili případné kamínky a jiné nečistoty. Propláchneme studenou vodou.
- Obtížnější stravitelnost luštěnin způsobují složené cukry, které naše tělo neumí dobře trávit. Při namáčení se tyto cukry rozpustí ve vodě, a pokud vodu před vařením slijeme a nahradíme novou, stravitelnost se zlepší.
- Dobu máčení lze zkrátit tím, že přebranou čočku přelijeme dvojnásobným množstvím vroucí vody, přikryjeme pokličkou a necháme stát asi 30 minut.
- K čočce i dalším luštěninám nikdy nepřidáváme jedlou sodu na urychlení vaření, jak se dříve radilo ve starých kuchařkách. V alkalickém prostředí se totiž ničí vitaminy skupiny B, které čočka obsahuje.
- Měknutí čočky brání také ocet, proto ho přidáváme až po uvaření.
- Vodu, v níž vaříme čočku, solíme až ke konci, protože brzkým osolením bychom snížili bobtnavost zrn a zpomalili jejich měknutí.
- Čas, který potřebujeme na uvaření čočky, závisí na délce namočení, na druhu, velikosti i stáří zrn. Například červenou čočku nenamáčíme a vaříme zhruba 15 minut, čočku velkozrnnou namáčíme 2 hodiny a vaříme 30 až 40 minut.
- Čočka je ve srovnání s ostatními luštěninami (fazole, hrách) nejlépe stravitelná, ale má nejméně vlákniny.
- Typická chuť a vůně čočky vězí ve slupce, takže čím je čočka drobnější, tím má výraznější chuť i aroma.
Čočku před vařením raději přebereme abychom odstranili případné kamínky a jiné nečistoty Zdroj: iStock
Tradiční čočka na kyselo
Ingredience
- 400 g velkozrnné čočky
- 1–2 bobkové listy
- 1 cibule
- 1 lžíce tuku (sádlo, máslo, olej)
- 1 lžíce hladké mouky
- ocet, sůl a cukr na ochucení podle chuti
Příprava
- Čočku přebereme a namočíme do studené vody, necháme stát 1–2 hodiny, aby nabobtnala. Při namočení zvětší svůj objem, proto je nutné dostatečné množství vody - zhruba 3 díly vody na 1 díl čočky.
- Nadrobno nakrájenou cibulku zpěníme na rozehřátém tuku, zasypeme moukou a uděláme zlatou jíšku. Necháme ji vychladnout.
- Potom vodu z čočky buď slijeme a čočku zalijeme novou vodou, aby byla potopená, nebo vodu nesléváme, jen doplníme na potřebné množství. Přidáme bobkový list. Pomalu přivedeme k varu.
- Během vaření čočku občas lehce promícháme nebo raději jen potřeseme hrncem, aby se čočka rovnoměrně provářela. Var nesmí být prudký, vaříme jen zvolna. Čočku uvaříme téměř doměkka (30 až 40 minut) a scedíme nad velkým hrncem, do kterého zachytíme čočkový vývar. Budeme ho ještě potřebovat.
- Připravenou jíšku zalijeme horkým čočkovým vývarem (asi 100 ml) a za stálého míchání metličkou provaříme dohladka. Pak přidáme scezenou čočku a osolíme. Postupně za stálého míchání přidáváme podle chuti ocet a nakonec můžeme čočku doladit špetkou cukru. Kdo trpí nadýmáním, měl by přidat i majoránku nebo saturejku. Krátce povaříme.
- Čočku nakyselo podáváme s kyselou okurkou, sázeným nebo vařeným vejcem, uzeným masem či uzeninou a chlebem
Čočkové karbanátky
Ingredience
- 250 g drobnozrnné zelené čočky
- 1 menší cibule
- 2 mrkve
- 2–3 stroužky česneku
- hrst vlašských ořechů
- hrst slunečnicových semínek
- 2 lžíce lněných semínek
- 100 g strouhanky
- 2 vejce
- 1-2 lžíce rajčatového protlaku
- sůl
- černý pepř
- tuk na osmažení
Příprava
- Zelenou čočku povaříme přibližně 20 minut. Scedíme a necháme vychladnout. Postupně rozmixujeme (nebo nastrouháme či nasekáme) nadrobno cibuli, mrkev, česnek, ořechy a slunečnicová semínka. Vše dáme do mísy.
- Krátce můžeme rozmixovat i uvařenou čočku, ale pozor, aby nebyla na kaši!
- Přidáme lněná semínka, rozkvedlaná vejce, rajčatový protlak, osolíme a opeříme.
- Směs dobře promícháme. Musí vzniknout pevná hmota, pokud je příliš řídká, přidáme ještě strouhanku. Z čočkové hmoty vytvarujeme 8 placiček.
- Na rozehřátém tuku placičky zprudka opečeme z obou stran a pak dopečeme v troubě předehřáté na na 140 °C asi 10 minut.
- Podáváme s hořčicí a chlebem.
Zdroj: Velká domácí kuchařka (Ladislav Nodl, Jarmila Manžuková, Karina Havlů), Akademie kvality