Pes v kanceláři: Co byste měli vědět, než s sebou vezmete psa do práce

Dříve bylo tabu vodit si do práce domácího mazlíčka, v dnešní době mnoho zaměstnavatelů dovoluje do svých kanceláří za určitých podmínek pejsky brát. Samozřejmě ne všechna povolání přítomnost psa umožňují. Tam, kde to jde, je nutné dodržovat určitá pravidla, aby nedocházelo k problémům. Přečtěte si, co byste měli vědět, než přivedete svého psa do kanceláře.

Dobře vychovaný a nekonfliktní pes na pracovišti pomáhá zlepšovat pracovní produktivitu svého majitele, který není ve stresu, že musí jít brzo domů vyvenčit svého pejska, ale mnohdy i kolegů, kteří psa berou jako příjemné zpestření. Prospívá to pracovní atmosféře, zaměstnanci jsou spokojenější. Dog-friendly kultura dokonce pomáhá firmám jako benefit při náboru nových zaměstnanců. Z praktického hlediska se ale musí počítat s různými faktory, jako je velikost kanceláří, kvalita podlahové krytiny, možnost venčení v okolí a další.

  • Vše je ale závislé na poslušnosti a chování psa. Stačí jeden hyperaktivní a neposlušný pes, který bude obtěžovat kolegy kolem, a brzy může přijít zákaz všech psům na pracovišti.

5 věcí, které musíte vědět, než vezmete svého psa s sebou do práce

1. Pes v práci by neměl nikomu vadit

  • V první řadě se musíte informovat, jestli firma povoluje přivést si na pracoviště psa (dog-friendly). Dříve si brát do práce pejska nešlo, dnes mnoho zaměstnavatelů včetně nadnárodních firem umožňuje, aby si zaměstnanci v případě konkrétních profesí a za daných pravidel vodili psa s sebou do práce.
  • Před tím, než přijdete do kanceláře či open spacu se svým pejskem, měli byste na to své spolupracovníky upozornit a zeptat se, jestli někdo z kolegů není alergický na psí srst a taky, zda někomu nebude vadit, že pejska budete mít v práci, protože ne každý je milovníkem zvířat.
  • Máte-li tolerantního šéfa a spolupracovníky nebo jste sami svými pány, je dobré vzít aspoň občas s sebou psa, protože nebude celý den sám a zavřený a vy se nebudete trápit, co s ním je, když jste dlouhé hodiny v zaměstnání.

PŘEČTĚTE SI TAKY: 5 zlatých pravidel pro výcvik psa: Výchova štěňátka vyžaduje nejen důslednost

2. Pes musí být vycvičený a socializovaný

  • Než svého pejska do zaměstnání vezmete, přesvědčete se, že je pro několikahodinový pobyt v kanceláři vhodný adept. Pokud je váš pes dobře vycvičený, poslouchá na vaše povely a je řádně socializovaný, tak by neměl být žádný problém. Klidné, hodné, nekonfliktní a vychované zvíře nijak nenaruší pracovní režim a bude vítané.
  • Často i psi, kteří jsou doma vzorní, mohou být nervózní, když se ocitnou v neznámém prostředí. Většinou pomůže, když jim vezmete do kanceláře jejich deku či pelíšek a oblíbenou kousací hračku nebo pamlsek, aby se uklidnili. Ještě před příchodem do práce psa nechte pořádně vyběhat na dlouhé procházce, aby během pracovní doby odpočíval a pospával.

3. Psi do pracovního kolektivu vhodní a naopak nevhodní

  • Vždy jde především o individualitu psa, nikoli o rasu, záleží na tom, jak je vychovaný, jakou má povahu, jak je inteligentní, jak dobře snáší jiné psy či lidi, které nezná. Pokud ovšem máte bojové plemeno nebo příliš velkého psa, tak by mohly nastat potíže, protože mnozí lidé z nich mají strach, i když jsou dokonale vycvičení.
  • Do kanceláře nemusejí být vhodná zvířata, která příliš línají nebo jsou hyperaktivní a nedokážou být několik hodin v klidu. Často bývá problém se psy, kteří obtěžují spolupracovníky hlasitým štěkáním, dorážením, skákáním či louděním jídla a těmi, co mají zažívací problémy a trpí nadýmáním. To všechno může velmi znepříjemnit pracovní podmínky pro všechny a vyvolat mnohá nedorozumění.

NENECHTE SI UJÍT: Nekrmte mého psa! A vlastně žádná cizí zvířata. Můžete jim hodně uškodit

4. Jídlo a voda pro psa

„Pes by měl mít po celý den přístup k misce  svodou. Pokud krmíte konzervami nebo barfem, tak jejich vůně může kolegy obtěžovat, takže co pes nesní, tak hned odstraňte. Pes má také v kancelářích tendence žebrat a loudit. Pohlídejte si, aby ho kolegové nepřikrmovali lidskými dobrotami. Rozdejte jim jeden druh pamlsku, kterým mohou občas pejska potěšit,“ říká odborník na psí výživu Jiří Švihálek. „Dejte si také pozor, aby pejsci nechodili do odpadkových košů a nesnažili se sníst, co tam najdou. V kancelářích bývají často koše otevřené a tím pro ně snadno dosažitelné.“

5. Pozor na více psů na jednom místě

Pokud je v práci více lidí se psy, je důležité na neutrálním území zjistit, jak se zvířata snášejí. Především pokud byl jeden ze psů v kanceláři první, může mít teritoriální sklony k novému psovi. Zkuste někdy psy venčit společně, aby se lépe poznali a zvykli se na sebe a případně se „dohodli“, kdo bude vůdcem jejich smečky. Především pokud víte, že máte v kanceláři dva psy nebo dvě feny, kteří chtějí být v dominantním postavení. Ty se snášejí hůře než pes a fenka.

Zdroje :odborník na výživu psů Jiří Švihálek, krmeni.czfour-paws.org

Sdílejte článek

Přečtěte si také