Návod, jak udělat výsevní pásky se semínky bylin, zeleniny i květin

DIY výsevní pásky využívám doma hlavně k výsevu pohanky, řeřichy nebo ředkviček, aby mohly růst pohromadě na malém prostoru. Celoročně mám tak v kuchyni po ruce zdravé zelené výhonky. Pásky se dají samozřejmě využít i při pěstování bylin, zeleniny i květin v zahradě na záhonech. Je to také prima dárek pro začínající pěstitele. Podrobný videonávod krok za krokem najdete v článku.

Z vlastní zkušenosti vím, že k úspěšnému domácímu pěstování zdravých zelených výhonků stačí dlouhá nízká nádoba na okenním parapetu, voda na zalévání a semínka. Proč je nevysévám rovnou do zeminy? Proč jsem si začala sama dělat výsevní pásky? Opověď je jednoduchá: aby mi drobná semínka po vysetí neodplavila voda do krajů květináče.

NENECHTE SI UJÍT: Jak pěstovat řeřichu. Bylinka plná vitaminů a vlákniny roste jako z vody

Více druhů najednou

Díky přichycení semen na pásku také můžu do jedné nádoby vysévat i více druhů najednou, aniž by se mi míchaly dohromady. Třeba pohanka je v době stříhání výhonků asi dvojnásobně vyšší než řeřicha. Proto mi vyhovuje, když mi na mém okenním „políčku“ rostou vedle sebe v přesných pruzích a můžu si podle chuti vybrat.

Zdravý i okrasný dárek

Výsevní pásky také ráda daruji známým. Buď jako zdravé, nebo jako okrasné dárky. Tak jak to za velké peníze dělají zahradnické firmy, nalepím na pásky například několik druhů podobně vysokých kvetoucích rostlin. Pásky s osivem opatrně smotám do šneků a převážu je ozdobnou mašlí. Obdarovaný si pásky jen dá do záhonu nebo truhlíku a čeká na překvapení v podobě rovnoměrného rozkvetléh opásu. V případě „zdravých“ pásků na lepenku lepím semena bylinek a zeleného koření.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Po ledových mužích je správný čas na přímý výsev okurek, cuket a dýní na záhon

Návod, jak udělat výsevní pásky

Na výsevní pásky potřebujete

  • semena podle vlastního výběru
  • papírovou (malířskou) lepící pásku
  • nůžky
  • dlouhou mělkou nádobu
  • vhodný substrát

Postup

  1. Odměřte si podle délky nádoby délku papírové pásky a odstřihněte ji.
  2. Nasypte si na stůl první druh semen (řeřicha), upravte si rukou do řádky a nalepte je na připravenou pásku. Stejně lepte na další prázdné pásky i jiné druhy semen.

Pěstování v nádobách

Na dno nádoby odsypte část zeminy. Pásy s nalepenými semeny klaďte vedle sebe na zeminu semeny nahoru. Teď pásky zasypejte další slabou vrstvou zeminy a zalijte. Zeminu udržujte vlhkou.

DIY návod krok za krokem najdete na videu:

Zdroj: autorský článek Zuzana Schneidewind


Přečtěte si také