Bydlení

3. února 2023 07:00

redakce Prima Living

Jak jsme bydleli v devadesátkách: Holandské gauče, plastový zahradní nábytek, umělé květiny

Devadesátá léta byla svérázná a přinesla některé trendy, které by se rozhodně neměly vracet. Máte je doma, nebo jste se jich už zbavili? Podívejte se na to nejpraštěnější, co poslední dekáda starého milénia světu, respektive našim domovům dala.

1. Všude hnědá

Byla to asi nejoblíbenější barva devadesátých let. Samý masiv, ideálně mořený nebo natřený tmavě hnědou barvou, případně výrazně lakovaný. Holandský nábytek, pamatujete?

Hnědé koberce, béžové dlaždičky, světle hnědý porcelán, sem tam nějaký samorost jako dekorace a ideálně hnědá kožená pohovka – a to všechno dohromady. Interiéry se tak mnohdy slily v jeden bezbarvý nudný celek, ze kterého akorát čouhalo akvárium nebo nějaké rodinné fotografie.

2. Hraní si na zámecké pány

Možná za to mohla nově nabytá demokracie, možná vliv USA, kde mají takové domy dlouhou tradici. V devadesátkách vzniklo takzvané podnikatelské baroko a kombinací tradičních dekorativních prvků s plastovými okny mučí český venkov už hezkou řádku let.

3. Umělohmotné ovoce a květiny

Kdo by pořád vyměňoval květiny ve váze nebo ovoce v dekorativní míse? Zvláště umělé hrozny se staly evergreenem některých domácností i restaurací a vináren. Plastový břečťan byl taky často k vidění. Vzpomínáte?

4. Optimistické nálepky na obkladech

Nálepky anebo rovnou béžové či hnědé dlaždičky s vystupujícími motivy lístků, květin, lahví s olejem, mís s ovocem nebo třeba kachniček. Optimistická atmosféra devadesátých let se podepsala i na kuchyních a koupelnách. Do jednobarevných ploch obkladů se sem tam šoupla dlaždička, která na sobě nesla nějakou kresbu (ideálně hodně barevnou).

5. Hodně záclon a závěsů

Krajkové záclony nejsou otázkou jen devadesátých let, ale jedná se o prakticky nesmrtelný doplněk interiérů. V devadesátých letech se ale láska k záclonám a dekorativním závěsům, které nic nezakrývaly, rozjela naplno.

6. Deskové stropy, rádoby štuky

Možná to poskytovalo závan starých časů. Deskové stropy se z nějakého důvodu staly populárními. Vesměs měly bílou barvu a byl na nich vlisovaný nějaký reliéf. Obyčejný strop prostě mnohým rekonstrukcím devadesátých let nestačil. Bylo potřeba místnost něčím ozvláštnit, aby vybočila z uniformity. Bohužel to dospělo do fáze, že deskové stropy z naprosto identických dílů straší v mnoha domech dodnes.

7. Jasné barvy

Optimismus devadesátých let přál barvám. Našli jste tu přemíru pastelových odstínů a béžové stejně jako opačný extrém plný jásavých barev, ideálně na stěnách. Fasádám se barevný trend taky nevyhnul, vzpomínáte na oranžové, žluté, zelené, tyrkysové a všelijaké jiné fasády?

8. Závan exotiky

Pokud jste se přece jen nedostali do dalekých krajů, měli jste možnost si vyřezávané postavičky připomínající božstva dalekých kultur koupit v místní prodejně s dárky. A to nemluvíme ani o dřevěných dekorativních zvířátkách, která byla všudypřítomná.

9. Plastový nábytek, jednorázové věci

Nikdy se na zahradě nesedělo tak prakticky, jako když jsme si konečně mohli za pár stovek pořídit celý zahradní nábytkový set ve stejné bílé barvě, jakou už se pyšnili sousedé. Hitem byla i balená voda a vůbec spousta jednorázových plastů, za jejichž používání se tehdy ještě nikdo nestyděl. I když, ruku na srdce, jsou tyhle hity opravdu už dávno pryč?

Zdroj: https://www.familyhandyman.com/list/things-everyone-had-in-their-house-in-the-90s/; www.devadesatky.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také