Trendy

12. října 2018 06:00

Tereza Javorová

Zamračená obloha a déšť? Zútulněte si byt na sychravé podzimní dny!

Nenechte si zkazit náladu šedivými dny. Po letních parnech bez kapky deště může být příchod takového počasí sice počáteční šok, pokud se ale obrníte a uděláte několik malých změn ve vašem bytě, nic vás nerozhodí. Máme pro vás několik tipů, jak si zútulnit byt a zahnat podzimní splín.

Květinová výzdoba

Kdo říká, že s koncem léta musíte dát sbohem čerstvým květinám? Pivoňky a tulipány už sice budete shánět těžko, ale poměrně levně pořídíte květiny, které vám můžou prozářit domácnost i v podzimních měsících. Chryzantémy jsou v naší zeměpisné šířce bohužel často spojované se hřbitovy, to je ale věčná škoda! Pokud se oprostíte od tohoto zajetého stereotypu, kytičku si zamilujete! Nestojí mnoho, v květináči vydrží relativně dlouho a na výběr máte s široké barevné palety. Krásně se k podzimní dekoraci hodí především vínové a oranžové odstíny. Nejsou-li ale chryzantémy váš šálek čaje, zkuste se poohlédnout například po vřesu!

Přírodní dekorace

Pokud jsou pro vás živé květiny příliš velké sousto, vyzdobte si domácnost přírodninami, o které se nemusíte nijak starat. Tu a tam můžete položit pestrobarevné okrasné dýně, klasy kukuřice nebo do vázy posadit sušenou květinu. Kromě tradičních slaměnek a statice můžete zkusit zaimprovizovat a přidat sezónní plodiny jako jeřabiny, šípek, klasy pšenice nebo sušený bodlák. Nebojte se experimentů!

Budiž světlo

Nejuniverzálnějším způsobem, jak si prozářit sychravé dny, je zásobit se svíčkami. Na výběr máte z mnoha možností. Seženete například svíce, které při hoření praskají a simulují tak zvuk ohně v krbu. Můžete se také vydat cestou kvantity a po obývacím pokoji rozmístit mnoho malých čajových svíček, které dokáží osvětlit místnost natolik, že ani nebudete potřebovat rozsvěcet lampu. Krásně vypadá i svíčka obklopená zátiším ze šišek, žaludů, kaštanů nebo například skořicových tyčinek. Jen pozor na bezpečnou vzdálenost, rozhodně nechcete, aby se z malého plamínku stal veliký požár! Pokud se ale nechcete stresovat a neustále dohlížet na otevřený oheň, pořiďte si malou lucerničku nebo aroma lampu, například s jablečno-skořicovým vonným olejem, který skvěle navodí pohodovou podzimní náladu!

Hrnec plný vůní

Vůně obecně jsou skvělým způsobem, jak dotvořit útulnou atmosféru. Přitom nemusíte kupovat žádné předražené osvěžovače vzduchu, bohatě postačí hrnec s vodou a pár ingrediencí, které necháte několik hodin zvolna vařit. Přísady záleží jen na vás, určitě by ale neměla chybět skořice, popřípadě další aromatické koření jako badyán, hřebíček nebo anýz. Přihodit můžete pokrájené citrusy, jablka nebo čerstvé brusinky. Zajímavou alternativou jsou pak například borové větvičky, které vás jako mávnutím kouzelného proutku přemístí na mýtinu uprostřed lesa!

Textilní doplňky

Pokud nepatří už dávno do vybavení vašeho bytu, měli byste rozhodně pořídit menší hřejivé plédy, které můžete použít jako deku při večerním sledování filmů. Současně si je ale můžete přehodit přes ramena při práci u počítače nebo v něm dokonce vyběhnout ven, když při pečení zjistíte, že vám došla mouka. S relaxem pomohou i polštářky rozhozené na gauči nebo v čele postele. K podzimu se skvěle hodí hřejivé barvy, tedy červená, oranžová, skořicově hnědá nebo temně žlutá. Uvidíte, že lenošení s knihou nikdy nebylo příjemnější!

(AZ)


Přečtěte si také