8 plemen psů, ze kterých hlídače nikdy neuděláte. Jsou to přátelští vítači

Hledáte toho nejlepšího psího kamaráda, který se s vámi nadšeně zúčastní každé hry i rodinného výletu a ještě se dokáže přátelit s vaší kočkou i papouškem? Pak si vyberte některé z těchto plemen.

Chovatelé odjakživa rozdělují psy na dvě skupiny. Jedni si vybírají pořádné hlídače, kterým mohou bez obav svěřit ostrahu domu i přilehlého okolí a druzí mají voblibě vítače. Tedy psy, kteří milují nejen členy své vlastní smečky, ale téměř každého, kdo jde okolo. Svou všeobecně přátelskou povahoujsou pověstní především retrívři, ale nejen oni.

Zlatý retrívr

Nádherní, neuvěřitelně inteligentní a impozantně stavění psi stou nejmírumilovnější povahou. Jsou oddaní celé rodině, kterou bezmezně milují, včetně nejen lidských, ale i zvířecích členů smečky. Nedělá jim potíže žádná společná aktivita, do které se mohou zapojit. Jsou ideální společníci pro děti i starší nebo handicapované lidi.

Všem se absolutně přizpůsobí. Hlídání od nich však nečekejte. Naopak, jestli lze o některém psím plemeni snadsázkou tvrdit, že zloději otevře dveře a přinese trepky, jsou to právě zlatí retrívři.

Labradorský retrívr

Labrador je všestranný, inteligentní, nekonfliktní a přátelský pes vhodný do každé rodiny a především k dětem. Dokáže se přizpůsobit každé situaci. Někteří labradoři zachraňují životy, jiní se stávají nedocenitelnými společníky lidí s těžkým handicapem a to stále ještě není vše, v čem toto sympatické plemeno vyniká. Je to skvělý stopař, hledá drogy, bývá skvělý vodní záchranář, ale i oblíbený vodicí pes.

Labrador má mírumilovnou povahu, je přátelský a společenský. Tento pes miluje rodinu a nerad bývá sám. Pak má čas a chuť „zlobit". Vyhledává lidi i zvířata a zapojuje je do hry.

Novofundlandský pes

Pes impozantních rozměrů a obrovského srdce smírnou přátelskou, hravou a milující povahou. Je velmi pravděpodobné, a právě jejich povaha by tomu i napovídala, že jsou blízce příbuzní slabradorskými retrívry, i když jejich původ zcela jasný není.

Výcvik novofundlandského psa vyžaduje velkou míru trpělivosti a především klid. Se základními povely nemívají potíže, jen od nich nemůžete očekávat radostné učení akrobatických kousků. Jsou to klidní obříci bez velkých ambicí stát se panáčkujícím kašpárkem.

Bernský salašnický pes

Plemeno bylo původně vyšlechtěno jako hlídací farmářský pes, který měl pomáhat na pastvě sovcemi i tahat vozík snákladem, ale především měl být věrným společníkem.

Dnešní berňáci jsou oblíbenými rodinnými psy se skvělou, vyrovnanou povahou, jsou klidní a neagresivní, vždy dobře naladění. Velmi snadno se cvičí, jsou inteligentní svrozenou poslušností. Berňáci jsou vlídní i kostatním psům, a dokonce i ke kočkám. Pro svou přátelskou povahu to nejsou zrovna dobří hlídači, své původní povaze se tedy na hony vzdálili.

Baset

Baseta nebo také basset hounda, poznáte na první pohled, podle neuvěřitelně dlouhých a těžkých uší i podle věčně ustaraného pohledu.

Pro basety typický smutný výraz zdaleka nevystihuje jejich povahu. Jsou to psi živí a veselí, spovahou přátelskou a dobrosrdečnou. Vžádném případě se nehodí khlídání. Jsou to vítači, ne hlídači. Velmi dobře se snášejí sjinými psy i skočkami a milují děti, což znich dělá skvělé rodinné psy.

Brabantský grifonek

Brabantíci jsou milí, hraví a přátelští psíci. Jsou také velmi učenliví a lze je dobře vycvičit, je škoda, že se většina chovatelů jejich výcviku nevěnuje. Brabantíci nejsou žádní velcí sportovci, nejsou rychlí ani nemají přehnanou potřebu pohybu. To znich činí skvělé společníky ke starším lidem. Na druhou stranu se ale dokážou přizpůsobit i aktivnější rodině, a někteří se dokonce i věnují psím sportům, například mini agility.

Jsou vynikající kvyužití pro canisterapii, protože kcizím lidem se brabantíci chovají přátelsky a klidně. Rozhodně jsou to spíše vítači než hlídači. Velmi málo a celkem potichu štěkají. Jsou snášenliví i kostatním menším a středním psům, těch větších se většinou bojí.

Havanský psík

Jedná se o veselé a hravé psíky smilou povahou. Jsou velmi závislí na svém páníčkovi a změnu majitele nesou velmi špatně. Výborně se hodí ke starším lidem, protože nevyžadují žádné dlouhé procházky a sportovci se mezi havanskými psíky také nevyskytují. Hodí se i květším dětem.

Havanský psík rozhodně není žádný hlídač, i když štěkat umí velmi vydatně. Především tehdy, když si vynucuje pozornost svého pána. Toto plemeno vychází velmi dobře skočkami a dalšími zvířecími členy rodiny.

Kavalír King Charles španěl

Kavalíři patří mezi velmi společenská a přátelská plemena, jsou absolutně neagresivní a neútoční. Jsou velmi milí a přítulní, svou rodinu velmi milují a špatně snášejí její dělení. Kavalíři jsou psi smečkoví, což se projevuje i věčným sháněním rodiny – smečky ksobě. Na procházkách mají rádi všechny členy tlupy pohromadě.

Mnozí kavalíři špatně snášejí dlouhou samotu. Je vhodné chovat více kavalírů najednou, jejich vzájemná snášenlivost je téměř absolutní.

A která plemena naopak váš dům skvěle ohlídají? Nebo budí respekt už svou velikostí?


Přečtěte si také