návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Dnes je nejsmutnější den roku. Zkuste 10 tipů, které vylepší nejen tento zimní den

Aktualizováno: 17.01.2021
Blue Monday
Autor: unsplash.com Blue Monday
Třetí lednové pondělí má být nejdepresivnějším dnem v roce. Říká se mu Blue Monday a pojem se poprvé objevil v Británii před patnácti lety. Není náhoda, že se jedná o lednový den. Je pořád zima, do jara ještě zbývá mnoho dní a nejspíš jsme už porušili nějaké to předsevzetí. Ať už věříte na existenci Blue Monday, nebo ne, následující tipy vám pomohou zpříjemnit si jakýkoli zimní den.

reklama

Zbavte se fotek blízkých

Radikální řešení, které ale funguje. Využijte tohoto dne, abyste odstranili z poliček rámečky s fotografiemi svých blízkých. Pohled na ně totiž vyvolává vzpomínky, které vyvolávají negativní pocity, ačkoli se to ani nezdá. Fotky dětí připomínají minulé doby, snímky už zemřelých příbuzných vás nevrátí jen k hezkým chvílím, které jste s nimi prožili. Fotky je nejlepší uklidit do alba a schovat pro budoucí generace.

Fotografie svých blízkých přesuňte do alba
Autor: unsplash.com Fotografie svých blízkých přesuňte do alba

Ukliďte

Úklid má dvojí efekt. Jednak získáte potřebný pohyb, který zvedne náladu, a potom vás čeká pohled na hezky uklizený byt, který náladu ještě zlepší. Nejlepší je pořádně vytřít podlahu i tam, kde se vám běžně nechce (třeba pod ledničkou…)

Ustelte si

Přiznejme si to… mnohdy postel neusteleme, protože se do ní přece večer vrátíme! Jenže pohled na rozházené peřiny a polštáře ještě nikdy nikomu náladu nezvedl. Oželte pár minut a postel si hezky ustelte, přidejte na ní polštářky a občas se do ložnice mrkněte, jak hezky jste ustlali… Na zlepšení nálady to funguje skvěle!

Povlečení měňte jednou za týden

Co se stane, když neperete povlečení dost často? Tyto 3 důvody vás přesvědčí, že se čistota vyplácí

Jakou barvu má vaše povlečení?

Jakou barvu má vaše povlečení? Tohle o vás a vašem milostném životě prozradí červené, bílé či třeba modré

Dvacet minut nic nedělejte

Sedněte si na gauč nebo do křesla a prostě vůbec nic nedělejte. Nečtěte si. Neposlouchejte hudbu. Nedívejte se na seriál. Buďte dvacet minut sami se sebou a ignorujte dění kolem sebe. Vyčistíte si hlavu, mozek vytáhne problémy, se kterými se musíte vyrovnat, a vy budete mít chvíli na to, abyste o sobě přemýšleli, což v tramvaji nebo v autobusu prostě nestíháte.

Dvacet minut nedělejte nic!
Autor: unsplash.com Dvacet minut nedělejte nic!

Připravte si jídlo na další dny

Krabičkujte. Jednak ušetříte peníze, když nebudete každý den chodit na obědy, a druhak budete mít příležitost uvařit si něco zdravého. Podívejte se na recepty a připravte si jídlo na pár dní do zásoby.

Vyměňte květiny

Vyházejte mrtvé pokojovky a hlavně se zbavte sušených květin. Vyvolávají nepříjemné pocity. Doma byste měli mít jen živé, hezky zelené rostliny. Blue Monday je skvělým dnem pro to, abyste udělali čistku ve svých květinách a rozloučili se s těmi, které se už nezazelenají.

V domě mějte jen živé rostliny
Autor: unsplash.com V domě mějte jen živé rostliny

Zkuste Feng Shui

Čínské učení Feng Shui nám říká, jak dosáhnout harmonie mezi námi a světem, ve kterém žijeme. Myslí na detaily, které hrají výraznou roli. Ať už se jedná o rozmístění nábytku nebo barevnost ložnice, výsledkem má být poklidný domov, ve kterém si dokážeme odpočinout. V článcích níže najdete spoustu užitečných Feng Shui tipů:

Bydlení podle zásad Feng Shui zharmonizuje energie a pomůže vytvořit zdravější a šťastnější prostředí.

7 jednoduchých způsobů, jak dát domovu pozitivní energii pomocí Feng Shui

feng shui domov 9

Nejlepší tipy pro domov podle feng shui

Odpolední koupel

Nekoupejte se večer, ale odpoledne. Jen co přijdete z práce domů, skočte do vany plné teplé vody. Ideální je teplota mezi 40 a 45 stupni. Koupel by měla trvat zhruba půl hodiny.

Vyházejte zbytečnosti

Nejen uklízení má pozitivní vliv na naši psychiku, je to i vyklízení! Začněte se zbavovat přebytečných věcí ve své domácnosti. Inspirovat se můžete odbornicí na vyhazování věcí Marií Kondo, která svět učí, jak se co nejefektivněji zbavit toho, co potřebujeme jen zdánlivě.

Vyházejte to, co nepotřebujete
Autor: unsplash.com Vyházejte to, co nepotřebujete

Naplánujte si týden

Plán nám poskytuje jistotu a strukturuje náš čas. Většinou si do diáře zapíšeme prostě to, co nás čeká. Zkuste si ale dělat týdenní plány, rozmyslete si, co kdy chcete dělat a do diáře si poznamenejte i drobnosti, jako kdy budete cvičit, vařit, uklízet, kdy vyrazíte na procházku a kdy na nákup. Na konci týdne vás pak bude čekat pohled na spoustu splněných úkolů. To zvedne náladu.

Další články o psychologii domova:

Co způsobuje stres?

7 věcí, které způsobují stres. Máme je doma všichni

Jak se doma cítit šťastnější?

10 věcí, které z domova dělají nešťastné místo. Čeho se musíte ihned zbavit?

reklama

Článek je zařazen v: deprese , zima , úklid

reklama

Přečtěte si také