Bydlení

20. ledna 2020 07:00

redakce Prima Zoom

Dnes je nejsmutnější den roku. Zkuste 10 tipů, které vylepší nejen tento zimní den

Třetí lednové pondělí má být nejdepresivnějším dnem v roce. Říká se mu Blue Monday a pojem se poprvé objevil v Británii před patnácti lety. Není náhoda, že se jedná o lednový den. Je pořád zima, do jara ještě zbývá mnoho dní a nejspíš jsme už porušili nějaké to předsevzetí. Ať už věříte na existenci Blue Monday, nebo ne, následující tipy vám pomohou zpříjemnit si jakýkoli zimní den.

Zbavte se fotek blízkých

Radikální řešení, které ale funguje. Využijte tohoto dne, abyste odstranili zpoliček rámečky sfotografiemi svých blízkých. Pohled na ně totiž vyvolává vzpomínky, které vyvolávají negativní pocity, ačkoli se to ani nezdá. Fotky dětí připomínají minulé doby, snímky už zemřelých příbuzných vás nevrátí jen khezkým chvílím, které jste snimi prožili. Fotky je nejlepší uklidit do alba a schovat pro budoucí generace.

Ukliďte

Úklid má dvojí efekt. Jednak získáte potřebný pohyb, který zvedne náladu, a potom vás čeká pohled na hezky uklizený byt, který náladu ještě zlepší. Nejlepší je pořádně vytřít podlahu i tam, kde se vám běžně nechce (třeba pod ledničkou…)

Ustelte si

Přiznejme si to… mnohdy postel neusteleme, protože se do ní přece večer vrátíme! Jenže pohled na rozházené peřiny a polštáře ještě nikdy nikomu náladu nezvedl. Oželte pár minut a postel si hezky ustelte, přidejte na ní polštářky a občas se do ložnice mrkněte, jak hezky jste ustlali… Na zlepšení nálady to funguje skvěle!

Dvacet minut nic nedělejte

Sedněte si na gauč nebo do křesla a prostě vůbec nic nedělejte. Nečtěte si. Neposlouchejte hudbu. Nedívejte se na seriál. Buďte dvacet minut sami se sebou a ignorujte dění kolem sebe. Vyčistíte si hlavu, mozek vytáhne problémy, se kterými se musíte vyrovnat, a vy budete mít chvíli na to, abyste o sobě přemýšleli, což vtramvaji nebo vautobusu prostě nestíháte.

Připravte si jídlo na další dny

Krabičkujte. Jednak ušetříte peníze, když nebudete každý den chodit na obědy, a druhak budete mít příležitost uvařit si něco zdravého. Podívejte se na recepty a připravte si jídlo na pár dní do zásoby.

Vyměňte květiny

Vyházejte mrtvé pokojovky a hlavně se zbavte sušených květin. Vyvolávají nepříjemné pocity. Doma byste měli mít jen živé, hezky zelené rostliny. Blue Monday je skvělým dnem pro to, abyste udělali čistku ve svých květinách a rozloučili se stěmi, které se už nezazelenají.

Zkuste Feng Shui

Čínské učení Feng Shui nám říká, jak dosáhnout harmonie mezi námi a světem, ve kterém žijeme. Myslí na detaily, které hrají výraznou roli. Ať už se jedná o rozmístění nábytku nebo barevnost ložnice, výsledkem má být poklidný domov, ve kterém si dokážeme odpočinout. Včláncích níže najdete spoustu užitečných Feng Shui tipů:

Odpolední koupel

Nekoupejte se večer, ale odpoledne. Jen co přijdete zpráce domů, skočte do vany plné teplé vody. Ideální je teplota mezi 40 a 45 stupni. Koupel by měla trvat zhruba půl hodiny.

Vyházejte zbytečnosti

Nejen uklízení má pozitivní vliv na naši psychiku, je to i vyklízení! Začněte se zbavovat přebytečných věcí ve své domácnosti. Inspirovat se můžete odbornicí na vyhazování věcí Marií Kondo, která svět učí, jak se co nejefektivněji zbavit toho, co potřebujeme jen zdánlivě.

Naplánujte si týden

Plán nám poskytuje jistotu a strukturuje náš čas. Většinou si do diáře zapíšeme prostě to, co nás čeká. Zkuste si ale dělat týdenní plány, rozmyslete si, co kdy chcete dělat a do diáře si poznamenejte i drobnosti, jako kdy budete cvičit, vařit, uklízet, kdy vyrazíte na procházku a kdy na nákup. Na konci týdne vás pak bude čekat pohled na spoustu splněných úkolů. To zvedne náladu.

Další články o psychologii domova:

Sdílejte článek

Přečtěte si také